OB vil vinde sæsonfinale med accept af ny identitet

OB’s Daniel Høegh mener, at fynboernes erkendelse af rollen som bundhold har ført til en ny tilgang til kampene. Det skal også give sejr mod FC Vestsjælland, fastslår han.



Det var en kulmination på et nyt mindset og en ny identitet i OB, der førte til den fornemme skalp i søndags, da OB vandt 1-0 over FC København.

Det var ikke nogen sprudlende kamp af OB-holdet, men til forskel for så mange andre tidligere kampe, fik fynboerne tre point og tog afstand fra bunden af Superligaen.

OB’s midtstopper Daniel Høegh har været en del af førsteholdstruppen siden 2011, og han har på nærmeste oplevet den forvandling, klubben har været igennem. Han ser en klar årsag til, at OB er gået fra at være bundhold til at være det hold, der har hentet tredjeflest point i de seneste syv spillerunde.

– Vi er en sammenbragt flok med en del rutine. Vi er en god gruppe, der supplerer hinanden godt. Tidligere ville vi ikke have vundet sådan en kamp som den mod FCK, men det gjorde vi på søndag. Det er måske de små marginaler, men det er også et tegn på holdmæssig fremgang, siger Daniel Høegh til tipsbladet.dk.

Han peger på, at OB endelig har erkendt, at man skal kæmpe med andre midler i bunden af Superligaen.

– Den væsentligste forandring er, at vi har accepteret, at vi ikke er det tophold, som vi før har været. Vi har skabt et nyt fundament, og vi har fokus på defensiven og skaber på den måde en base for offensiven. Førhen har vi haft en naiv tilgang og blæst til angreb, fordi OB traditionelt var et storhold. Den vigtigste forandring har været, at vi har accepteret, at det handler om point frem for alt, siger Daniel Høegh.

Evnerne som bundhold kommer til at stå sin prøve på mandag, hvor OB møder FC Vestsjælland, der ligger under nedrykningsstregen. OB kan øge afstanden til Slagelse-klubben fra syv til 10 point, så det er uden tvivl en nøglekamp.

– Jeg tror, at det bliver en sindssyg hård kamp. De vil give sig 120 procent, så vi skal give os 130. Det er vores lille sæsonfinale, for kan vi vinde, vil jeg mene, at vi kan kigge en smule opad. Efter alt det, vi har været igennem, kan vi måske endelig lægge spøgelset væk. Resultaterne flaskede sig for os i sidste weekend; det skal vi bruge som springbræt i næste weekend, siger Daniel Høgeh.

OB har endnu ikke prøvet at vinde over FC Vestsjælland i Superliga-sammenhæg, men Daniel Høegh forventer, at OB glemmer alt om fine fornemmelser og i stedet er indstillet på at slås mod FC Vestsjælland.

– Jeg har dårlige erfaringer med kampe mod FC Vestsjælland. De giver alt, hvad de har, og det behøver ikke at være kønt. Vores accept af, at det ikke skal være poleret spil fra start til slut, kan være med til at hjælpe os. Vi er et bedre hold end FC Vestsjælland, men vi skal være klar til at lægge det polerede spil på anden hylde. Vi har accepteret, at det ikke bliver kønt, og det kan bære os til sejr, siger han.

Kampen mellem OB og FC Vestsjælland spilles mandag klokken 19.00 i Slagelse.







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hylder Mads Hermansen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Victor Froholdt bliver matchvinder

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Neestrup afslører reprimande

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

FCK i dialog med Zanka

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho