Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.
Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.
Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.
– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.
– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.
Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.
Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.
– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.
– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.
Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.
En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.
Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.
– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.
– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.
For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.
– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.
– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.
Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
Messi-statue fjernes
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
AVIS