Offensiv profil fortsætter i AGF

Mikkel Duelund fortsætter i AGF frem til næste sommer.



I vinter drog Mikkel Duelund retur til AGF, og siden har den kreative midtbanespiller ikke lagt skjul på, at han gerne ville blive endnu længere i AGF.

Det er nu blevet en realitet, hvilket AGF oplyser på klubbens hjemmeside.

– Vi er rigtig glade for, at Mikkel bliver hos os. Vi har været meget tilfredse med hans første halve år i AGF. Han er kommet til os med den helt rigtige motivation og et stort engagement i sit spil og for sine holdkammerater og sin klub, og han passer på den måde rigtig godt til vores værdier som klub om ansvarlighed og hårdt arbejde, siger Stig Inge Bjørnebye om den nye aftale.

Mikkel Duelund er på kontrakt i Dynamo Kiev, men Fifa forlængede for nyligt den periode, hvor udenlandske spillere fra det krigsramte land kan finde nye græsgange.

Det er den mulighed, som AGF, Dynamo Kiev og Mikkel Duelund har gjort brug af, så offensivspilleren nu til at starte med er i AGF frem til sommeren 2024.

– Jeg er faldet godt til i truppen og i klubben, som jo er et helt andet sted end, da jeg forlod den som ungdomsspiller. Og selv om jeg i foråret ikke har kunne spille alle de kampe, jeg gerne ville, så føler jeg også, at jeg har bidraget til vores gode sæson. Det glæder jeg mig nu til at gøre hen over en hel sæson, når vi starter op igen, siger Mikkel Duelund

Mikkel Duelund står noteret for 11 kampe for AGF i løbet af foråret, hvor han har leveret to assister og samme antal mål. Søndag skal han forsøge at sparke bronzemedaljerne til Århus, når han starter opgøret mod Brøndby.

Offensivspilleren har siden 2018 været på kontrakt i Dynamo Kiev, mens han de seneste sæsoner har udnyttet Fifa's mulighed til at spille i NEC Nijmegen i Holland og nu AGF frem til sommeren 2024.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

LIVE: FC København kan få skræklodtrækning

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Han er VM’s bedste spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC København kan miste endnu en stjerne

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Flere slagter dansker efter grim aktion

‘Spanien var det bedste hold’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber