Ønsker dialog om brandvarm FCM-ejet angriber

FC Midtjylland-angriber har været en åbenbaring i den næstbedste tyske række, og han går garanteret en sommer i møde, hvor han er eftertragtet.



Han havde det svært i FC Midtjylland, som betalte 11 millioner kroner for at købe to-meter-manden Luca Pfeiffer i oktober 2020, men den 25-årige frontløber har fundet sine fødder igen i tysk fodbold.

Her har Luca Pfeiffer sparket den ene bold efter den anden i kassen, og angriberen står i alt noteret for 17 mål for Darmstadt, som han har været udlejet til i denne sæson.

Men meget tyder på, at han denne sommer skal retur til FCM. Der er nemlig ikke meget, der tyder på, at Darmstadt kan betale det, FCM ønsker. 

Pfeiffer har to år igen af aftalen med Darmstadt, der nu også menes at kigge mod HSV og Manuel Wintzheimer for at få løst den kommende sæsons angrebsproblemer – altså også en indikation på, at man ser slaget som tabt i forhold til Pfeiffer.

Klubbens direktør, Carsten Wehlmann, har dog endnu ikke udelukket en ny aftale med Pfeiffer.

– Der vil være samtaler. Vi kan endnu ikke sige, hvad der kommer ud af det, siger han til det tyske medie Kicker.

Kicker skriver, at en ny lejeaftale er en teoretisk mulighed, men spørgsmålet er, om FC Midtjylland ikke skal få solgt angriberen, mens han er varm, og man kan få mere, end man endte med at betale for ham i 2020.

Pfeiffer scorede 17 gange og stod for seks oplæg i 32 kampe i 2. Bundesliga i denne sæson. Han sluttede sæsonen af med seks mål i seks kampe. Darmstadt missede akkurat playoff om oprykning, da klubben sluttede sæsonen som nummer fire i rækken – á point med HSV, der blev treer med en bedre målscore.





Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha




LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Zinedine Zidane præsenteret

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso

Transferjournalist med Nørgaard-melding

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Bekræfter: Salah-transfer droppet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan