Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier.
Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson.
For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.
– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.
– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.
– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.
Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?
Ikke lige umiddelbart.
– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.
Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold.
Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage
HELT VILDT