Ønsker ikke at vende hjem til Superligaen

Brøndby eller andre klubber i Danmark skal ikke gøre sig de store forhåbninger om Frederik Rønnow.



Frederik Rønnow tilbragte den forgangne sæson i Schalke 04, der er en storklub på papiret, men ikke længere i praksis.

Klubben fra Ruhr-distriktet rykkede ud af Bundesligaen med et brag, og dermed har Tysklands bedste fodboldrække taget afsked med én af sine giganter. 

28-årige Frederik Rønnow behøver imidlertid ikke forholde sig til Schalke 04’s nedrykning. Han er nemlig stadig ejet af Eintracht Frankfurt, hvor han dog står noget i skyggen af Kevin Trapp.

Derfor kan sommeren meget vel byde på et klubskifte.

– Jeg har et år tilbage af min kontrakt med Frankfurt, og vi har en løbende dialog med dem. Jeg har altid følt mig respekteret der, og jeg ved, at de ser en god målmand i mig, men den rolle, jeg forventer, at de kan tilbyde mig, er ikke det, jeg vil, siger Rønnow og tilføjer:

– Det er jo tydeligt, at når Kevin Trapp er der, er det ham, der spiller. Vi må se, hvad der sker. Det er ikke altid lige nemt, det her marked. 

Den danske landsholdsmålmand vil uden tvivl vælte sig i tilbud fra Superligaen, hvis han gerne vil hjem til Danmark. Rønnows tidligere klub Brøndby IF leder eksempelvis efter en ny målmand.

Man skal dog ikke forvente at se Frederik Rønnow i Brøndby – eller andre steder inden for landets grænser.

– Jeg har nærmest lige siden, at jeg skiftede til Frankfurt, skullet forholde mig til, om jeg skulle væk igen, fordi Kevin Trapp kom lidt ud af det blå. Det er ikke så nemt, der er meget få pladser de steder, hvor jeg føler, at jeg har niveau til at spille. Men udgangspunktet er helt klart at blive i udlandet, siger han. 

Turbulent i Schalke 04
Var Frederik Rønnow skiftet til Schalke 04 for bare en håndfuld år siden, var han kommet til en topklub i Tyskland, som spillede i Champions League. 

Nu evnede holdet at vinde tre ud af 34 Bundesliga-kampe.

– Det var turbulent, det må man sige. Vi vandt ikke en fodboldkamp i et år, og det er klart, at det sætter sig i holdet. Jeg havde ærligt ikke forventet, at det var så slemt, da jeg kom. Schalke er en fantastisk klub med super dygtige spillere, men der var bare et eller andet. Folk var ramte på selvtilliden.

– Havde vi fået en sejr lidt tidligere, kunne vi have fået et afsæt til noget bedre, men det skete ikke, og det har været kaotisk. Det lærer man også meget af, men selvfølgelig er det forfærdeligt for mig at tage derfra med en nedrykning, lyder det fra Frederik Rønnow.

Målmanden spillede 11 kampe for Schalke 04 i den forgangne sæson. 





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Her er FCK’s næste modstander i Europa