Ralf Rangnick dybt imponeret over Kasper Hjulmand

Danmark må ikke få tid til at sætte spillet på Ernst-Happel-Stadion, siger Østrigs landstræner før NL-kamp.



Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.

Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.

Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.

– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.

– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.

Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.

Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.

– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.

– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.

Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.

En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.

Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.

– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.

– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.

For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.

– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.

– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.

Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Spår gigantisk Superliga-salg

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Storklub har taget kontakt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

– Han er bare ren verdensklasse!

AaB-angriber på vej til Serie A

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Henter Kamil Wilczek

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Transferudmelding fra Vallys

Gravesen med vild Neestrup-melding

Choktransfer på vej? 

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Cooper med kontant transfermelding

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler