Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier.
Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson.
For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.
– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.
– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.
– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.
Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?
Ikke lige umiddelbart.
– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.
Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold.
Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.
LIVE
Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
INTERVIEW