OB: Vi skal have dygtige spillere med power

OB kan inden længe stå over for en større udskiftning i truppen, så den kommende træner Kent Nielsen kan være med til at bygge et nyt hold op.



OB har hentet Kent Nielsen som ny træner fra de kommende sæson, og her er der lagt op til, at han sammen med sportschef Jesper Hansen kan finde flere nye profiler til førsteholdet.

Årsagen er at en håndfuld spillere har kontraktudløb til sommer, mens hele 12 spillere har kontraktudløb i 2016 og enten skal forlænges eller erstattes med yngre kræfter fra ungdomsafdelingen eller nyindkøb.

Forsyningskæden fra OB’s ungdomsafdeling ser fornuftig ud med adskillige spillere på eller omkring unglandsholdene, så der er lagt op til, at Kent Nielsen ligesom i Aalborg kan arbejde med en blanding af unge, mindre erfarne talenter og nogle profiler købt udefra. 

– Vi arbejder på at få fynske spillere op, der kan danne fundamentet, blive profiler og i nogle tilfælde på sigt blive solgt til udlandet. Vi vil have en yngre trup, end OB tidligere var kendt for, og vi er klar over, at det kræver et stykke arbejde at uddanne spillere, der er dygtige nok til at spille i toppen af Superligaen, siger Jesper Hansen til Tipsbladet.

– Da OB havde en anden strategi og hentede færdigudviklede, dygtige – og dyre – spillere, var gennemsnitsalderen en overgang oppe omkring 30 år. Det er anderledes nu. Men som du ser i for eksempel FC Midtjylland i dag, så henter de erfarne spillere udefra til at støtte deres dygtige unge spillere. Vi er klar over, at du skal have nogle erfarne spillere med power hentet udefra, som kan støtte de unge, og setuppet i OB er sådan, at vi vil have mulighed for at hente rigtigt dygtige spillere til klubben.

Læs meget mere om fremtidens OB i Tipsbladet – køb det i dag sammen med Ekstra Bladet.
 







LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Erik ten Hag jagter dansker

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

FCM-profil drømmer om Manchester City

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby