Frederik Rønnow tilbragte den forgangne sæson i Schalke 04, der er en storklub på papiret, men ikke længere i praksis.
Klubben fra Ruhr-distriktet rykkede ud af Bundesligaen med et brag, og dermed har Tysklands bedste fodboldrække taget afsked med én af sine giganter.
28-årige Frederik Rønnow behøver imidlertid ikke forholde sig til Schalke 04’s nedrykning. Han er nemlig stadig ejet af Eintracht Frankfurt, hvor han dog står noget i skyggen af Kevin Trapp.
Derfor kan sommeren meget vel byde på et klubskifte.
– Jeg har et år tilbage af min kontrakt med Frankfurt, og vi har en løbende dialog med dem. Jeg har altid følt mig respekteret der, og jeg ved, at de ser en god målmand i mig, men den rolle, jeg forventer, at de kan tilbyde mig, er ikke det, jeg vil, siger Rønnow og tilføjer:
– Det er jo tydeligt, at når Kevin Trapp er der, er det ham, der spiller. Vi må se, hvad der sker. Det er ikke altid lige nemt, det her marked.
Den danske landsholdsmålmand vil uden tvivl vælte sig i tilbud fra Superligaen, hvis han gerne vil hjem til Danmark. Rønnows tidligere klub Brøndby IF leder eksempelvis efter en ny målmand.
Man skal dog ikke forvente at se Frederik Rønnow i Brøndby – eller andre steder inden for landets grænser.
– Jeg har nærmest lige siden, at jeg skiftede til Frankfurt, skullet forholde mig til, om jeg skulle væk igen, fordi Kevin Trapp kom lidt ud af det blå. Det er ikke så nemt, der er meget få pladser de steder, hvor jeg føler, at jeg har niveau til at spille. Men udgangspunktet er helt klart at blive i udlandet, siger han.
Turbulent i Schalke 04
Var Frederik Rønnow skiftet til Schalke 04 for bare en håndfuld år siden, var han kommet til en topklub i Tyskland, som spillede i Champions League.
Nu evnede holdet at vinde tre ud af 34 Bundesliga-kampe.
– Det var turbulent, det må man sige. Vi vandt ikke en fodboldkamp i et år, og det er klart, at det sætter sig i holdet. Jeg havde ærligt ikke forventet, at det var så slemt, da jeg kom. Schalke er en fantastisk klub med super dygtige spillere, men der var bare et eller andet. Folk var ramte på selvtilliden.
– Havde vi fået en sejr lidt tidligere, kunne vi have fået et afsæt til noget bedre, men det skete ikke, og det har været kaotisk. Det lærer man også meget af, men selvfølgelig er det forfærdeligt for mig at tage derfra med en nedrykning, lyder det fra Frederik Rønnow.
Målmanden spillede 11 kampe for Schalke 04 i den forgangne sæson.
LIVE
LIVE: Sådan starter FCK
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Bayern slår rekord i ny storsejr
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
Arsenal snublede i guldkampen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Silkeborg-comeback giver håb
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
OPTAKT