Den engelske fodboldklub Derby County har meddelt, at den ønsker at udpege administratorer som følge af fortsatte økonomiske problemer.
Det oplyser Championship-klubben fredag.
Derby County, hvis manager er den tidligere angriber for det engelske landshold og Manchester United Wayne Rooney, siger, at det er “en række af hændelser”, der har ført til beslutningen.
Blandt andet er det ikke lykkedes at finde en køber til klubben, ligesom at coronapandemien har haft store konsekvenser for klubbens indtægter.
Den engelske forretningsmand Mel Morris har ejet Derby siden 2015 og ønsker at sælge. Dog er to potentielle tilbud faldet til jorden i løbet af de seneste måneder.
– Fordi covid-19-pandemien har haft en så alvorlig effekt på indtægterne og overskuddet af alle forretningerne, har klubben ikke været i stand til at tage sig af alle dens daglige finansielle forpligtelser, udtaler Derby County i en erklæring fredag.
– Direktørerne havde intet andet valg end at træffe den svære beslutning om at gøre noget og beskytte klubben.
I udtalelsen skriver Derby videre, at det er “almindeligt kendt”, at klubben allerede har reduceret sine lønudgifter betragteligt.
English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, bekræfter, at Derby County vil blive fratrukket 12 point, som er den normale straf for klubber, der sættes under administration.
EFL afviser dog påstanden om, at covid-19 er skyld i klubbens økonomiske nedtur.
– EFL gik med til en gældsforhøjelse for at give ligaens klubber adgang til midler, som ville hjælpe dem i forbindelse med påvirkningen fra covid-19. Som med ethvert andet lån var dette underlagt en tidsramme og en række kriterier, som Derby ikke kunne efterkomme, udtaler EFL i en erklæring.
I juli blev Derby County idømt en bøde på 100.000 pund – godt 870.000 kroner – af en uafhængig disciplinærkommission for uregelmæssigheder i klubbens regnskab.
I øjeblikket er klubbens regnskaber for 2016, 2017 og 2018 ved at blive undersøgt.
Derby ligger nummer 16 i Championship, der er den næstbedste engelske række, med syv point efter lige så mange kampe. Klubben har kun vundet en enkelt kamp i denne sæson.
Derby County møder Stoke City på hjemmebane lørdag.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører
AVIS
