AaB er tilbage i Superligaen!
Nordjyderne har nu skrabet point nok sammen til, at klubben er tilbage i dansk fodbolds fineste selskab. En vigtig bedrift af klubben, der målt på størrelse og budget aldrig skulle have været en del af NordicBet Ligaen i første omgang.
Man skal som bekendt huske at fejre sine succeser, men alligevel skal man ikke forvente, at Jomfru Ane Gade kommer til at eksplodere i ren fodbold-eufori i denne uge. Det forudser i hvert fald Lasse Yde Hegnet, der er AaB-fan og vært på podcasten Rød Aalborg.
– Jeg er selvfølgelig lettet over, at det ikke blev værre, men omvendt må jeg også sige, at med det budget, AaB har, og den trupkvalitet, man rykkede ned med, måtte det aldrig blive et scenarie ikke at rykke op, siger Lasse Yde Hegnet til Tipsbladet og fortsætter:
– At vi rykker op i første hug er enormt forventeligt, og jeg har det lidt sådan, at jeg børster støvet af hænderne og siger "arbejdet er gjort, og så skal vi videre". Det er måske lidt hårdt sagt, men jeg synes ikke, det er noget at fejre, at vi er rykket op.
Når Lasse Yde Hegnet ikke bobler over af bolsjestribet begejstring, selv om AaB har skrabet masser af point til sig og rykker op i overlegen stil, skyldes det i høj grad også det spillemæssige aftryk, holdet har efterladt i denne sæson – eller mangel på samme.
– Det har virkelig ikke været godt – det har faktisk været en lidt deprimerende oplevelse. De har været dårlige, så spillemæssigt er jeg meget, meget i tvivl om, hvad vi kommer til at se i den nye sæson, siger Yde Hegnet og tilføjer:
– Rent budgetmæssigt er AaB for NordicBet Ligaen, hvad FC København er for Superligaen, og når man er så meget bedre, og samtidig ikke har domineret en eneste kamp, er det bekymrende.
Bliver det så bedre til næste sæson? Lige nu er det helt umuligt at spå om.
– Det bliver et totalt forandret AaB-hold, der kommer til at spille den første kamp i Superligaen i næste sæson. Der er masser af kontraktudløb, og der er stadig spillere med dyre kontrakter – Nicklas Helenius, Rasmus Thelander og Josip Posavec – som man skal have ud. Der er flere lejespillere, som nok ikke får deres aftaler forlænget, og så er der flere spillere, man har satset på, som jeg ikke mener har niveauet til Superligaen. Så jeg ved simpelthen ikke, hvilket hold der rykker op, og det er i virkeligheden min største hovedpine.

Hvem skal være ny cheftræner?
Oscar Hiljemark har stået i spidsen for AaB i denne sæson, men han blev for nyligt plukket af Elfsborg, der kunne tilbyde et attraktivt trænerjob i hjemlandet. Svenskeren vil ikke for alvor blive savnet i Aalborg, lyder det fra Lasse Yde Hegnet.
– Det er jo svært, for hans hold vandt og vandt, men jeg så ikke et AaB-hold gå på banen under Oscar Hiljemark, jeg så 11 spillere. Jeg kan heller ikke pege på ret mange, der har udviklet sig positivt. Hvis man skal sige noget positivt, virker det til, at mentaliteten er vokset i holdet. Det er Hiljemarks klart vigtigste aftryk.
Det er endnu uafklaret, hvem der bliver ny cheftræner i AaB.
– Jeg håber, at AaB går efter en træner, der passer til den strategi, klubben har lagt. Det skal være en træner, der kan håndtere den store udskiftning, der kommer til at være i truppen, og det skal være en træner, der kan få meget ud af lidt. Og så skal han være god til at arbejde med unge spillere.
– Så er jeg egentlig ligeglad med, om han hedder Niels Frederiksen, Menno van Dam eller noget helt tredje, slutter Lasse Yde Hegnet.
AaB får selskab af Sønderjyske i Superligaen. De to klubber har været suveræne i NordicBet Ligaen i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
MEDIE