Rooney ramt af økonomisk rod: Trækkes 12 point

Coronapandemien og et fejlslagent salg tvinger Derby County med Wayne Rooney som manager under administration.



Den engelske fodboldklub Derby County har meddelt, at den ønsker at udpege administratorer som følge af fortsatte økonomiske problemer.

Det oplyser Championship-klubben fredag.

Derby County, hvis manager er den tidligere angriber for det engelske landshold og Manchester United Wayne Rooney, siger, at det er “en række af hændelser”, der har ført til beslutningen.

Blandt andet er det ikke lykkedes at finde en køber til klubben, ligesom at coronapandemien har haft store konsekvenser for klubbens indtægter.

Den engelske forretningsmand Mel Morris har ejet Derby siden 2015 og ønsker at sælge. Dog er to potentielle tilbud faldet til jorden i løbet af de seneste måneder.

– Fordi covid-19-pandemien har haft en så alvorlig effekt på indtægterne og overskuddet af alle forretningerne, har klubben ikke været i stand til at tage sig af alle dens daglige finansielle forpligtelser, udtaler Derby County i en erklæring fredag.

– Direktørerne havde intet andet valg end at træffe den svære beslutning om at gøre noget og beskytte klubben.

I udtalelsen skriver Derby videre, at det er “almindeligt kendt”, at klubben allerede har reduceret sine lønudgifter betragteligt.

English Football League (EFL), der er de lavere divisioners organisation, bekræfter, at Derby County vil blive fratrukket 12 point, som er den normale straf for klubber, der sættes under administration.

EFL afviser dog påstanden om, at covid-19 er skyld i klubbens økonomiske nedtur.

– EFL gik med til en gældsforhøjelse for at give ligaens klubber adgang til midler, som ville hjælpe dem i forbindelse med påvirkningen fra covid-19. Som med ethvert andet lån var dette underlagt en tidsramme og en række kriterier, som Derby ikke kunne efterkomme, udtaler EFL i en erklæring.

I juli blev Derby County idømt en bøde på 100.000 pund – godt 870.000 kroner – af en uafhængig disciplinærkommission for uregelmæssigheder i klubbens regnskab.

I øjeblikket er klubbens regnskaber for 2016, 2017 og 2018 ved at blive undersøgt.

Derby ligger nummer 16 i Championship, der er den næstbedste engelske række, med syv point efter lige så mange kampe. Klubben har kun vundet en enkelt kamp i denne sæson.

Derby County møder Stoke City på hjemmebane lørdag.

/ritzau/Reuters



– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Andreas Christensen i chokskifte?

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Randers FC – OB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Lars Friis får ikke stort job

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Vender hjem til AaB

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

FC Midtjylland kan score gode penge

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”