Andreas Alm er færdig som cheftræner i OB.
Efter onsdagens 3-1-nederlag til FC Fredericia i pokalturneringen har OB valgt at stoppe samarbejdet med den svenske træner.
– Vi vil gerne takke Andreas Alm for tiden i klubben, hvor det blandt andet er lykkedes at kvalificere os til pokalfinalen i 2022. Beslutningen om at stoppe samarbejdet er truffet på baggrund af holdets resultater og udvikling i indeværende sæson, hvor vi ikke har opnået den udvikling og de resultater, som er ønsket.
– Det er et enigt sportsligt udvalg, der har vurderet, at der skal nye tanker til for at forløse potentialet i truppen og sikre flest mulige point, siger OB’s fodbolddirektør, Björn Wesström.
Som erstatning for Andreas Alm har OB valgt at forfremme assistenttræner Søren Krogh til cheftræner i efterårssæsonens resterende fire kampe. Samtidig træder Thomas Helveg ind som assistenttræner sammen med Frank Hjortebjerg.
– Søren er en kompetent fodboldtræner, der ved, hvilke udfordringer OB har på kort sigt. Hans varme, passionerede og omfavnende ledelse gør ham lige nu til den bedste kandidat til at stå i spidsen for OB frem til vinterpausen, siger Björn Wesström og fortsætter:
– Med tilføjelsen af Thomas Helveg får vi en enorm erfaring fra en spiller, der har spillet på højeste niveau, og han har tidligere været assistenttræner i OB og senest på de danske ungdomslandshold. Thomas har OB’s DNA i sig, og vi er sikre på, at hans kompetencer vil blive til stor nytte for os, nu hvor vi skal tilføre ny energi til hele klubben.
Af pressemeddelelsen fremgår det desuden, at OB har indledt processen med at finde en permanent løsning på cheftrænerposten.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER