Officielt: Andreas Alm fyret i OB

OB har fyret Andreas Alm. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.



Andreas Alm er færdig som cheftræner i OB. 

Efter onsdagens 3-1-nederlag til FC Fredericia i pokalturneringen har OB valgt at stoppe samarbejdet med den svenske træner. 

– Vi vil gerne takke Andreas Alm for tiden i klubben, hvor det blandt andet er lykkedes at kvalificere os til pokalfinalen i 2022. Beslutningen om at stoppe samarbejdet er truffet på baggrund af holdets resultater og udvikling i indeværende sæson, hvor vi ikke har opnået den udvikling og de resultater, som er ønsket.

– Det er et enigt sportsligt udvalg, der har vurderet, at der skal nye tanker til for at forløse potentialet i truppen og sikre flest mulige point, siger OB’s fodbolddirektør, Björn Wesström.

Som erstatning for Andreas Alm har OB valgt at forfremme assistenttræner Søren Krogh til cheftræner i efterårssæsonens resterende fire kampe. Samtidig træder Thomas Helveg ind som assistenttræner sammen med Frank Hjortebjerg.

– Søren er en kompetent fodboldtræner, der ved, hvilke udfordringer OB har på kort sigt. Hans varme, passionerede og omfavnende ledelse gør ham lige nu til den bedste kandidat til at stå i spidsen for OB frem til vinterpausen, siger Björn Wesström og fortsætter:

– Med tilføjelsen af Thomas Helveg får vi en enorm erfaring fra en spiller, der har spillet på højeste niveau, og han har tidligere været assistenttræner i OB og senest på de danske ungdomslandshold. Thomas har OB’s DNA i sig, og vi er sikre på, at hans kompetencer vil blive til stor nytte for os, nu hvor vi skal tilføre ny energi til hele klubben.

Af pressemeddelelsen fremgår det desuden, at OB har indledt processen med at finde en permanent løsning på cheftrænerposten. 





De vil have Rashford




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

De vil have Rashford

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Riemer lover: De får debut



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Storklubber står i kø for Roony Bardghji



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool