Ønsker ikke at vende hjem til Superligaen

Brøndby eller andre klubber i Danmark skal ikke gøre sig de store forhåbninger om Frederik Rønnow.



Frederik Rønnow tilbragte den forgangne sæson i Schalke 04, der er en storklub på papiret, men ikke længere i praksis.

Klubben fra Ruhr-distriktet rykkede ud af Bundesligaen med et brag, og dermed har Tysklands bedste fodboldrække taget afsked med én af sine giganter. 

28-årige Frederik Rønnow behøver imidlertid ikke forholde sig til Schalke 04’s nedrykning. Han er nemlig stadig ejet af Eintracht Frankfurt, hvor han dog står noget i skyggen af Kevin Trapp.

Derfor kan sommeren meget vel byde på et klubskifte.

– Jeg har et år tilbage af min kontrakt med Frankfurt, og vi har en løbende dialog med dem. Jeg har altid følt mig respekteret der, og jeg ved, at de ser en god målmand i mig, men den rolle, jeg forventer, at de kan tilbyde mig, er ikke det, jeg vil, siger Rønnow og tilføjer:

– Det er jo tydeligt, at når Kevin Trapp er der, er det ham, der spiller. Vi må se, hvad der sker. Det er ikke altid lige nemt, det her marked. 

Den danske landsholdsmålmand vil uden tvivl vælte sig i tilbud fra Superligaen, hvis han gerne vil hjem til Danmark. Rønnows tidligere klub Brøndby IF leder eksempelvis efter en ny målmand.

Man skal dog ikke forvente at se Frederik Rønnow i Brøndby – eller andre steder inden for landets grænser.

– Jeg har nærmest lige siden, at jeg skiftede til Frankfurt, skullet forholde mig til, om jeg skulle væk igen, fordi Kevin Trapp kom lidt ud af det blå. Det er ikke så nemt, der er meget få pladser de steder, hvor jeg føler, at jeg har niveau til at spille. Men udgangspunktet er helt klart at blive i udlandet, siger han. 

Turbulent i Schalke 04
Var Frederik Rønnow skiftet til Schalke 04 for bare en håndfuld år siden, var han kommet til en topklub i Tyskland, som spillede i Champions League. 

Nu evnede holdet at vinde tre ud af 34 Bundesliga-kampe.

– Det var turbulent, det må man sige. Vi vandt ikke en fodboldkamp i et år, og det er klart, at det sætter sig i holdet. Jeg havde ærligt ikke forventet, at det var så slemt, da jeg kom. Schalke er en fantastisk klub med super dygtige spillere, men der var bare et eller andet. Folk var ramte på selvtilliden.

– Havde vi fået en sejr lidt tidligere, kunne vi have fået et afsæt til noget bedre, men det skete ikke, og det har været kaotisk. Det lærer man også meget af, men selvfølgelig er det forfærdeligt for mig at tage derfra med en nedrykning, lyder det fra Frederik Rønnow.

Målmanden spillede 11 kampe for Schalke 04 i den forgangne sæson. 






Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Napoli-chok på vej

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Godt nyt for Jess Thorup

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Snart sker det