OB’s nye sportsdirektør: Morten Bruun ser dansk superagent som mulighed

Det vides endnu ikke, hvem der bliver ny sportsdirektør i OB, når den nuværende forlader jobbet. Troels Bech er favorit, men det er ikke givet, han får jobbet, mener Morten Bruun og Flemming Povlsen.



OB skal have ny sportsdirektør efter, at klubbens nuværende sportsdirektør Jesper Hansen forlader jobbet ved udgangen af januar.

De to fodboldeksperter Morten Bruun og Flemming Povlsen diskuterede for nylig, hvem den kommende afløser kan ende med at blive. Begge eksperter var enige om, at Troels Bech ligger lunt i svinget, blandt andet fordi han bor i Odense og tidligere har haft en lignende stilling i Brøndby.

Men det er dog langt fra givet, at Troels Bech endnu engang vender tilbage til OB. Der er også andre gode bud på en ny sportsdirektør hos de stribede fra Fyn, og Morten Bruun har fundet frem til en passende kandidat efter at have sonderet terrænet.

– Jeg har også kigget rundt, og jeg vil smide et navn som Per Steffensen på banen til OB-jobbet. Man ser i hvert fald oftest, at klubberne gerne vil have en sportsdirektør, der har et kendskab til klubben, og Per Steffensen har jo været i OB på et tidspunkt og har i hvert fald via hans agentvirksomhed et voldsomt stort netværk, og så vidt jeg er orienteret, var han også inde i billedet til en tilsvarende stilling i Brøndby, siger Morten Bruun.

Per Steffensen har tidligere været agent for Daniel Agger, som kom til Liverpool, samt en række andre fodboldstjerner.

Se hele klippet med Morten Bruun og Flemming Povlsen i videoen over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr