Øjner gennembrud i FCK: Har talt med Neestrup

Thomas Jørgensen er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og han er sulten efter spilletid efter sit flotte halvår i Hvidovre.



Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier. 

Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson. 

For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.

– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

262730

Thomas Jørgensen viste sig lovende frem for Hvidovre i foråret. Foto: Alamy

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.

– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.

– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.

Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?

Ikke lige umiddelbart.

– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.

Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold. 

Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.



Lokalderby i Valencia lugter af mål

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Millionregn over Ståle Solbakken

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Alle storroser Dario Osorio

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

– En humørdræber

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål