Øjner gennembrud i FCK: Har talt med Neestrup

Thomas Jørgensen er blevet en fast del af FC Københavns førsteholdstrup, og han er sulten efter spilletid efter sit flotte halvår i Hvidovre.



Det vrimler med midtbanespillere i FC København, så konkurrencen er skarp, og der stilles ingen garantier. 

Udsigten til spilletid kan være snørklet, men det forhindrer ikke unge Thomas Jørgensen i at have blikket fast rettet mod FCK-minutter i den kommende sæson. 

For godt nok er Jørgensen lige nu afsted med det danske U19-landshold til EM, men han har fået lagt en klar plan sammen med Jacob Neestrup, og det succesfulde lejeophold i Hvidovre har bevist, at niveauet i hvert fald er til Superligaen for den modne midtbanespiller, der endnu har sin debut til gode for FC København.

– Vi har fået sat en god plan op, og det havde vi også for et halvt år siden, hvor vi aftalte, at jeg skulle have noget hår på brystet. Det var et godt skridt. Nu er det en ny plan, og det har mest været at se pre season an, og få spillet mig på der og set mig selv som en spiller i FCK. Det har været en god start, men nu har der været noget landshold inde over, som har gjort det lidt svært at få svar på.

262730

Thomas Jørgensen viste sig lovende frem for Hvidovre i foråret. Foto: Alamy

Thomas Jørgensen blev tidligere på sommeren hevet permanent op i førsteholdstruppen, og han kan godt mærke forskellen i hverdagen.

– Der har været en anden rolle over det nu i forhold til, at man altid var ham den unge, der var med for at fylde ud. Det er fair, når man skulle op og prøve at spille med nogle af de store navne. Nu kan man mærke, at man får en anden rolle i forhold til, at man bliver set i truppen som en af dem, der skal spille sig på.

– Jeg har fået en anden rolle og andre krav. Mig og Neestrup var meget enige om, at jeg skulle tage noget mere ansvar, og jeg ikke bare var en af de unge, der skulle fylde en plads. Jeg skal tage noget ansvar og kommunikere. Det er en anden rolle og en anden tilgang.

Udlejning? Ikke lige nu
Som nævnt er vejen til spilletid lang, særligt med anskaffelsen af Thomas Delaney, der også indgår i konkurrencen på midtbanen. Spørgsmålet er, om Thomas Jørgensen, nu når han har haft succes med en udlejning, kan finde på at gentage det?

Ikke lige umiddelbart.

– Vi må se det an, men lige nu er jeg hundrede procent besluttet på at spille mig på i FC København. Det har altid været den store drøm, så for mig er det her en pre season, hvor jeg skal give den fuld gas.

Thomas Jørgensen kan glæde sig over, at unge spillere har det med at bryde igennem i FC København og få lov til at smage førsteholdsfodbold. 

Thomas Jørgensen spillede 15 kampe for Hvidovre i foråret.



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

AGF på rov i Hobro IK

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Et sjældent syn i FC Midtjylland

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Randers FC og OB spiller uafgjort

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Vender hjem til AaB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Lars Friis får ikke stort job