Rooney ramt af økonomisk rod: Trækkes 12 point

Coronapandemien og et fejlslagent salg tvinger Derby County med Wayne Rooney som manager under administration.



Den engelske fodboldklub Derby County har meddelt, at den ønsker at udpege administratorer som følge af fortsatte økonomiske problemer.

Det oplyser Championship-klubben fredag.

Derby County, hvis manager er den tidligere angriber for det engelske landshold og Manchester United Wayne Rooney, siger, at det er “en række af hændelser”, der har ført til beslutningen.

Blandt andet er det ikke lykkedes at finde en køber til klubben, ligesom at coronapandemien har haft store konsekvenser for klubbens indtægter.

Den engelske forretningsmand Mel Morris har ejet Derby siden 2015 og ønsker at sælge. Dog er to potentielle tilbud faldet til jorden i løbet af de seneste måneder.

– Fordi covid-19-pandemien har haft en så alvorlig effekt på indtægterne og overskuddet af alle forretningerne, har klubben ikke været i stand til at tage sig af alle dens daglige finansielle forpligtelser, udtaler Derby County i en erklæring fredag.

– Direktørerne havde intet andet valg end at træffe den svære beslutning om at gøre noget og beskytte klubben.

I udtalelsen skriver Derby videre, at det er “almindeligt kendt”, at klubben allerede har reduceret sine lønudgifter betragteligt.

English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, bekræfter, at Derby County vil blive fratrukket 12 point, som er den normale straf for klubber, der sættes under administration.

EFL afviser dog påstanden om, at covid-19 er skyld i klubbens økonomiske nedtur.

– EFL gik med til en gældsforhøjelse for at give ligaens klubber adgang til midler, som ville hjælpe dem i forbindelse med påvirkningen fra covid-19. Som med ethvert andet lån var dette underlagt en tidsramme og en række kriterier, som Derby ikke kunne efterkomme, udtaler EFL i en erklæring.

I juli blev Derby County idømt en bøde på 100.000 pund – godt 870.000 kroner – af en uafhængig disciplinærkommission for uregelmæssigheder i klubbens regnskab.

I øjeblikket er klubbens regnskaber for 2016, 2017 og 2018 ved at blive undersøgt.

Derby ligger nummer 16 i Championship, der er den næstbedste engelske række, med syv point efter lige så mange kampe. Klubben har kun vundet en enkelt kamp i denne sæson.

Derby County møder Stoke City på hjemmebane lørdag.

/ritzau/Reuters







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Disse to er færdige i Brøndby

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner