OB’er takker VAR: Dommerne tager ikke ansvar

OB-stopperen var glad for, at VAR var til rådighed i mandagens kamp mod FC Midtjylland.



Videodommersystemet VAR er ofte kommet i fokus i Superligaen i år, og det gjorde de også i mandagskampen mellem OB og FC Midtjylland.

I slutningen af første halvleg blev der nemlig dømt et straffespark til FC Midtjylland i en duel mellem Oliver Lund fra OB og midtjydernes Erik Sviatchenko , men den dom blev omstødt efter et VAR-tjek.

Og OB’eren var godt tilfreds med, at VAR skred ind. Ifølge ham formåede dommerne nemlig ikke at tage ansvar i situationen.

– Jeg oplever det som utrolig tyndt i første omgang. Jeg kan ikke rigtig se, hvor han står i situationen, men at han dømmer den i første omgang er utrolig tyndt. Så det er fair, at den bliver trukket tilbage. Jeg er en af de spillere, der har forbandet VAR en smule, og i denne situation redder VAR os gudskelov. Men der står en linjedommer og en dommer, der skal tage ansvar, og det gør de ikke i situationen, siger Oliver Lund til TV3 Sport og tilføjer:

– Vi (Lund og Sviatchenko, red.) snakkede om, at den var tynd, og at han spiller lidt på den, og sådan er det. Det er en del af gamet, og havde de fået den, havde det været godt for Midtjylland. Nu får de den heldigvis ikke, fordi tv-billeder viser noget andet, og der kan man være glad for, at VAR er til stede, når de ikke er i stand til at tage ansvar inde på banen.

– Jeg vidste godt, at der ikke var straffe. Jeg siger det også allerede derinde, og hvis den var blevet dømt, havde det været årets største fiasko, hvis vi skal snakke om domme. Det er fint, at VAR griber ind.

Det sluttede 1-1 i Odense mandag aften. OB kom ellers foran efter 14 minutter, men midtvejs i anden halvleg udlignede Sory Kaba for de midtjyske gæster.  

Se situationen med straffesparket i videoen øverst i artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FC København interesseret i Jonas Kersken

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udeladt – kan slet ikke spille

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AC Horsens – FC Nordsjælland

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Viborg FF – OB

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her er VM-turneringens hold

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”