Øjner gennembrud i FCK: Har talt med Neestrup

Thomas Jørgensen er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og han er sulten efter spilletid efter sit flotte halvår i Hvidovre.



Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier. 

Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson. 

For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.

– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

262730

Thomas Jørgensen viste sig lovende frem for Hvidovre i foråret. Foto: Alamy

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.

– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.

– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.

Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?

Ikke lige umiddelbart.

– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.

Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold. 

Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

De viser interesse for Lyngby-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’