Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.
Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.
Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.
– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.
– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.
Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.
Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.
– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.
– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.
Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.
En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.
Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.
– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.
– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.
For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.
– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.
– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.
Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København