OB vil vinde sæsonfinale med accept af ny identitet

OB’s Daniel Høegh mener, at fynboernes erkendelse af rollen som bundhold har ført til en ny tilgang til kampene. Det skal også give sejr mod FC Vestsjælland, fastslår han.



Det var en kulmination på et nyt mindset og en ny identitet i OB, der førte til den fornemme skalp i søndags, da OB vandt 1-0 over FC København.

Det var ikke nogen sprudlende kamp af OB-holdet, men til forskel for så mange andre tidligere kampe, fik fynboerne tre point og tog afstand fra bunden af Superligaen.

OB’s midtstopper Daniel Høegh har været en del af førsteholdstruppen siden 2011, og han har på nærmeste oplevet den forvandling, klubben har været igennem. Han ser en klar årsag til, at OB er gået fra at være bundhold til at være det hold, der har hentet tredjeflest point i de seneste syv spillerunde.

– Vi er en sammenbragt flok med en del rutine. Vi er en god gruppe, der supplerer hinanden godt. Tidligere ville vi ikke have vundet sådan en kamp som den mod FCK, men det gjorde vi på søndag. Det er måske de små marginaler, men det er også et tegn på holdmæssig fremgang, siger Daniel Høegh til tipsbladet.dk.

Han peger på, at OB endelig har erkendt, at man skal kæmpe med andre midler i bunden af Superligaen.

– Den væsentligste forandring er, at vi har accepteret, at vi ikke er det tophold, som vi før har været. Vi har skabt et nyt fundament, og vi har fokus på defensiven og skaber på den måde en base for offensiven. Førhen har vi haft en naiv tilgang og blæst til angreb, fordi OB traditionelt var et storhold. Den vigtigste forandring har været, at vi har accepteret, at det handler om point frem for alt, siger Daniel Høegh.

Evnerne som bundhold kommer til at stå sin prøve på mandag, hvor OB møder FC Vestsjælland, der ligger under nedrykningsstregen. OB kan øge afstanden til Slagelse-klubben fra syv til 10 point, så det er uden tvivl en nøglekamp.

– Jeg tror, at det bliver en sindssyg hård kamp. De vil give sig 120 procent, så vi skal give os 130. Det er vores lille sæsonfinale, for kan vi vinde, vil jeg mene, at vi kan kigge en smule opad. Efter alt det, vi har været igennem, kan vi måske endelig lægge spøgelset væk. Resultaterne flaskede sig for os i sidste weekend; det skal vi bruge som springbræt i næste weekend, siger Daniel Høgeh.

OB har endnu ikke prøvet at vinde over FC Vestsjælland i Superliga-sammenhæg, men Daniel Høegh forventer, at OB glemmer alt om fine fornemmelser og i stedet er indstillet på at slås mod FC Vestsjælland.

– Jeg har dårlige erfaringer med kampe mod FC Vestsjælland. De giver alt, hvad de har, og det behøver ikke at være kønt. Vores accept af, at det ikke skal være poleret spil fra start til slut, kan være med til at hjælpe os. Vi er et bedre hold end FC Vestsjælland, men vi skal være klar til at lægge det polerede spil på anden hylde. Vi har accepteret, at det ikke bliver kønt, og det kan bære os til sejr, siger han.

Kampen mellem OB og FC Vestsjælland spilles mandag klokken 19.00 i Slagelse.





– Er der virkelig brug for ham i truppen?




LIVE

LIVE: Tidligere SL-profil tvunget til karrierestop

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Interessant afsløring

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Kevin Diks skriver historie

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

De må have mareridt om ham i nat!