Offensiv profil fortsætter i AGF

Mikkel Duelund fortsætter i AGF frem til næste sommer.



I vinter drog Mikkel Duelund retur til AGF, og siden har den kreative midtbanespiller ikke lagt skjul på, at han gerne ville blive endnu længere i AGF.

Det er nu blevet en realitet, hvilket AGF oplyser på klubbens hjemmeside.

– Vi er rigtig glade for, at Mikkel bliver hos os. Vi har været meget tilfredse med hans første halve år i AGF. Han er kommet til os med den helt rigtige motivation og et stort engagement i sit spil og for sine holdkammerater og sin klub, og han passer på den måde rigtig godt til vores værdier som klub om ansvarlighed og hårdt arbejde, siger Stig Inge Bjørnebye om den nye aftale.

Mikkel Duelund er på kontrakt i Dynamo Kiev, men Fifa forlængede for nyligt den periode, hvor udenlandske spillere fra det krigsramte land kan finde nye græsgange.

Det er den mulighed, som AGF, Dynamo Kiev og Mikkel Duelund har gjort brug af, så offensivspilleren nu til at starte med er i AGF frem til sommeren 2024.

– Jeg er faldet godt til i truppen og i klubben, som jo er et helt andet sted end, da jeg forlod den som ungdomsspiller. Og selv om jeg i foråret ikke har kunne spille alle de kampe, jeg gerne ville, så føler jeg også, at jeg har bidraget til vores gode sæson. Det glæder jeg mig nu til at gøre hen over en hel sæson, når vi starter op igen, siger Mikkel Duelund

Mikkel Duelund står noteret for 11 kampe for AGF i løbet af foråret, hvor han har leveret to assister og samme antal mål. Søndag skal han forsøge at sparke bronzemedaljerne til Århus, når han starter opgøret mod Brøndby.

Offensivspilleren har siden 2018 været på kontrakt i Dynamo Kiev, mens han de seneste sæsoner har udnyttet Fifa's mulighed til at spille i NEC Nijmegen i Holland og nu AGF frem til sommeren 2024.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Argentina – Kap Verde

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Portugal – Kroatien

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Jagter stor Liverpool-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson