Øjner gennembrud i FCK: Har talt med Neestrup

Thomas Jørgensen er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og han er sulten efter spilletid efter sit flotte halvår i Hvidovre.



Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier. 

Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson. 

For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.

– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

262730

Thomas Jørgensen viste sig lovende frem for Hvidovre i foråret. Foto: Alamy

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.

– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.

– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.

Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?

Ikke lige umiddelbart.

– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.

Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold. 

Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3