OB: Vi skal lave en ny trup med Kent Nielsen

OB jagter afløsere for de solgte profiler, men sportsdirektør Jesper Hansen afviser ikke flere salg.



Tirsdagens store nyhed i dansk fodbold, er OB’s markante salg af forsvarsspilleren Daniel Høegh til den schweiziske mesterklub Basel. 
 
OB har tirsdag bekræftet den opsigtsvækkende handel, og Daniel Høegh har underskrevet en fire-årig kontrakt med schweizerne. Sportsdirektør Jesper Hansen fortæller, at Basel har været interesseret i Høegh gennem længere tid. 
 
– Basel har fulgt ham gennem lang tid og lavet et meget seriøst stykke arbejde omkring ham. Man kan mærke, at det er en stor og professionel klub, som griber det professionelt an. De var egentlig kommet til Danmark for at se på en anden spiller, men så havde Daniel gjort det godt, og derefter har de fulgt ham. Det har resulteret i den her aftale, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk. 
 
Salget af Daniel Høegh er kommet bag på flere iagttagere, men Jesper Hansen mener, at forsvarsspilleren er godt rustet til at slå til i Basel. 
 
– Der er ingen tvivl om, at Basel er en stor klub. Til næste år er den schweiziske mester direkte kvalificeret til Champions League. Når man kigger på klubbens resultater og tilskuersnit, så er det en stor klub. Daniel kom hurtigt frem og var også i betragtning til A-landsholdet for år tilbage. Han har haft noget modgang, og der har han knyttet næven og accepteret, at han har stået udenfor. Han er kommet enormt godt tilbage, og han har spillet et rigtig godt forår for os. Der er kommet mere organisation på holdet, og det har også hjulpet Daniel i hans spil, siger han. 
 
Det forlyder, at OB har fået seks millioner kroner for Daniel Høegh. Det beløb ønsker Hansen ikke at bekræfte, men han bedyrer, at fynboerne har lavet en god handel.  
 
– For at en handel skal lykkes, skal der være interesse fra alle parter. Vi har lige solgt Spelmann, og vi har også skulle overveje situationen. Kent Nielsen kommer til klubben nu, og der skal ske nogle ændringer. Det har været med i planen, og så hører det også med, at Daniel kommer fra vores egen ungdomsafdeling. Han er en af vor egne, og når han får en mulighed som denne, er vores tilgang, at vi skal forsøge at finde en løsning, der tilgode ser alle parter. Det er heldigvis lykkedes i den her situation. Vi vil gerne sende vores gode spillere videre til udlandet, og vi er godt tilfreds med den her aftale, siger Jesper Hansen. 
 
Travlt transfervindue
Nu venter der et travlt transfervindue for OB, der skal bygge en ny trup til den kommende sæson. Flere spillere forlader klubben, og Jesper Hansen får derfor en travl sommer. 
 
– Vi skal have lavet en trup sammen med Kent Nielsen. Det har vi stort fokus på. I lang tid har vi ikke kendt vores situation, men det har vi fået på plads i god tid med overlevelsen, og vi har haft en del spillere, der har været uafklaret. Ved juletid fortalte vi nogle af dem, hvordan vi ser på tingene, og det arbejde pågår stadig. Vi skal have afklaring med vores egne, og så må vi se, hvad der skal ske 
 
– Vi vil gerne have så god en trup som overhovedet muligt. Der kommer travlhed, men sådan er det næsten altid i en fodboldklub. Vi skal have nogle erstatninger for de spillere, der forlader os, men vi har også to unge spillere i Magnus Pedersen og Jens Jakob Thomasen, der kommer op i førsteholdstruppen, siger Jesper Hansen. 
 
Flere salg på tale?
Efter salgene af Martin Spelmann og Daniel Høegh, er OB sårbare i forhold til næste sæson, når det handler om erfarne spillere, der har været i klubben i en rum tid. Der kan dog komme flere salg fra den fynske klub, fortæller Jesper Hansen. 
 
– Det kan man aldrig afvise. Det er fodboldens verden. For os er det vigtigt, at der er muligheder for de dygtigste spillere at komme videre fra OB. Omvendt skal tingene hænge sammen. Vi vil også gerne have et godt fodboldhold, og derfor skal vi finde nogle løsninger, siger sportsdirektøren, der medgiver, at OB står foran en sommer, hvor man starter forfra med en ny træner og en ny trup. 
 
– Det kan man godt sige. Qua vores situation i vinter hentede vi også nogle ekstra spillere ind, så vi har haft en for stor trup i foråret, så nogle spillere er blevet skuffede undervejs. Tingene skal tilpasses, og det er vigtigt for os, at Kent Nielsen har sagt god for de spillere, vi har i truppen, siger han. 
 
Jesper Hansen ønsker hverken at kommentere, om profilen Rasmus Falk kan blive solgt eller om Jonas Kamper er et tema i klubben, hvilket tipsbladet.dk erfarede mandag. 




Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Spanske medier i ekstase

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Randers FC – AGF

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Kæmpe triumf for Frank

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

De er klar til at købe Mohamed Salah

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr