OB fik en fantomstart på kampen og slog fredag aften et modløst Vejle Boldklub-mandskab med 6-0 i Superligaen.
Fynboerne overlod intet til tilfældighederne, og allerede efter 25 minutter var de foran med 4-0.
Max Fenger og Jens Jakob Thomasen var på tavlen med hver et enkelt mål, mens den offensive midtbanespiller Mads Frøkjær havde fundet vej til nettet to gange.
Troels Kløve og unge Jakob Breum hamrede de sidste søm i Vejle-kisten, da indskifterne scorede til 5-0 og 6-0 i kampens slutfase.
På den måde endte det med en meget fortjent OB-sejr i en kamp, hvor den fynske offensiv sprudlede, og Vejles defensiv sejlede. OB indtager nu femtepladsen med 14 point.
Vejle jagter stadig sæsonens første sejr. Klubben har to point efter 11 kampe, hvilket gør mandskabet til rækkens absolutte bundprop med seks point op til Sønderjyske, der har spillet en kamp færre.
OB kom ud til kampen med lyn og torden mod en flok Vejle-spillere, der lignede statister i en fynsk forestilling.
Max Fenger bragte OB foran 1-0 efter blot to minutter, da han efter lidt klumpspil i feltet modtog en aflevering, som han stensikkert omsatte til mål.
Herfra gik det stærkt. Først 2-0, så 3-0 og efter 25 minutter stod det 4-0 til hjemmeholdet.
Peter Sørensen blev kort inde i sæsonen hentet ind som træner for blandt andet at styrke Vejles defensiv, men styrke var der absolut ikke tale om i de bageste geledder fredag.
Det meste af anden halvleg var en jævnbyrdig affære, og Vejle kom bedre med, men ligesom i kampens indledning havde OB nogle gyldne minutter.
Den indskiftede kantspiller Troels Kløve ville lege med, da han med et sandt drømmemål scorede til 5-0 efter 79 minutter.
Få minutter senere fik 17-årige Jakob Breum noget af en oplevelse, da den unge angriber scorede sit første superligamål og gjorde det til 6-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Elias Jelert færdig
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
