Ønsker dialog om brandvarm FCM-ejet angriber

FC Midtjylland-angriber har været en åbenbaring i den næstbedste tyske række, og han går garanteret en sommer i møde, hvor han er eftertragtet.



Han havde det svært i FC Midtjylland, som betalte 11 millioner kroner for at købe to-meter-manden Luca Pfeiffer i oktober 2020, men den 25-årige frontløber har fundet sine fødder igen i tysk fodbold.

Her har Luca Pfeiffer sparket den ene bold efter den anden i kassen, og angriberen står i alt noteret for 17 mål for Darmstadt, som han har været udlejet til i denne sæson.

Men meget tyder på, at han denne sommer skal retur til FCM. Der er nemlig ikke meget, der tyder på, at Darmstadt kan betale det, FCM ønsker. 

Pfeiffer har to år igen af aftalen med Darmstadt, der nu også menes at kigge mod HSV og Manuel Wintzheimer for at få løst den kommende sæsons angrebsproblemer – altså også en indikation på, at man ser slaget som tabt i forhold til Pfeiffer.

Klubbens direktør, Carsten Wehlmann, har dog endnu ikke udelukket en ny aftale med Pfeiffer.

– Der vil være samtaler. Vi kan endnu ikke sige, hvad der kommer ud af det, siger han til det tyske medie Kicker.

Kicker skriver, at en ny lejeaftale er en teoretisk mulighed, men spørgsmålet er, om FC Midtjylland ikke skal få solgt angriberen, mens han er varm, og man kan få mere, end man endte med at betale for ham i 2020.

Pfeiffer scorede 17 gange og stod for seks oplæg i 32 kampe i 2. Bundesliga i denne sæson. Han sluttede sæsonen af med seks mål i seks kampe. Darmstadt missede akkurat playoff om oprykning, da klubben sluttede sæsonen som nummer fire i rækken – á point med HSV, der blev treer med en bedre målscore.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Arbejder på Brøndby-exit

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Uwe Rösler henter dansker

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Toptræner hylder Danmark og FC København

Hylder kæmpe FCM-transfer

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Norges kronprins rejser til USA

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Her er danskers millionløn i Lazio

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afslører detaljer om Brøndby-skifte