Ralf Rangnick dybt imponeret over Kasper Hjulmand

Danmark må ikke få tid til at sætte spillet på Ernst-Happel-Stadion, siger Østrigs landstræner før NL-kamp.



Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.

Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.

Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.

– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.

– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.

Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.

Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.

– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.

– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.

Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.

En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.

Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.

– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.

– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.

For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.

– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.

– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.

Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.

/ritzau/





FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sænker prisen mod Midtjylland

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

– Så kan jeg blive rigtig sur!



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

I forhandlinger med Nartey

Real Madrid – Manchester City

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Vil have ham væk fra FC København

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

David Nielsen har sagt op

Krig komplicerer Iraks VM-jagt