Pletskud fra de offensive profiler Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki og Mileta Rajovic førte fredag aften til en perfekt start på forårssæsonen for Brøndby.
Mens klubbens 60-års jubilæum blev fejret, vandt de blå-gule på hjemmebanen med 4-1 over Viborg FF og sneg sig tættere på topholdene i Superligaen.
Viborg fulgte godt med frem til pausen, men måtte bøje sig for Brøndby-spillernes individuelle kvaliteter.
Premieresejren betød, at Brøndby rykkede op på tredjepladsen med 30 point. Der er tre point op til frontduoen FC København og FC Midtjylland.
Viborg tabte omvendt endnu et skridt i kampen om en plads i top-6 og ligger på ottendepladsen før rundens øvrige kampe.
Kampen var samtidig Frederik Birks debut som permanent træner for Brøndby, og han sagde før kampen til Viaplay, at han ville se “ild” fra sine spillere.
Det fik han i kampens indledning, hvor Brøndby kom ud med stor intensitet og spillede meget direkte.
Allerede efter tre minutter gav det pote. Brøndby spillede hurtigt langs jorden, og da bolden havnede for fødderne af Mathias Kvistgaarden, var holdets topscorer skarp.
Det øgede selvsagt lydniveauet på hjemmebanen, hvor Brøndbys gode start var tæt på at blive endnu bedre.
Efter et lille kvarter havde Viborgs Ivan Näsberg armen på bolden, og dommer Sandi Putros pegede efter en videogennemgang på straffesparkspletten.
Herfra leverede Daniel Wass et svagt spark, som Lucas Lund nemt reddede. Målmanden var tilbage i buret efter at have tilbragt det meste af efterårssæsonen på bænken og fik altså hurtigt markeret sig.
Afbrænderen blev startskuddet til en flad periode for Brøndby, der mistede intensitet og tempo i spillet.
Omvendt åd Viborg sig ind i kampen og kom til flere store chancer i feltet. Jeppe Grønning fik to af dem og ramte stolpen på det ene af forsøgene.
Näsberg gjorde skaden god igen for straffesparksforseelsen i det 27. minut, hvor han pandede bolden i nettet til 1-1 efter et hjørnespark.
Viborg bevarede trykket og kunne sagtens have taget føringen, da Anosike Ementa nogle minutter senere stod helt alene i feltet. Men den tårnhøje angriber brændte i duellen med Patrick Pentz.
Brøndby fik tydeligvis rettet op på tingene i pausen, for i begyndelsen af anden halvleg indledte værterne et nyt stormløb mod gæsternes mål.
Det resulterede i et hurtigt selvmål fra Daniel Anyembe, der tacklede bolden i eget mål og gav hjemmeholdets fans noget at varme sig på i den råkolde aftenluft.
Brøndby havde nu medvind og jagtede et mål mere. Rajovic og Suzuki tvang et par store redninger ud af Lund, som Viborg kunne takke for, at forspringet ikke voksede.
Efter 63 minutter gik den dog ikke længere. Suzuki sparkede fra kanten af feltet efter småspil med Noah Nartey og udplacerede Lund.
Forårspremieren blev endegyldigt lukket på Brøndbys andet straffespark otte minutter før tid. Jean Manuel Mbom havde hånden på bolden, og Rajovic var modsat Wass sikker fra 11-meterpletten.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Henter FC København-spiller
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Joakim Mæhle åbner op
NYHEDER
Trænerlegende stopper
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Kæk Wass: Han filmede!
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller