Brøndby IF henter som ventet den tidligere Lyngby-spiller Frederik Winther.
De blå-gule lejer midtstopperen i søsterklubben FC Augsburg, som Frederik Winther har tørnet ud for i to-et-halvt år. Aftalen gælder for resten af indeværende sæson, og der meldes ikke om nogen købsoption.
Brøndby IF oplyser samtidig, at Sigurd Rosted er rejst til Canada for at lægge sidste hånd på skiftet til Toronto FC.
– Frederik kommer ind og udfylder en vigtig plads efter Rosted. Vi kender Frederik som en venstrebenet midterforsvarer med flair for spillet fremover, og som Jesper Sørensen allerede har et rigtig godt kendskab til gennem arbejdet med U21-landsholdet, ligesom det heller ikke er hemmelighed, at vi som klub også kender Frederik godt i forvejen, siger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Frederik Winther er glad for aftalen med Brøndby IF, hvor han satser på mere spilletid, end det er blevet til i Augsburg.
– Jeg ser frem til at spændende forår i Brøndby IF. Allerede i min tid i Lyngby kendte jeg til interessen, som jeg selvfølgelig var smigret over. Og nu får jeg så muligheden for at hjælpe holdet i de næste fem måneder, hvor hver kamp er vigtig for os. Der er knap tre uger til første 3F Superliga-kamp, hvor vi skal møde AC Horsens, så nu er alt mit fokus på at komme godt ind på holdet, og så ser jeg frem til træningslejren, og ikke mindst til at møde truppen og lære dem alle sammen godt at kende, siger midtstopperen.
Frederik Winther får nummer 4 på ryggen i Brøndby.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: De jagter VM-helt
Knuser transferrekord
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Stor nedtur for Superliga-komet
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
NYHEDER
Her er Juventus’ nye fodbolddirektør
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
OPTAKT
Argentina – Egypten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Liam Rosenior tager til Paris
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’