Ralf Rangnick dybt imponeret over Kasper Hjulmand

Danmark må ikke få tid til at sætte spillet på Ernst-Happel-Stadion, siger Østrigs landstræner før NL-kamp.



Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.

Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.

Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.

– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.

– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.

Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.

Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.

– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.

– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.

Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.

En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.

Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.

– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.

– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.

For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.

– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.

– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.

Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.

/ritzau/



Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Liverpool-træner er ked af prædikat

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Har talt med Ferguson om United-job

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Eriksen og Kjær tager afsted

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United overvejer ham

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel