Brøndby IF henter som ventet den tidligere Lyngby-spiller Frederik Winther.
De blå-gule lejer midtstopperen i søsterklubben FC Augsburg, som Frederik Winther har tørnet ud for i to-et-halvt år. Aftalen gælder for resten af indeværende sæson, og der meldes ikke om nogen købsoption.
Brøndby IF oplyser samtidig, at Sigurd Rosted er rejst til Canada for at lægge sidste hånd på skiftet til Toronto FC.
– Frederik kommer ind og udfylder en vigtig plads efter Rosted. Vi kender Frederik som en venstrebenet midterforsvarer med flair for spillet fremover, og som Jesper Sørensen allerede har et rigtig godt kendskab til gennem arbejdet med U21-landsholdet, ligesom det heller ikke er hemmelighed, at vi som klub også kender Frederik godt i forvejen, siger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Frederik Winther er glad for aftalen med Brøndby IF, hvor han satser på mere spilletid, end det er blevet til i Augsburg.
– Jeg ser frem til at spændende forår i Brøndby IF. Allerede i min tid i Lyngby kendte jeg til interessen, som jeg selvfølgelig var smigret over. Og nu får jeg så muligheden for at hjælpe holdet i de næste fem måneder, hvor hver kamp er vigtig for os. Der er knap tre uger til første 3F Superliga-kamp, hvor vi skal møde AC Horsens, så nu er alt mit fokus på at komme godt ind på holdet, og så ser jeg frem til træningslejren, og ikke mindst til at møde truppen og lære dem alle sammen godt at kende, siger midtstopperen.
Frederik Winther får nummer 4 på ryggen i Brøndby.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne takker Danmark
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bellingham og Kane sender England videre
Ustoppelige Haaland skaber miraklet
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
INTERVIEW