Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.
Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.
Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.
– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.
– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.
Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.
Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.
– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.
– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.
Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.
En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.
Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.
– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.
– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.
For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.
– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.
– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.
Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.
/ritzau/
Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF
NYHEDER
Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag
NYHEDER
Slagter Slot: Alt er galt!
HELT VILDT
Udvist to gange på 16 minutter
TOPNYHED
Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!
TOPNYHED
Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han
INTERVIEW
Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil
NYHEDER
Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
NYHEDER
AGF videre efter stort pokaldrama
NYHEDER
Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
Flere Brøndby-spillere ude med skader
NYHEDER
Frank revser ‘stor dommerfejl’
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF
NYHEDER
Freder Superliga-boss
TIPSBLADETS DOM
Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
MEDIE
Kan erstatte brandvarm dansker
NYHEDER
Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
TOPNYHED
‘Nærmest et karaktermord’
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
EKSKLUSIVT
Thomas Frank besøger dansk klub
NYHEDER
Ingen bud på Brian Riemer
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
TOPNYHED
Sammenligner stjerne med Daniel Agger
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
TOPNYHED
Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
MEDIE
Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen
TOPNYHED
Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef
NYHEDER
Dansk stjerne bekymret – VM i fare?
TOPNYHED
Officielt: Riemer forlænger – her er kontrakten
MEDIE
Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året
NYHEDER
Rystet efter nederlag
NYHEDER
Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar
DAGENS SPILFORSLAG
Lazio puffer til skævt tårn i Pisa
NYHEDER
Manchester United-stjerne skal være mere arrogant