Øjner gennembrud i FCK: Har talt med Neestrup

Thomas Jørgensen er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og han er sulten efter spilletid efter sit flotte halvår i Hvidovre.



Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier. 

Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson. 

For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.

– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

262730

Thomas Jørgensen viste sig lovende frem for Hvidovre i foråret. Foto: Alamy

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.

– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.

– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.

Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?

Ikke lige umiddelbart.

– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.

Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold. 

Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

To danske klubber jagter formstærk angriber

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Viaplay deler stor nyhed

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer