OB vil vinde sæsonfinale med accept af ny identitet

OB’s Daniel Høegh mener, at fynboernes erkendelse af rollen som bundhold har ført til en ny tilgang til kampene. Det skal også give sejr mod FC Vestsjælland, fastslår han.



Det var en kulmination på et nyt mindset og en ny identitet i OB, der førte til den fornemme skalp i søndags, da OB vandt 1-0 over FC København.

Det var ikke nogen sprudlende kamp af OB-holdet, men til forskel for så mange andre tidligere kampe, fik fynboerne tre point og tog afstand fra bunden af Superligaen.

OB’s midtstopper Daniel Høegh har været en del af førsteholdstruppen siden 2011, og han har på nærmeste oplevet den forvandling, klubben har været igennem. Han ser en klar årsag til, at OB er gået fra at være bundhold til at være det hold, der har hentet tredjeflest point i de seneste syv spillerunde.

– Vi er en sammenbragt flok med en del rutine. Vi er en god gruppe, der supplerer hinanden godt. Tidligere ville vi ikke have vundet sådan en kamp som den mod FCK, men det gjorde vi på søndag. Det er måske de små marginaler, men det er også et tegn på holdmæssig fremgang, siger Daniel Høegh til tipsbladet.dk.

Han peger på, at OB endelig har erkendt, at man skal kæmpe med andre midler i bunden af Superligaen.

– Den væsentligste forandring er, at vi har accepteret, at vi ikke er det tophold, som vi før har været. Vi har skabt et nyt fundament, og vi har fokus på defensiven og skaber på den måde en base for offensiven. Førhen har vi haft en naiv tilgang og blæst til angreb, fordi OB traditionelt var et storhold. Den vigtigste forandring har været, at vi har accepteret, at det handler om point frem for alt, siger Daniel Høegh.

Evnerne som bundhold kommer til at stå sin prøve på mandag, hvor OB møder FC Vestsjælland, der ligger under nedrykningsstregen. OB kan øge afstanden til Slagelse-klubben fra syv til 10 point, så det er uden tvivl en nøglekamp.

– Jeg tror, at det bliver en sindssyg hård kamp. De vil give sig 120 procent, så vi skal give os 130. Det er vores lille sæsonfinale, for kan vi vinde, vil jeg mene, at vi kan kigge en smule opad. Efter alt det, vi har været igennem, kan vi måske endelig lægge spøgelset væk. Resultaterne flaskede sig for os i sidste weekend; det skal vi bruge som springbræt i næste weekend, siger Daniel Høgeh.

OB har endnu ikke prøvet at vinde over FC Vestsjælland i Superliga-sammenhæg, men Daniel Høegh forventer, at OB glemmer alt om fine fornemmelser og i stedet er indstillet på at slås mod FC Vestsjælland.

– Jeg har dårlige erfaringer med kampe mod FC Vestsjælland. De giver alt, hvad de har, og det behøver ikke at være kønt. Vores accept af, at det ikke skal være poleret spil fra start til slut, kan være med til at hjælpe os. Vi er et bedre hold end FC Vestsjælland, men vi skal være klar til at lægge det polerede spil på anden hylde. Vi har accepteret, at det ikke bliver kønt, og det kan bære os til sejr, siger han.

Kampen mellem OB og FC Vestsjælland spilles mandag klokken 19.00 i Slagelse.





Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Argentinske klubber strejker

Det er helt galt, Brøndby!

Oprykker henter FCK-emne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Deler godt Brøndby-nyt

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Storklub jagter Jacob Neestrup

Flere ændringer på vej i FC København  



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

‘Schmedes er under pres’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Neestrup afslører reprimande

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hylder Mads Hermansen

Victor Froholdt bliver matchvinder

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup