Ralf Rangnick dybt imponeret over Kasper Hjulmand

Danmark må ikke få tid til at sætte spillet på Ernst-Happel-Stadion, siger Østrigs landstræner før NL-kamp.



Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.

Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.

Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.

– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.

– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.

Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.

Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.

– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.

– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.

Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.

En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.

Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.

– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.

– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.

For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.

– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.

– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.

Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.

/ritzau/



Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dansk bomber med vildt mål i England

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Gigantisk nedslagtning

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mohamed Daramy vender tilbage

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Mareridt for FC Augsburg

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Går langt ned i løn

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Bach Bak i svime over Uhre

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Galiciere kan vinde i Andalusien

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen