Den engelske fodboldklub Derby County har meddelt, at den ønsker at udpege administratorer som følge af fortsatte økonomiske problemer.
Det oplyser Championship-klubben fredag.
Derby County, hvis manager er den tidligere angriber for det engelske landshold og Manchester United Wayne Rooney, siger, at det er “en række af hændelser”, der har ført til beslutningen.
Blandt andet er det ikke lykkedes at finde en køber til klubben, ligesom at coronapandemien har haft store konsekvenser for klubbens indtægter.
Den engelske forretningsmand Mel Morris har ejet Derby siden 2015 og ønsker at sælge. Dog er to potentielle tilbud faldet til jorden i løbet af de seneste måneder.
– Fordi covid-19-pandemien har haft en så alvorlig effekt på indtægterne og overskuddet af alle forretningerne, har klubben ikke været i stand til at tage sig af alle dens daglige finansielle forpligtelser, udtaler Derby County i en erklæring fredag.
– Direktørerne havde intet andet valg end at træffe den svære beslutning om at gøre noget og beskytte klubben.
I udtalelsen skriver Derby videre, at det er “almindeligt kendt”, at klubben allerede har reduceret sine lønudgifter betragteligt.
English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, bekræfter, at Derby County vil blive fratrukket 12 point, som er den normale straf for klubber, der sættes under administration.
EFL afviser dog påstanden om, at covid-19 er skyld i klubbens økonomiske nedtur.
– EFL gik med til en gældsforhøjelse for at give ligaens klubber adgang til midler, som ville hjælpe dem i forbindelse med påvirkningen fra covid-19. Som med ethvert andet lån var dette underlagt en tidsramme og en række kriterier, som Derby ikke kunne efterkomme, udtaler EFL i en erklæring.
I juli blev Derby County idømt en bøde på 100.000 pund – godt 870.000 kroner – af en uafhængig disciplinærkommission for uregelmæssigheder i klubbens regnskab.
I øjeblikket er klubbens regnskaber for 2016, 2017 og 2018 ved at blive undersøgt.
Derby ligger nummer 16 i Championship, der er den næstbedste engelske række, med syv point efter lige så mange kampe. Klubben har kun vundet en enkelt kamp i denne sæson.
Derby County møder Stoke City på hjemmebane lørdag.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
‘Rødt kort er svært at vurdere’
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
EKSKLUSIVT
