OB fik en fantomstart på kampen og slog fredag aften et modløst Vejle Boldklub-mandskab med 6-0 i Superligaen.
Fynboerne overlod intet til tilfældighederne, og allerede efter 25 minutter var de foran med 4-0.
Max Fenger og Jens Jakob Thomasen var på tavlen med hver et enkelt mål, mens den offensive midtbanespiller Mads Frøkjær havde fundet vej til nettet to gange.
Troels Kløve og unge Jakob Breum hamrede de sidste søm i Vejle-kisten, da indskifterne scorede til 5-0 og 6-0 i kampens slutfase.
På den måde endte det med en meget fortjent OB-sejr i en kamp, hvor den fynske offensiv sprudlede, og Vejles defensiv sejlede. OB indtager nu femtepladsen med 14 point.
Vejle jagter stadig sæsonens første sejr. Klubben har to point efter 11 kampe, hvilket gør mandskabet til rækkens absolutte bundprop med seks point op til Sønderjyske, der har spillet en kamp færre.
OB kom ud til kampen med lyn og torden mod en flok Vejle-spillere, der lignede statister i en fynsk forestilling.
Max Fenger bragte OB foran 1-0 efter blot to minutter, da han efter lidt klumpspil i feltet modtog en aflevering, som han stensikkert omsatte til mål.
Herfra gik det stærkt. Først 2-0, så 3-0 og efter 25 minutter stod det 4-0 til hjemmeholdet.
Peter Sørensen blev kort inde i sæsonen hentet ind som træner for blandt andet at styrke Vejles defensiv, men styrke var der absolut ikke tale om i de bageste geledder fredag.
Det meste af anden halvleg var en jævnbyrdig affære, og Vejle kom bedre med, men ligesom i kampens indledning havde OB nogle gyldne minutter.
Den indskiftede kantspiller Troels Kløve ville lege med, da han med et sandt drømmemål scorede til 5-0 efter 79 minutter.
Få minutter senere fik 17-årige Jakob Breum noget af en oplevelse, da den unge angriber scorede sit første superligamål og gjorde det til 6-0.
/ritzau/
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
