Brøndby IF henter som ventet den tidligere Lyngby-spiller Frederik Winther.
De blå-gule lejer midtstopperen i søsterklubben FC Augsburg, som Frederik Winther har tørnet ud for i to-et-halvt år. Aftalen gælder for resten af indeværende sæson, og der meldes ikke om nogen købsoption.
Brøndby IF oplyser samtidig, at Sigurd Rosted er rejst til Canada for at lægge sidste hånd på skiftet til Toronto FC.
– Frederik kommer ind og udfylder en vigtig plads efter Rosted. Vi kender Frederik som en venstrebenet midterforsvarer med flair for spillet fremover, og som Jesper Sørensen allerede har et rigtig godt kendskab til gennem arbejdet med U21-landsholdet, ligesom det heller ikke er hemmelighed, at vi som klub også kender Frederik godt i forvejen, siger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Frederik Winther er glad for aftalen med Brøndby IF, hvor han satser på mere spilletid, end det er blevet til i Augsburg.
– Jeg ser frem til at spændende forår i Brøndby IF. Allerede i min tid i Lyngby kendte jeg til interessen, som jeg selvfølgelig var smigret over. Og nu får jeg så muligheden for at hjælpe holdet i de næste fem måneder, hvor hver kamp er vigtig for os. Der er knap tre uger til første 3F Superliga-kamp, hvor vi skal møde AC Horsens, så nu er alt mit fokus på at komme godt ind på holdet, og så ser jeg frem til træningslejren, og ikke mindst til at møde truppen og lære dem alle sammen godt at kende, siger midtstopperen.
Frederik Winther får nummer 4 på ryggen i Brøndby.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
OPTAKT
Australien – Egypten
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
OPTAKT
Spanien – Østrig
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Her kan man se La Liga fremover
OPTAKT