Officielt: Andreas Alm fyret i OB

OB har fyret Andreas Alm. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.



Andreas Alm er færdig som cheftræner i OB. 

Efter onsdagens 3-1-nederlag til FC Fredericia i pokalturneringen har OB valgt at stoppe samarbejdet med den svenske træner. 

– Vi vil gerne takke Andreas Alm for tiden i klubben, hvor det blandt andet er lykkedes at kvalificere os til pokalfinalen i 2022. Beslutningen om at stoppe samarbejdet er truffet på baggrund af holdets resultater og udvikling i indeværende sæson, hvor vi ikke har opnået den udvikling og de resultater, som er ønsket.

– Det er et enigt sportsligt udvalg, der har vurderet, at der skal nye tanker til for at forløse potentialet i truppen og sikre flest mulige point, siger OB’s fodbolddirektør, Björn Wesström.

Som erstatning for Andreas Alm har OB valgt at forfremme assistenttræner Søren Krogh til cheftræner i efterårssæsonens resterende fire kampe. Samtidig træder Thomas Helveg ind som assistenttræner sammen med Frank Hjortebjerg.

– Søren er en kompetent fodboldtræner, der ved, hvilke udfordringer OB har på kort sigt. Hans varme, passionerede og omfavnende ledelse gør ham lige nu til den bedste kandidat til at stå i spidsen for OB frem til vinterpausen, siger Björn Wesström og fortsætter:

– Med tilføjelsen af Thomas Helveg får vi en enorm erfaring fra en spiller, der har spillet på højeste niveau, og han har tidligere været assistenttræner i OB og senest på de danske ungdomslandshold. Thomas har OB’s DNA i sig, og vi er sikre på, at hans kompetencer vil blive til stor nytte for os, nu hvor vi skal tilføre ny energi til hele klubben.

Af pressemeddelelsen fremgår det desuden, at OB har indledt processen med at finde en permanent løsning på cheftrænerposten. 





LIVE

VM-LIVE: Fantastisk start for USA

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Overraskende melding om Oliver Christensen

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo