Det er sjældent, at fodboldspillere er tilfredse med at få otte minutters ligafodbold i løbet af et halvt år, og da slet ikke folk som Kamil Vacek, der har ti landskampe for Tjekkiet bag sig. Men det er ikke desto mindre facit for midtbanemanden efter hans første halvsæson i OB.
Vacek kom til klubben i sommer, men har endnu ikke imponeret cheftræner Jakob Michelsen tiltrækkeligt til mere end to indskiftninger i Superligaen. Bliver det ikke bedre, er han nødt til at finde sig en anden klub.
– Jeg taler godt med både sportsdirektøren og træneren i OB, og de opfører sig korrekt over for mig, men det er ikke nemt at finde en løsning efter mit første halve år i klubben. Enten vil tingene vende her eller jeg skal til en anden klub. Det seneste år har jeg virkelig følt, at jeg har været på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt. Men alting er gået fair til. De andre på holdet har været gode og træneren har besluttet at tro på dem, siger Kamil Vacek til Sport Fyn.
I går erkendte Michelsen da også, at Vacek var “havnet i en svær situation”, men at han skulle have ros for ikke at klynke.
Måske har 31-årige Vacek allerede fundet en mulighed for at komme væk fra OB. Tidligere på ugen skrev et tjekkisk medie, at barndomsklubben Sigma Olomouc skulle være interesseret i et hente ham hjem.
Sportsdirektør Jesper Hansen har tidligere fastslået, at Kamil Vacek kan forlade OB i dette transfervindue.
– Der er ingen tvivl om, at Kamil kom til Danmark for at spille, og det har han ikke gjort så meget indtil videre. Det har vi naturligvis forståelse for, samtidig med, at vi også glæder os over, at det betyder, at andre på hans position har gjort det godt, sagde han til tipsbladet.dk 7. januar.
Kamil Vacek har kontrakt med OB frem til sommeren 2020.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Belgien – Senegal
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Kane snød DR Congo i dramatisk kamp
