Officielt: Brian Priske afløser Kenneth Andersen som cheftræner for FCM

Pokalmestrene fra FC Midtjylland har ansat Brian Priske som cheftræner, efter Kenneth Andersen har sagt op. Han skal bestride posten frem til vinter.



Det blev til en pokaltitel i foråret, og i denne sæson har FC Midtjylland hentet 16 af 18 mulige point. Men de mange point har ikke været nok til at holde Kenneth Andersen i sædet som cheftræner.

FC Midtjylland har netop bekræftet, at Kenneth Andersen har opsagt sin stilling som cheftræner for førsteholdet. En stilling, han har haft siden oktober 2018, hvor han afløste Jess Thorup, der skiftede til belgiske Gent.

Det sker, fordi han vil tilbage og være akademitræner, fremgår det af en pressemeddelelse fra FC Midtjylland.

– Da jeg for et år siden sprang til, nærmest fra den ene dag til den anden, for at afløse Jess Thorup som cheftræner, betingede jeg mig, at vi skulle evaluere situationen, når jeg havde fungeret på cheftrænerposten i et stykke tid. Jeg påtog mig opgaven, fordi jeg er klubbens mand og brænder for FC Midtjylland. På det seneste har jeg set mig selv dybt i øjnene og har erkendt, at jeg trives bedre med at udvikle ungdomsspillere i Akademiet. Jeg er ikke tro mod mig selv og min natur i forhold til, hvad det kræver at være cheftræner, og på den lange bane bliver det for slidsomt, siger Kenneth Andersen og forklarer:

– Jeg føler, at det er det rette tidspunkt for mig at give stafetten videre. Man skal som bekendt stoppe, mens legen er god. Jeg afleverer en trup, der har et kæmpe potentiale for at kunne levere fremragende fodbold og score masser af point resten af sæsonen. Jeg har været utrolig glad for mit samarbejde med spillerne og trænerteamet, men jeg synes ikke, jeg bruger mine kompetencer fuldt ud i cheftrænerfunktionen.

Assistenttræner Brian Priske er ny mand i spidsen for klubben, og dermed får den mangeårige assistent altså chancen som førsteholdstræner for FCM. Han skal bestride posten frem til vinter, hvor man vil præsentere en permanent cheftræner, fremgår det af pressemeddelelsen.

Resultaterne har sådan set været der i Superligaen for Kenneth Andersens mandskab, men spillet har haltet i det meste af perioden under Kenneth Andersen. Og der har været pil ned de seneste måneder, trods de mange point i Superligaen. Og det har cheftræneren altså selv taget konsekvensen af, inden FC Midtjylland selv kunne nå at lave en justering.

Tap In – Fodboldanalyse, der analyserer på “expected goals”, har på Twitter delt et opslag, der viser, at FC Midtjylland efter en fin start under Kenneth Andersen er blevet dårligere og dårligere og på det seneste slet ikke har domineret i spil og især i chancer, som man har været vant til at se.

Exit til Rangers FC har formentlig skubbet på i forhold til Kenneth Andersens beslutning om at vende tilbage til ungdomsfodbolden, hvor presset og mediebevågenheden ikke er helt lige så stor.

Andersen har et snit på 2,07 point pr. kamp i Superligaen for FC Midtjylland.





Ny cheftræner stort set på plads i United


Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Mohamed Daramy vender tilbage

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Frendrup scorer for første gang i et år

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Mareridt for FC Augsburg

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

FCK-boss kan snart præsentere noget

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Meldes på vej mod nyt skifte

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Afviser millionbud fra Brøndby

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien