Pletskud fra de offensive profiler Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki og Mileta Rajovic førte fredag aften til en perfekt start på forårssæsonen for Brøndby.
Mens klubbens 60-års jubilæum blev fejret, vandt de blå-gule på hjemmebanen med 4-1 over Viborg FF og sneg sig tættere på topholdene i Superligaen.
Viborg fulgte godt med frem til pausen, men måtte bøje sig for Brøndby-spillernes individuelle kvaliteter.
Premieresejren betød, at Brøndby rykkede op på tredjepladsen med 30 point. Der er tre point op til frontduoen FC København og FC Midtjylland.
Viborg tabte omvendt endnu et skridt i kampen om en plads i top-6 og ligger på ottendepladsen før rundens øvrige kampe.
Kampen var samtidig Frederik Birks debut som permanent træner for Brøndby, og han sagde før kampen til Viaplay, at han ville se “ild” fra sine spillere.
Det fik han i kampens indledning, hvor Brøndby kom ud med stor intensitet og spillede meget direkte.
Allerede efter tre minutter gav det pote. Brøndby spillede hurtigt langs jorden, og da bolden havnede for fødderne af Mathias Kvistgaarden, var holdets topscorer skarp.
Det øgede selvsagt lydniveauet på hjemmebanen, hvor Brøndbys gode start var tæt på at blive endnu bedre.
Efter et lille kvarter havde Viborgs Ivan Näsberg armen på bolden, og dommer Sandi Putros pegede efter en videogennemgang på straffesparkspletten.
Herfra leverede Daniel Wass et svagt spark, som Lucas Lund nemt reddede. Målmanden var tilbage i buret efter at have tilbragt det meste af efterårssæsonen på bænken og fik altså hurtigt markeret sig.
Afbrænderen blev startskuddet til en flad periode for Brøndby, der mistede intensitet og tempo i spillet.
Omvendt åd Viborg sig ind i kampen og kom til flere store chancer i feltet. Jeppe Grønning fik to af dem og ramte stolpen på det ene af forsøgene.
Näsberg gjorde skaden god igen for straffesparksforseelsen i det 27. minut, hvor han pandede bolden i nettet til 1-1 efter et hjørnespark.
Viborg bevarede trykket og kunne sagtens have taget føringen, da Anosike Ementa nogle minutter senere stod helt alene i feltet. Men den tårnhøje angriber brændte i duellen med Patrick Pentz.
Brøndby fik tydeligvis rettet op på tingene i pausen, for i begyndelsen af anden halvleg indledte værterne et nyt stormløb mod gæsternes mål.
Det resulterede i et hurtigt selvmål fra Daniel Anyembe, der tacklede bolden i eget mål og gav hjemmeholdets fans noget at varme sig på i den råkolde aftenluft.
Brøndby havde nu medvind og jagtede et mål mere. Rajovic og Suzuki tvang et par store redninger ud af Lund, som Viborg kunne takke for, at forspringet ikke voksede.
Efter 63 minutter gik den dog ikke længere. Suzuki sparkede fra kanten af feltet efter småspil med Noah Nartey og udplacerede Lund.
Forårspremieren blev endegyldigt lukket på Brøndbys andet straffespark otte minutter før tid. Jean Manuel Mbom havde hånden på bolden, og Rajovic var modsat Wass sikker fra 11-meterpletten.
/ritzau/
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone