Officielt: Brian Priske afløser Kenneth Andersen som cheftræner for FCM

Pokalmestrene fra FC Midtjylland har ansat Brian Priske som cheftræner, efter Kenneth Andersen har sagt op. Han skal bestride posten frem til vinter.



Det blev til en pokaltitel i foråret, og i denne sæson har FC Midtjylland hentet 16 af 18 mulige point. Men de mange point har ikke været nok til at holde Kenneth Andersen i sædet som cheftræner.

FC Midtjylland har netop bekræftet, at Kenneth Andersen har opsagt sin stilling som cheftræner for førsteholdet. En stilling, han har haft siden oktober 2018, hvor han afløste Jess Thorup, der skiftede til belgiske Gent.

Det sker, fordi han vil tilbage og være akademitræner, fremgår det af en pressemeddelelse fra FC Midtjylland.

– Da jeg for et år siden sprang til, nærmest fra den ene dag til den anden, for at afløse Jess Thorup som cheftræner, betingede jeg mig, at vi skulle evaluere situationen, når jeg havde fungeret på cheftrænerposten i et stykke tid. Jeg påtog mig opgaven, fordi jeg er klubbens mand og brænder for FC Midtjylland. På det seneste har jeg set mig selv dybt i øjnene og har erkendt, at jeg trives bedre med at udvikle ungdomsspillere i Akademiet. Jeg er ikke tro mod mig selv og min natur i forhold til, hvad det kræver at være cheftræner, og på den lange bane bliver det for slidsomt, siger Kenneth Andersen og forklarer:

– Jeg føler, at det er det rette tidspunkt for mig at give stafetten videre. Man skal som bekendt stoppe, mens legen er god. Jeg afleverer en trup, der har et kæmpe potentiale for at kunne levere fremragende fodbold og score masser af point resten af sæsonen. Jeg har været utrolig glad for mit samarbejde med spillerne og trænerteamet, men jeg synes ikke, jeg bruger mine kompetencer fuldt ud i cheftrænerfunktionen.

Assistenttræner Brian Priske er ny mand i spidsen for klubben, og dermed får den mangeårige assistent altså chancen som førsteholdstræner for FCM. Han skal bestride posten frem til vinter, hvor man vil præsentere en permanent cheftræner, fremgår det af pressemeddelelsen.

Resultaterne har sådan set været der i Superligaen for Kenneth Andersens mandskab, men spillet har haltet i det meste af perioden under Kenneth Andersen. Og der har været pil ned de seneste måneder, trods de mange point i Superligaen. Og det har cheftræneren altså selv taget konsekvensen af, inden FC Midtjylland selv kunne nå at lave en justering.

Tap In – Fodboldanalyse, der analyserer på “expected goals”, har på Twitter delt et opslag, der viser, at FC Midtjylland efter en fin start under Kenneth Andersen er blevet dårligere og dårligere og på det seneste slet ikke har domineret i spil og især i chancer, som man har været vant til at se.

Exit til Rangers FC har formentlig skubbet på i forhold til Kenneth Andersens beslutning om at vende tilbage til ungdomsfodbolden, hvor presset og mediebevågenheden ikke er helt lige så stor.

Andersen har et snit på 2,07 point pr. kamp i Superligaen for FC Midtjylland.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Han afløser Sune Smith lige nu

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Formand freder Jacob Neestrup

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Sune Smith-Nielsen færdig

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder Mads Hermansen

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Brøndby IF – Sønderjyske

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Vild udvikling for FC Københavns chancer

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Neestrup afslører reprimande

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Det har jeg ikke set før i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’