Pletskud fra de offensive profiler Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki og Mileta Rajovic førte fredag aften til en perfekt start på forårssæsonen for Brøndby.
Mens klubbens 60-års jubilæum blev fejret, vandt de blå-gule på hjemmebanen med 4-1 over Viborg FF og sneg sig tættere på topholdene i Superligaen.
Viborg fulgte godt med frem til pausen, men måtte bøje sig for Brøndby-spillernes individuelle kvaliteter.
Premieresejren betød, at Brøndby rykkede op på tredjepladsen med 30 point. Der er tre point op til frontduoen FC København og FC Midtjylland.
Viborg tabte omvendt endnu et skridt i kampen om en plads i top-6 og ligger på ottendepladsen før rundens øvrige kampe.
Kampen var samtidig Frederik Birks debut som permanent træner for Brøndby, og han sagde før kampen til Viaplay, at han ville se “ild” fra sine spillere.
Det fik han i kampens indledning, hvor Brøndby kom ud med stor intensitet og spillede meget direkte.
Allerede efter tre minutter gav det pote. Brøndby spillede hurtigt langs jorden, og da bolden havnede for fødderne af Mathias Kvistgaarden, var holdets topscorer skarp.
Det øgede selvsagt lydniveauet på hjemmebanen, hvor Brøndbys gode start var tæt på at blive endnu bedre.
Efter et lille kvarter havde Viborgs Ivan Näsberg armen på bolden, og dommer Sandi Putros pegede efter en videogennemgang på straffesparkspletten.
Herfra leverede Daniel Wass et svagt spark, som Lucas Lund nemt reddede. Målmanden var tilbage i buret efter at have tilbragt det meste af efterårssæsonen på bænken og fik altså hurtigt markeret sig.
Afbrænderen blev startskuddet til en flad periode for Brøndby, der mistede intensitet og tempo i spillet.
Omvendt åd Viborg sig ind i kampen og kom til flere store chancer i feltet. Jeppe Grønning fik to af dem og ramte stolpen på det ene af forsøgene.
Näsberg gjorde skaden god igen for straffesparksforseelsen i det 27. minut, hvor han pandede bolden i nettet til 1-1 efter et hjørnespark.
Viborg bevarede trykket og kunne sagtens have taget føringen, da Anosike Ementa nogle minutter senere stod helt alene i feltet. Men den tårnhøje angriber brændte i duellen med Patrick Pentz.
Brøndby fik tydeligvis rettet op på tingene i pausen, for i begyndelsen af anden halvleg indledte værterne et nyt stormløb mod gæsternes mål.
Det resulterede i et hurtigt selvmål fra Daniel Anyembe, der tacklede bolden i eget mål og gav hjemmeholdets fans noget at varme sig på i den råkolde aftenluft.
Brøndby havde nu medvind og jagtede et mål mere. Rajovic og Suzuki tvang et par store redninger ud af Lund, som Viborg kunne takke for, at forspringet ikke voksede.
Efter 63 minutter gik den dog ikke længere. Suzuki sparkede fra kanten af feltet efter småspil med Noah Nartey og udplacerede Lund.
Forårspremieren blev endegyldigt lukket på Brøndbys andet straffespark otte minutter før tid. Jean Manuel Mbom havde hånden på bolden, og Rajovic var modsat Wass sikker fra 11-meterpletten.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Benhård Brian Riemer-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler
Her kan du se 22. runde i den danske 1. division
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
MEDIE
FCK-stjerne roses i hjemlandet
INTERVIEW
‘Han kan producere helt vanvittige tal’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT