Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.
Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.
Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.
– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.
– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.
Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.
Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.
– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.
– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.
Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.
En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.
Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.
– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.
– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.
For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.
– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.
– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.
Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.
/ritzau/

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

‘Jeg drømmer stort’

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Godt nyt for FC København

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Her er Jesper Fredbergs nye job

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Er han Viborgs næste cheftræner?

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Jordan Henderson til lægetjek

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Vallys er åben for BIF-forlængelse