Officielt: AC Horsens udlejer Kasper Junker

Kasper Junker er blevet udlejet fra AC Horsens til Stabæk i Norge.



AC Horsens skrev transferrekord, da klubben for et år siden betalte 4,5 millioner kroner til AGF for Kasper Junker, men angriberen har indtil videre ikke givet det store afkast i form af scoringer. I 28 kampe er det blevet til tre scoringer for den hurtige angriber, der nu skal score sine mål i norsk fodbold.

Den østjyske Superliga-klub har således udlejet Kasper Junker til Stabæk, hvor han skal slå sine folder i resten af 2019.

–  Kasper Junker har udtrykt ønske om at prøve sig af i den norske liga, og det har vi valgt at imødekomme. Økonomisk er det en rigtig fordelagtig aftale for os som klub, for vi bliver kompenseret rigtig fint fra Stabæk, og de vil betale en større købssum, hvis han gør det godt. På den måde bliver vores investering i Junker dækket ind, og det er vi selvfølgelig glade for, siger Horsens-manager Bo Henriksen til klubbens hjemmeside og tilføjer:

– Vi har kun interesse i, at Junker får stor succes, og jeg har ikke en finger at sætte på ham, for han har ydet en professionel indsats og gjort alt for at vise sig frem. Vi så senest hans kvaliteter i kampen mod Brøndby, og hvis han ikke ender med at skifte til Stabæk, så får vi en fremragende angriber tilbage til AC Horsens.

Angriberen håber at vende tilbage til Horsens med fornyet selvtillid efter et forhåbentligt godt ophold i Stabæk, der har sikret sig en købsoption på Junker og dermed har mulighed for at beholde ham.

– Der opstod den her mulighed for mig, og den har jeg valgt at tage imod, for jeg vil gerne prøve mig af et andet sted end i Danmark. Jeg håber, det kan være med til at udvikle mig som spiller at prøve en anden liga og kultur, og mit håb er at få et rigtig positivt lejeophold her, så AC Horsens får en stærkere spiller tilbage. Min tid i AC Horsens har været lidt op og ned.

– Det var en fornøjelse i efteråret, men foråret gik ikke som forventet, og det påvirkede også mig. Vi har fået en god start på sæsonen, og vi har fundet tilbage til den base, der fungerer så godt for os. Jeg har altid elsket at være i AC Horsens, hvor der er et fantastisk sammenhold, men nu glæder jeg mig også til at prøve kræfter med en anden liga i et andet land, lyder det fra Kasper Junker.

Stabæk er nummer 13 i Eliteserien efter 16 kampe og kæmper dermed for at undgå nedrykning.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Smider Salah-bombe

Inter skuffer stort mod Torino

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

AGF – FC Midtjylland

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning