Officielt: Brian Priske afløser Kenneth Andersen som cheftræner for FCM

Pokalmestrene fra FC Midtjylland har ansat Brian Priske som cheftræner, efter Kenneth Andersen har sagt op. Han skal bestride posten frem til vinter.



Det blev til en pokaltitel i foråret, og i denne sæson har FC Midtjylland hentet 16 af 18 mulige point. Men de mange point har ikke været nok til at holde Kenneth Andersen i sædet som cheftræner.

FC Midtjylland har netop bekræftet, at Kenneth Andersen har opsagt sin stilling som cheftræner for førsteholdet. En stilling, han har haft siden oktober 2018, hvor han afløste Jess Thorup, der skiftede til belgiske Gent.

Det sker, fordi han vil tilbage og være akademitræner, fremgår det af en pressemeddelelse fra FC Midtjylland.

– Da jeg for et år siden sprang til, nærmest fra den ene dag til den anden, for at afløse Jess Thorup som cheftræner, betingede jeg mig, at vi skulle evaluere situationen, når jeg havde fungeret på cheftrænerposten i et stykke tid. Jeg påtog mig opgaven, fordi jeg er klubbens mand og brænder for FC Midtjylland. På det seneste har jeg set mig selv dybt i øjnene og har erkendt, at jeg trives bedre med at udvikle ungdomsspillere i Akademiet. Jeg er ikke tro mod mig selv og min natur i forhold til, hvad det kræver at være cheftræner, og på den lange bane bliver det for slidsomt, siger Kenneth Andersen og forklarer:

– Jeg føler, at det er det rette tidspunkt for mig at give stafetten videre. Man skal som bekendt stoppe, mens legen er god. Jeg afleverer en trup, der har et kæmpe potentiale for at kunne levere fremragende fodbold og score masser af point resten af sæsonen. Jeg har været utrolig glad for mit samarbejde med spillerne og trænerteamet, men jeg synes ikke, jeg bruger mine kompetencer fuldt ud i cheftrænerfunktionen.

Assistenttræner Brian Priske er ny mand i spidsen for klubben, og dermed får den mangeårige assistent altså chancen som førsteholdstræner for FCM. Han skal bestride posten frem til vinter, hvor man vil præsentere en permanent cheftræner, fremgår det af pressemeddelelsen.

Resultaterne har sådan set været der i Superligaen for Kenneth Andersens mandskab, men spillet har haltet i det meste af perioden under Kenneth Andersen. Og der har været pil ned de seneste måneder, trods de mange point i Superligaen. Og det har cheftræneren altså selv taget konsekvensen af, inden FC Midtjylland selv kunne nå at lave en justering.

Tap In – Fodboldanalyse, der analyserer på “expected goals”, har på Twitter delt et opslag, der viser, at FC Midtjylland efter en fin start under Kenneth Andersen er blevet dårligere og dårligere og på det seneste slet ikke har domineret i spil og især i chancer, som man har været vant til at se.

Exit til Rangers FC har formentlig skubbet på i forhold til Kenneth Andersens beslutning om at vende tilbage til ungdomsfodbolden, hvor presset og mediebevågenheden ikke er helt lige så stor.

Andersen har et snit på 2,07 point pr. kamp i Superligaen for FC Midtjylland.







LIVE

LIVE: Stort Superliga-salg var ‘en del af planen’

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæmpe stjerne besøger København

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Melder ud om Kasper Hjulmand

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjekkiet – Danmark

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Stor profil glad for Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

De nye Wieghorst og Hjulmand?

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Han er også færdig i FC København

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse