Ralf Rangnick dybt imponeret over Kasper Hjulmand

Danmark må ikke få tid til at sætte spillet på Ernst-Happel-Stadion, siger Østrigs landstræner før NL-kamp.



Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.

Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.

Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.

– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.

– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.

Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.

Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.

– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.

– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.

Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.

En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.

Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.

– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.

– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.

For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.

– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.

– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.

Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Mere aktivitet på vej i FC København

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Chokskifte?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Hemmelig samtale med storklub

– Det er meget svært for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Rekordtransfer?

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stor profil skifter til FC København

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Kontramelding om transfer

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Dyr dansk bomber til Everton?

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Tricky Trees tryller i Portugal

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes