Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier.
Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson.
For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.
– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.
– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.
– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.
Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?
Ikke lige umiddelbart.
– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.
Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold.
Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
Klar tale: Han bør fyres nu
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år