Kent Nielsen blev mandag formiddag fyret som cheftræner i OB. Fynboerne sneg sig heller ikke i denne sæson med i top seks, og det har altså medført, at ledelsen nu vil afprøve en ny cheftræner. En afløser for Kent Nielsen er endnu ikke udpeget.
Det var OB’s sportsdirektør, Jesper Hansen, der måtte overbringe Kent Nielsen beskeden om fyringen, og han lægger ikke skjul på, at denne dag hører til i toppen over trælse arbejdsdage.
– Det er ikke en sjov dag. Kent er en mand, jeg har arbejdet sammen med i mange år – helt tilbage i AC Horsens – og jeg var selv med til at hente ham til OB efter et succesfuldt ophold i AaB. Vi har flyttet os utrolig meget på mange parametre i de år, Kent har været cheftræner, og det har han en meget stor del af æren for. Han er en dygtig, dedikeret og meget loyal mand. Desværre er fodboldens verden hård og kynisk nogle gange, og ledelsen har vurderet, at der er brug for friske øjne, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Han understreger, at der var enighed om fyringen af Kent Nielsen.
– Der er kommet en ny administrerende direktør i Odense Sport & Event (Enrico Augustinus, red.), og han vil rigig gerne OB-delen. Vi har haft en grundig evaluering og er altså kommet frem til, at den bedste løsning vil være en udskiftning på trænerposten. Men det betyder ikke, at Kent står alene tilbage med ansvaret. Jeg har også en del af ansvaret, siger sportsdirektøren.
Hvor stort er dit ansvar?
– Som sportsdirektør sidder jeg med det overordnede ansvar, og det er fair at kigge på, om jeg kunne have gjort mere for at undersøtte de målsætninger, som vi har i klubben, og som altså ikke er blevet indfriet. Det hører med til jobbet, når man sidder med ansvaret i sidste ende.
Hvorfor er det så Kent Nielsen, der er blevet fyret, og ikke dig?
– Fordi den sportslige ledelse har vurderet, at der er et stort uforløst potentiale i truppen. I forhold til min egen situation er det ikke op til mig at træffe den slags beslutninger, men jeg kan sige, at jeg føler, jeg har 100 procent opbakning, og det er selvfølgelig også en nødvendighed, siger Jesper Hansen.
Sporsdirektørens fremmeste opgave bliver nu at udpege en afløser for Kent Nielsen. Jesper Hansen ønsker ikke at uddybe, hvilken profil han går efter, men han lægger ikke skjul på, at han gerne ser OB spille noget mere direkte fodbold fremadrettet.
– Det er et arbejde, der begynder med det samme. Det er ikke nogen hemmelighed, at vi ved juletid snakkede om, at vi gerne ville spille mere direkte. Der blev efter min mening spillet lidt for meget på tværs. Jeg synes, det blev bedre i foråret, men måske ikke helt nok, og det er klart, at det selvfølgelig spiller ind i overvejelserne, siger OB-bossen.
Når en ny cheftræner bliver ansat, ser man ofte, at vedkommende har sin egen assistent med – og ofte også andre medlemmer til staben. OB står dog i den situation, at klubben allerede har ansat Henrik Hansen som assistenttræner fra den kommende sæson. Og han blev altså ansat til et samarbejde med Kent Nielsen.
Som tingene har udviklet sig, er det ikke en ideel situation.
– Det er desværre sådan i fodbold, at tingene ikke altid går efter en lige linje. Vi har ansat “HH”, og vi har også Janus Blond som assistenttræner med ansvar for det fysiske, vi har Lars Bjerring som målmandstræner og Tonny Hermansen som A+-træner, og det er selvfølgelig fordi, vi har stor tiltro til dem, siger Jesper Hansen.
Er det et krav til en ny cheftræner, at Henrik Hansen skal være hans assistent?
– Ja, det er en grundforudsætning, at vi kører med det nuværende setup. Vi har jo lige ansat Henrik Hansen, og det har vi gjort, fordi vi rigtig gerne vil have ham til klubben, og det holder vi selvfølgelig fast i, siger sportsdirektøren.
Hvornår satser du på at kunne præsentere en ny cheftræner?
– Jeg vil rigtig gerne have en mand klar inden den 18. juni, hvor vi starter op efter sommerferien, men det er ikke det afgørende. Det vigtige er, at vi finder den rette til at stå i spidsen for OB.
Går du efter en langsigtet løsning, eller er det en mulighed at tage én ind midlertidigt, som du eksempelvis gjorde med Ove Pedersen tidligere?
– Det er kun få timer siden, vi sagde farvel til Kent, så det er simpelthen for tidligt at svare på, slutter Jesper Hansen.
Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?
Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?
Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.
Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Henter Mads Junker
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
