Officielt: Brian Priske afløser Kenneth Andersen som cheftræner for FCM

Pokalmestrene fra FC Midtjylland har ansat Brian Priske som cheftræner, efter Kenneth Andersen har sagt op. Han skal bestride posten frem til vinter.



Det blev til en pokaltitel i foråret, og i denne sæson har FC Midtjylland hentet 16 af 18 mulige point. Men de mange point har ikke været nok til at holde Kenneth Andersen i sædet som cheftræner.

FC Midtjylland har netop bekræftet, at Kenneth Andersen har opsagt sin stilling som cheftræner for førsteholdet. En stilling, han har haft siden oktober 2018, hvor han afløste Jess Thorup, der skiftede til belgiske Gent.

Det sker, fordi han vil tilbage og være akademitræner, fremgår det af en pressemeddelelse fra FC Midtjylland.

– Da jeg for et år siden sprang til, nærmest fra den ene dag til den anden, for at afløse Jess Thorup som cheftræner, betingede jeg mig, at vi skulle evaluere situationen, når jeg havde fungeret på cheftrænerposten i et stykke tid. Jeg påtog mig opgaven, fordi jeg er klubbens mand og brænder for FC Midtjylland. På det seneste har jeg set mig selv dybt i øjnene og har erkendt, at jeg trives bedre med at udvikle ungdomsspillere i Akademiet. Jeg er ikke tro mod mig selv og min natur i forhold til, hvad det kræver at være cheftræner, og på den lange bane bliver det for slidsomt, siger Kenneth Andersen og forklarer:

– Jeg føler, at det er det rette tidspunkt for mig at give stafetten videre. Man skal som bekendt stoppe, mens legen er god. Jeg afleverer en trup, der har et kæmpe potentiale for at kunne levere fremragende fodbold og score masser af point resten af sæsonen. Jeg har været utrolig glad for mit samarbejde med spillerne og trænerteamet, men jeg synes ikke, jeg bruger mine kompetencer fuldt ud i cheftrænerfunktionen.

Assistenttræner Brian Priske er ny mand i spidsen for klubben, og dermed får den mangeårige assistent altså chancen som førsteholdstræner for FCM. Han skal bestride posten frem til vinter, hvor man vil præsentere en permanent cheftræner, fremgår det af pressemeddelelsen.

Resultaterne har sådan set været der i Superligaen for Kenneth Andersens mandskab, men spillet har haltet i det meste af perioden under Kenneth Andersen. Og der har været pil ned de seneste måneder, trods de mange point i Superligaen. Og det har cheftræneren altså selv taget konsekvensen af, inden FC Midtjylland selv kunne nå at lave en justering.

Tap In – Fodboldanalyse, der analyserer på “expected goals”, har på Twitter delt et opslag, der viser, at FC Midtjylland efter en fin start under Kenneth Andersen er blevet dårligere og dårligere og på det seneste slet ikke har domineret i spil og især i chancer, som man har været vant til at se.

Exit til Rangers FC har formentlig skubbet på i forhold til Kenneth Andersens beslutning om at vende tilbage til ungdomsfodbolden, hvor presset og mediebevågenheden ikke er helt lige så stor.

Andersen har et snit på 2,07 point pr. kamp i Superligaen for FC Midtjylland.



– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Vildt! Dansk rekordår i Europa

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Neestrup erkender FCM-misundelse

Storhylder Christian Nørgaard

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM-helt fremhæver Duncan

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Et utroligt smukt mareridt!

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Lothar Matthaüs storroser dansker

Indkalder Salah til afgørende samtale

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Køber sig ind i dansk klub

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

– Vi bør være favoritter