AaB er tilbage i Superligaen!
Nordjyderne har nu skrabet point nok sammen til, at klubben er tilbage i dansk fodbolds fineste selskab. En vigtig bedrift af klubben, der målt på størrelse og budget aldrig skulle have været en del af NordicBet Ligaen i første omgang.
Man skal som bekendt huske at fejre sine succeser, men alligevel skal man ikke forvente, at Jomfru Ane Gade kommer til at eksplodere i ren fodbold-eufori i denne uge. Det forudser i hvert fald Lasse Yde Hegnet, der er AaB-fan og vært på podcasten Rød Aalborg.
– Jeg er selvfølgelig lettet over, at det ikke blev værre, men omvendt må jeg også sige, at med det budget, AaB har, og den trupkvalitet, man rykkede ned med, måtte det aldrig blive et scenarie ikke at rykke op, siger Lasse Yde Hegnet til Tipsbladet og fortsætter:
– At vi rykker op i første hug er enormt forventeligt, og jeg har det lidt sådan, at jeg børster støvet af hænderne og siger "arbejdet er gjort, og så skal vi videre". Det er måske lidt hårdt sagt, men jeg synes ikke, det er noget at fejre, at vi er rykket op.
Når Lasse Yde Hegnet ikke bobler over af bolsjestribet begejstring, selv om AaB har skrabet masser af point til sig og rykker op i overlegen stil, skyldes det i høj grad også det spillemæssige aftryk, holdet har efterladt i denne sæson – eller mangel på samme.
– Det har virkelig ikke været godt – det har faktisk været en lidt deprimerende oplevelse. De har været dårlige, så spillemæssigt er jeg meget, meget i tvivl om, hvad vi kommer til at se i den nye sæson, siger Yde Hegnet og tilføjer:
– Rent budgetmæssigt er AaB for NordicBet Ligaen, hvad FC København er for Superligaen, og når man er så meget bedre, og samtidig ikke har domineret en eneste kamp, er det bekymrende.
Bliver det så bedre til næste sæson? Lige nu er det helt umuligt at spå om.
– Det bliver et totalt forandret AaB-hold, der kommer til at spille den første kamp i Superligaen i næste sæson. Der er masser af kontraktudløb, og der er stadig spillere med dyre kontrakter – Nicklas Helenius, Rasmus Thelander og Josip Posavec – som man skal have ud. Der er flere lejespillere, som nok ikke får deres aftaler forlænget, og så er der flere spillere, man har satset på, som jeg ikke mener har niveauet til Superligaen. Så jeg ved simpelthen ikke, hvilket hold der rykker op, og det er i virkeligheden min største hovedpine.

Hvem skal være ny cheftræner?
Oscar Hiljemark har stået i spidsen for AaB i denne sæson, men han blev for nyligt plukket af Elfsborg, der kunne tilbyde et attraktivt trænerjob i hjemlandet. Svenskeren vil ikke for alvor blive savnet i Aalborg, lyder det fra Lasse Yde Hegnet.
– Det er jo svært, for hans hold vandt og vandt, men jeg så ikke et AaB-hold gå på banen under Oscar Hiljemark, jeg så 11 spillere. Jeg kan heller ikke pege på ret mange, der har udviklet sig positivt. Hvis man skal sige noget positivt, virker det til, at mentaliteten er vokset i holdet. Det er Hiljemarks klart vigtigste aftryk.
Det er endnu uafklaret, hvem der bliver ny cheftræner i AaB.
– Jeg håber, at AaB går efter en træner, der passer til den strategi, klubben har lagt. Det skal være en træner, der kan håndtere den store udskiftning, der kommer til at være i truppen, og det skal være en træner, der kan få meget ud af lidt. Og så skal han være god til at arbejde med unge spillere.
– Så er jeg egentlig ligeglad med, om han hedder Niels Frederiksen, Menno van Dam eller noget helt tredje, slutter Lasse Yde Hegnet.
AaB får selskab af Sønderjyske i Superligaen. De to klubber har været suveræne i NordicBet Ligaen i denne sæson.
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
‘Sur over Brøndby-transfer’
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
Legende med chokmelding
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Stor skuffelse
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED