OB’s sommerindkøb: Enten vender tingene her, ellers må jeg skifte klub

Kamil Vacek har næsten ikke spillet for OB, siden han kom til klubben i sommer. Hvis ikke det ændrer sig, er han nødt til at skifte videre.



Det er sjældent, at fodboldspillere er tilfredse med at få otte minutters ligafodbold i løbet af et halvt år, og da slet ikke folk som Kamil Vacek, der har ti landskampe for Tjekkiet bag sig. Men det er ikke desto mindre facit for midtbanemanden efter hans første halvsæson i OB.

Vacek kom til klubben i sommer, men har endnu ikke imponeret cheftræner Jakob Michelsen tiltrækkeligt til mere end to indskiftninger i Superligaen. Bliver det ikke bedre, er han nødt til at finde sig en anden klub.

– Jeg taler godt med både sportsdirektøren og træneren i OB, og de opfører sig korrekt over for mig, men det er ikke nemt at finde en løsning efter mit første halve år i klubben. Enten vil tingene vende her eller jeg skal til en anden klub. Det seneste år har jeg virkelig følt, at jeg har været på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt. Men alting er gået fair til. De andre på holdet har været gode og træneren har besluttet at tro på dem, siger Kamil Vacek til Sport Fyn.

I går erkendte Michelsen da også, at Vacek var “havnet i en svær situation”, men at han skulle have ros for ikke at klynke.

Måske har 31-årige Vacek allerede fundet en mulighed for at komme væk fra OB. Tidligere på ugen skrev et tjekkisk medie, at barndomsklubben Sigma Olomouc skulle være interesseret i et hente ham hjem.

Sportsdirektør Jesper Hansen har tidligere fastslået, at Kamil Vacek kan forlade OB i dette transfervindue.

– Der er ingen tvivl om, at Kamil kom til Danmark for at spille, og det har han ikke gjort så meget indtil videre. Det har vi naturligvis forståelse for, samtidig med, at vi også glæder os over, at det betyder, at andre på hans position har gjort det godt, sagde han til tipsbladet.dk 7. januar.

Kamil Vacek har kontrakt med OB frem til sommeren 2020.





Overraskende melding om Oliver Christensen




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Elias Jelert færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

Han tager hjem fra VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Nu melder Christian Eriksen ud

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte