Ønsker dialog om brandvarm FCM-ejet angriber

FC Midtjylland-angriber har været en åbenbaring i den næstbedste tyske række, og han går garanteret en sommer i møde, hvor han er eftertragtet.



Han havde det svært i FC Midtjylland, som betalte 11 millioner kroner for at købe to-meter-manden Luca Pfeiffer i oktober 2020, men den 25-årige frontløber har fundet sine fødder igen i tysk fodbold.

Her har Luca Pfeiffer sparket den ene bold efter den anden i kassen, og angriberen står i alt noteret for 17 mål for Darmstadt, som han har været udlejet til i denne sæson.

Men meget tyder på, at han denne sommer skal retur til FCM. Der er nemlig ikke meget, der tyder på, at Darmstadt kan betale det, FCM ønsker. 

Pfeiffer har to år igen af aftalen med Darmstadt, der nu også menes at kigge mod HSV og Manuel Wintzheimer for at få løst den kommende sæsons angrebsproblemer – altså også en indikation på, at man ser slaget som tabt i forhold til Pfeiffer.

Klubbens direktør, Carsten Wehlmann, har dog endnu ikke udelukket en ny aftale med Pfeiffer.

– Der vil være samtaler. Vi kan endnu ikke sige, hvad der kommer ud af det, siger han til det tyske medie Kicker.

Kicker skriver, at en ny lejeaftale er en teoretisk mulighed, men spørgsmålet er, om FC Midtjylland ikke skal få solgt angriberen, mens han er varm, og man kan få mere, end man endte med at betale for ham i 2020.

Pfeiffer scorede 17 gange og stod for seks oplæg i 32 kampe i 2. Bundesliga i denne sæson. Han sluttede sæsonen af med seks mål i seks kampe. Darmstadt missede akkurat playoff om oprykning, da klubben sluttede sæsonen som nummer fire i rækken – á point med HSV, der blev treer med en bedre målscore.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: FCK ringede aldrig

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny bejler til dansk guldfugl

Forbereder bud på 970 mio.

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Egypten – Iran

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Åbner op for sommertransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Paraguay – Australien

Tyrkiet – USA



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander