Øjner gennembrud i FCK: Har talt med Neestrup

Thomas Jørgensen er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og han er sulten efter spilletid efter sit flotte halvår i Hvidovre.



Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier. 

Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson. 

For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.

– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

262730

Thomas Jørgensen viste sig lovende frem for Hvidovre i foråret. Foto: Alamy

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.

– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.

– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.

Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?

Ikke lige umiddelbart.

– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.

Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold. 

Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Interessant afsløring



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Manchester City – Real Madrid

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Blev informeret om mulig fyring onsdag

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle