Ralf Rangnick dybt imponeret over Kasper Hjulmand

Danmark må ikke få tid til at sætte spillet på Ernst-Happel-Stadion, siger Østrigs landstræner før NL-kamp.



Det østrigske fodboldlandshold vil undgå, at Danmark er for meget i boldbesiddelse, når de to mandskaber mødes i Wien mandag aften i Nations League.

Får danskerne tid til at sætte spillet, kan det gøre ondt på Østrig, som sidste år tabte 0-4 og 0-1 til Danmark.

Det siger Østrigs landstræner, Ralf Rangnick, på et pressemøde søndag eftermiddag. Rangnick er netop tiltrådt som østrigsk landstræner efter senest at have stået i spidsen for Manchester United.

– Danmark er et meget teknisk mandskab, og de vil gerne have bolden meget, for de er gode i boldbesiddelse. Når de får muligheden, forsøger de at spille hurtigt igennem kæderne, og det skal vi ikke tillade dem.

– Danmark havde meget kontrol i kampene mod Østrig sidste år, og de må ikke få samme tid på bolden, som de havde dengang. Men uanset hvem Danmark har på banen, så er det gode boldspillere, og de er svære at dæmme op for, siger Ralf Rangnick.

Udtalelsen harmonerer med, at Rangnick i mange år har været kendt som en af fædrene for det moderne, aggressive genpres. Det har han blandt andet praktiseret i Hoffenheim og RB Leipzig.

Han har genset Danmarks overraskende og imponerende 2-1-udesejr mod Frankrig i fredags, og Rangnick mener, at den kamp satte en fed streg under Danmarks kvalitet.

– Det var ikke tilfældigt eller heldigt, at Danmark vandt over Frankrig, for det danske hold investerede meget i kampen. Derfor var det ikke overraskende, at kampen faldt sådan ud.

– Kasper Hjulmand har lavet et imponerende stykke arbejde med Danmark, et land der har færre indbyggere end Østrig, siger Ralf Rangnick.

Samtidig erklærer han sig imponeret over, hvordan Kasper Hjulmand har gjort Danmark til et taktisk fleksibelt hold, der er i stand til at veksle mellem at spille med to eller tre centrale forsvarsspillere.

En sådan ændring undervejs i kampen mod Frankrig var ifølge Rangnick en nøgle til Danmarks sejr på Stade de France.

Rangnick bemærker også, at Andreas Cornelius med sine to mål mod franskmændene lavede et forrygende indhop og formentlig banker på til en plads i startopstillingen mod Østrig. Det får dog indflydelse på Østrigs taktik, hvem Kasper Hjulmand starter med i front.

– Det er ikke så vigtigt for os, om Cornelius starter mod os eller ej. For spiller han ikke, så starter der en anden angriber med store kvaliteter.

– Vi fokuserer ikke så meget på de enkelte danske spillere, og om den midterste angriber er Andreas Cornelius, Yussuf Poulsen eller en tredje angriber, siger Rangnick.

For midtbanespilleren Christoph Baumgartner står der mere end bare point på spil i mandagens Nations League-kamp. Til daglig er han holdkammerat med Jacob Bruun Larsen og Robert Skov i Hoffenheim – sidstnævnte er i Danmarks landsholdstrup.

– Jeg har naturligvis talt med drengene om, at vi skal mødes igen. Vi tabte to gange til Danmark sidste år, og det var ikke så sjovt at støde på dem i omklædningsrummet bagefter.

– De har håneretten i øjeblikket, så derfor er det vigtigt for mig, at vi får et godt resultat i morgen (mandag, red.), siger Baumgartner på et pressemøde.

Østrig åbnede selv Nations League med at vinde 3-0 ude over Kroatien i fredags.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor trækker FC København-transfer ud

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Italiensk skandale afblæst