Ralf Rangnick dybt imponeret over Kasper Hjulmand

Danmark må ikke få tid til at sætte spillet på Ernst-Happel-Stadion, siger Østrigs landstræner før NL-kamp.



Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.

Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.

Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.

– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.

– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.

Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.

Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.

– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.

– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.

Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.

En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.

Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.

– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.

– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.

For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.

– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.

– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.

Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Sunderland jagter dansk guldfugl

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Argentina – Østrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sender opfordring til Superliga-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Tordner mod VM-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil