AaB er tilbage i Superligaen!
Nordjyderne har nu skrabet point nok sammen til, at klubben er tilbage i dansk fodbolds fineste selskab. En vigtig bedrift af klubben, der målt på størrelse og budget aldrig skulle have været en del af NordicBet Ligaen i første omgang.
Man skal som bekendt huske at fejre sine succeser, men alligevel skal man ikke forvente, at Jomfru Ane Gade kommer til at eksplodere i ren fodbold-eufori i denne uge. Det forudser i hvert fald Lasse Yde Hegnet, der er AaB-fan og vært på podcasten Rød Aalborg.
– Jeg er selvfølgelig lettet over, at det ikke blev værre, men omvendt må jeg også sige, at med det budget, AaB har, og den trupkvalitet, man rykkede ned med, måtte det aldrig blive et scenarie ikke at rykke op, siger Lasse Yde Hegnet til Tipsbladet og fortsætter:
– At vi rykker op i første hug er enormt forventeligt, og jeg har det lidt sådan, at jeg børster støvet af hænderne og siger "arbejdet er gjort, og så skal vi videre". Det er måske lidt hårdt sagt, men jeg synes ikke, det er noget at fejre, at vi er rykket op.
Når Lasse Yde Hegnet ikke bobler over af bolsjestribet begejstring, selv om AaB har skrabet masser af point til sig og rykker op i overlegen stil, skyldes det i høj grad også det spillemæssige aftryk, holdet har efterladt i denne sæson – eller mangel på samme.
– Det har virkelig ikke været godt – det har faktisk været en lidt deprimerende oplevelse. De har været dårlige, så spillemæssigt er jeg meget, meget i tvivl om, hvad vi kommer til at se i den nye sæson, siger Yde Hegnet og tilføjer:
– Rent budgetmæssigt er AaB for NordicBet Ligaen, hvad FC København er for Superligaen, og når man er så meget bedre, og samtidig ikke har domineret en eneste kamp, er det bekymrende.
Bliver det så bedre til næste sæson? Lige nu er det helt umuligt at spå om.
– Det bliver et totalt forandret AaB-hold, der kommer til at spille den første kamp i Superligaen i næste sæson. Der er masser af kontraktudløb, og der er stadig spillere med dyre kontrakter – Nicklas Helenius, Rasmus Thelander og Josip Posavec – som man skal have ud. Der er flere lejespillere, som nok ikke får deres aftaler forlænget, og så er der flere spillere, man har satset på, som jeg ikke mener har niveauet til Superligaen. Så jeg ved simpelthen ikke, hvilket hold der rykker op, og det er i virkeligheden min største hovedpine.

Hvem skal være ny cheftræner?
Oscar Hiljemark har stået i spidsen for AaB i denne sæson, men han blev for nyligt plukket af Elfsborg, der kunne tilbyde et attraktivt trænerjob i hjemlandet. Svenskeren vil ikke for alvor blive savnet i Aalborg, lyder det fra Lasse Yde Hegnet.
– Det er jo svært, for hans hold vandt og vandt, men jeg så ikke et AaB-hold gå på banen under Oscar Hiljemark, jeg så 11 spillere. Jeg kan heller ikke pege på ret mange, der har udviklet sig positivt. Hvis man skal sige noget positivt, virker det til, at mentaliteten er vokset i holdet. Det er Hiljemarks klart vigtigste aftryk.
Det er endnu uafklaret, hvem der bliver ny cheftræner i AaB.
– Jeg håber, at AaB går efter en træner, der passer til den strategi, klubben har lagt. Det skal være en træner, der kan håndtere den store udskiftning, der kommer til at være i truppen, og det skal være en træner, der kan få meget ud af lidt. Og så skal han være god til at arbejde med unge spillere.
– Så er jeg egentlig ligeglad med, om han hedder Niels Frederiksen, Menno van Dam eller noget helt tredje, slutter Lasse Yde Hegnet.
AaB får selskab af Sønderjyske i Superligaen. De to klubber har været suveræne i NordicBet Ligaen i denne sæson.
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
INTERVIEW
‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
EKSKLUSIVT
Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER