Videodommersystemet VAR er ofte kommet i fokus i Superligaen i år, og det gjorde de også i mandagskampen mellem OB og FC Midtjylland.
I slutningen af første halvleg blev der nemlig dømt et straffespark til FC Midtjylland i en duel mellem Oliver Lund fra OB og midtjydernes Erik Sviatchenko , men den dom blev omstødt efter et VAR-tjek.
Og OB’eren var godt tilfreds med, at VAR skred ind. Ifølge ham formåede dommerne nemlig ikke at tage ansvar i situationen.
– Jeg oplever det som utrolig tyndt i første omgang. Jeg kan ikke rigtig se, hvor han står i situationen, men at han dømmer den i første omgang er utrolig tyndt. Så det er fair, at den bliver trukket tilbage. Jeg er en af de spillere, der har forbandet VAR en smule, og i denne situation redder VAR os gudskelov. Men der står en linjedommer og en dommer, der skal tage ansvar, og det gør de ikke i situationen, siger Oliver Lund til TV3 Sport og tilføjer:
– Vi (Lund og Sviatchenko, red.) snakkede om, at den var tynd, og at han spiller lidt på den, og sådan er det. Det er en del af gamet, og havde de fået den, havde det været godt for Midtjylland. Nu får de den heldigvis ikke, fordi tv-billeder viser noget andet, og der kan man være glad for, at VAR er til stede, når de ikke er i stand til at tage ansvar inde på banen.
– Jeg vidste godt, at der ikke var straffe. Jeg siger det også allerede derinde, og hvis den var blevet dømt, havde det været årets største fiasko, hvis vi skal snakke om domme. Det er fint, at VAR griber ind.
Det sluttede 1-1 i Odense mandag aften. OB kom ellers foran efter 14 minutter, men midtvejs i anden halvleg udlignede Sory Kaba for de midtjyske gæster.
Se situationen med straffesparket i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
England – Argentina
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TOPNYHED
