Offensivspiller svarer på FCK-rygter: En storklub

Polakken Maksymilian Sitek kommenterer nu rygterne om FC København.



Maksymilian Sitek er næppe et navn, der får en klokke til at ringe hos danske fodboldfans, men noget tyder på, at man i hvert fald i FC København ved, hvem den unge polak er. Løverne skal angiveligt have haft talentspejdere i Polen for at besigtige offensivspilleren.

Foruden FC København har hollandske AZ Alkmaar angiveligt også et godt øje til Maksymilian Sitek, og de mange skriverier om fremtiden er ikke gået spillerens næse forbi.

Konkret adspurgt om FC København og AZ Alkmaar svarer han: 

– Det er store klubber, så selvfølgelig gør de indtryk på mig. Men jeg er meget cool omkring det og forsøger ikke at tænke på det, siger Maksymilian Sitek til nowiny24.

Den 21-årige offensivspiller er ejet af Podbeskidzie fra Polens næstbedste række, men han er i denne sæson udlejet til Stal Mielec, der huserer på første klasse i polsk fodbold. Her er det i efteråret blevet til tre mål og tre assists i 19 kampe.

Lejeaftalen med Stal Mielec løber resten af sæsonen, så det er tvivlsomt, om Maksymilian Sitek skifter klub i januars transfervindue. Han ønsker dog ikke at forholde sig konkret til spørgsmålet.

– Jeg tænker kun på Stal Mielec og på at vende tilbage til træningen i begyndelsen af januar. Det er vigtigt for mig at være i nuet. Om der dukker noget interessant op, kan jeg ikke vide. Først, når det er tilfældet, vil jeg overveje det, lyder det fra polakken, der tilføjer:

– På en måde er jeg ikke overrasket over klubbernes interesse, men jeg er en smule overrasket over den omtale, det har medført. Jeg forsøger dog at afskære mig selv fra det hele. Man må acceptere, at det er sådan, medierne fungerer.

Tidligere på ugen kom det frem, hvor meget FC København angiveligt skal betale for Maksymilian Sitek – læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her kan du se de danske hold i Europa

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Slipper for stjerne

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dag er det sidste chance for FC København

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Dansk stjerne i milliontransfer

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Sønderjyske – FC Midtjylland