OB’s sommerindkøb: Enten vender tingene her, ellers må jeg skifte klub

Kamil Vacek har næsten ikke spillet for OB, siden han kom til klubben i sommer. Hvis ikke det ændrer sig, er han nødt til at skifte videre.



Det er sjældent, at fodboldspillere er tilfredse med at få otte minutters ligafodbold i løbet af et halvt år, og da slet ikke folk som Kamil Vacek, der har ti landskampe for Tjekkiet bag sig. Men det er ikke desto mindre facit for midtbanemanden efter hans første halvsæson i OB.

Vacek kom til klubben i sommer, men har endnu ikke imponeret cheftræner Jakob Michelsen tiltrækkeligt til mere end to indskiftninger i Superligaen. Bliver det ikke bedre, er han nødt til at finde sig en anden klub.

– Jeg taler godt med både sportsdirektøren og træneren i OB, og de opfører sig korrekt over for mig, men det er ikke nemt at finde en løsning efter mit første halve år i klubben. Enten vil tingene vende her eller jeg skal til en anden klub. Det seneste år har jeg virkelig følt, at jeg har været på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt. Men alting er gået fair til. De andre på holdet har været gode og træneren har besluttet at tro på dem, siger Kamil Vacek til Sport Fyn.

I går erkendte Michelsen da også, at Vacek var “havnet i en svær situation”, men at han skulle have ros for ikke at klynke.

Måske har 31-årige Vacek allerede fundet en mulighed for at komme væk fra OB. Tidligere på ugen skrev et tjekkisk medie, at barndomsklubben Sigma Olomouc skulle være interesseret i et hente ham hjem.

Sportsdirektør Jesper Hansen har tidligere fastslået, at Kamil Vacek kan forlade OB i dette transfervindue.

– Der er ingen tvivl om, at Kamil kom til Danmark for at spille, og det har han ikke gjort så meget indtil videre. Det har vi naturligvis forståelse for, samtidig med, at vi også glæder os over, at det betyder, at andre på hans position har gjort det godt, sagde han til tipsbladet.dk 7. januar.

Kamil Vacek har kontrakt med OB frem til sommeren 2020.





LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

AGF – Brøndby IF

Her er VM-turneringens hold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Viborg FF – OB

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Paulinho tager hjem til Brasilien

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’