AaB tilbage i Superligaen: Der er intet at fejre!

AaB er tilbage i Superligaen, men der er stadig masser af grund til bekymring i Aalborg. Det mener i hvert fald AaB-fan og podcastvært Lasse Yde Hegnet.



AaB er tilbage i Superligaen!

Nordjyderne har nu skrabet point nok sammen til, at klubben er tilbage i dansk fodbolds fineste selskab. En vigtig bedrift af klubben, der målt på størrelse og budget aldrig skulle have været en del af NordicBet Ligaen i første omgang. 

Man skal som bekendt huske at fejre sine succeser, men alligevel skal man ikke forvente, at Jomfru Ane Gade kommer til at eksplodere i ren fodbold-eufori i denne uge. Det forudser i hvert fald Lasse Yde Hegnet, der er AaB-fan og vært på podcasten Rød Aalborg. 

– Jeg er selvfølgelig lettet over, at det ikke blev værre, men omvendt må jeg også sige, at med det budget, AaB har, og den trupkvalitet, man rykkede ned med, måtte det aldrig blive et scenarie ikke at rykke op, siger Lasse Yde Hegnet til Tipsbladet og fortsætter:

– At vi rykker op i første hug er enormt forventeligt, og jeg har det lidt sådan, at jeg børster støvet af hænderne og siger "arbejdet er gjort, og så skal vi videre". Det er måske lidt hårdt sagt, men jeg synes ikke, det er noget at fejre, at vi er rykket op.

Når Lasse Yde Hegnet ikke bobler over af bolsjestribet begejstring, selv om AaB har skrabet masser af point til sig og rykker op i overlegen stil, skyldes det i høj grad også det spillemæssige aftryk, holdet har efterladt i denne sæson – eller mangel på samme.

– Det har virkelig ikke været godt – det har faktisk været en lidt deprimerende oplevelse. De har været dårlige, så spillemæssigt er jeg meget, meget i tvivl om, hvad vi kommer til at se i den nye sæson, siger Yde Hegnet og tilføjer:

– Rent budgetmæssigt er AaB for NordicBet Ligaen, hvad FC København er for Superligaen, og når man er så meget bedre, og samtidig ikke har domineret en eneste kamp, er det bekymrende. 

Bliver det så bedre til næste sæson? Lige nu er det helt umuligt at spå om.

– Det bliver et totalt forandret AaB-hold, der kommer til at spille den første kamp i Superligaen i næste sæson. Der er masser af kontraktudløb, og der er stadig spillere med dyre kontrakter – Nicklas Helenius, Rasmus Thelander og Josip Posavec – som man skal have ud. Der er flere lejespillere, som nok ikke får deres aftaler forlænget, og så er der flere spillere, man har satset på, som jeg ikke mener har niveauet til Superligaen. Så jeg ved simpelthen ikke, hvilket hold der rykker op, og det er i virkeligheden min største hovedpine. 

2T32C85

Foto: Alamy

Hvem skal være ny cheftræner?
Oscar Hiljemark har stået i spidsen for AaB i denne sæson, men han blev for nyligt plukket af Elfsborg, der kunne tilbyde et attraktivt trænerjob i hjemlandet. Svenskeren vil ikke for alvor blive savnet i Aalborg, lyder det fra Lasse Yde Hegnet.

– Det er jo svært, for hans hold vandt og vandt, men jeg så ikke et AaB-hold gå på banen under Oscar Hiljemark, jeg så 11 spillere. Jeg kan heller ikke pege på ret mange, der har udviklet sig positivt. Hvis man skal sige noget positivt, virker det til, at mentaliteten er vokset i holdet. Det er Hiljemarks klart vigtigste aftryk.

Det er endnu uafklaret, hvem der bliver ny cheftræner i AaB.

– Jeg håber, at AaB går efter en træner, der passer til den strategi, klubben har lagt. Det skal være en træner, der kan håndtere den store udskiftning, der kommer til at være i truppen, og det skal være en træner, der kan få meget ud af lidt. Og så skal han være god til at arbejde med unge spillere.

– Så er jeg egentlig ligeglad med, om han hedder Niels Frederiksen, Menno van Dam eller noget helt tredje, slutter Lasse Yde Hegnet. 

AaB får selskab af Sønderjyske i Superligaen. De to klubber har været suveræne i NordicBet Ligaen i denne sæson. 

Loading Poll…





Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark


Topscorer færdig

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Medie med dyster Dorgu-melding

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Sur over Brøndby-transfer’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Stort medie fremhæver FCM-flop

– Jeg var stiktosset

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

– De lignede lort!

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft