Officielt: Brøndby køber Kamil Wilczek

Brøndby henter den polske angriber Kamil Wilczek til klubben.



22 dage af transfervinduet skulle der gå, før Brøndby fik hevet den første nye spiller til Vestegnen. Ganske som ventet har de blå-gule fredag formiddag præsenteret den polske angriber Kamil Wilczek som ny spiller i klubben.

Polakken skifter fra Carpi FC og har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2019.

– I takt med at truppen stille og roligt er blevet trimmet her i starten af året, har vi fået gjort plads til en angriber, og det ikke er nogen hemmelighed, at vi har ønsket at styrke vores offensiv. Vi har over længere tid fulgt Kamil Wilczek, og han har bevist, at han kan levere varen, da han i sidste sæson blev topscorer i den polske liga. Nu skal han så bevise, at han kan levere varen for os, og det tror vi selvfølgelig på, at han kan, siger sportsdirektør Troels Bech i en pressemeddelelse.

Cheftræner Thomas Frank hilser tilgangen af Kamil Wilczek velkommen.

– Vi er rigtig glade for at få tilført en ny angriber til truppen. Vi har netop ledt efter en angriber af Wilczeks kaliber til at supplere Pukki, Schwartz og Elmander i offensiven. Hans spil i feltet og afslutningskvalitet giver os mulighed for at spille med mere fleksibilitet i måden, vores offensiv angriber modstanderen på. Man vil derfor se et Brøndby-hold, som vil være mere offensivt gearet i forårssæsonen, da vi vil have større mulighed for at veksle mellem vores offensive positioner og for at veksle mellem at spille med én eller to deciderede angribere, siger Thomas Frank og tilføjer:

– Wilczek har ikke fået mange minutter i benene i efteråret, så vi skal have gjort ham klar til at præstere i kamp. Nu handler det derfor først og fremmest om at få Wilczek integreret i truppen. Vi har en træningslejr og fem træningskampe foran os, og her skal han have minutter og kamp i benene samt en masse træningspas, hvor han skal lære holdkammeraterne at kende. Så ser vi, hvor vi står ved sæsonstarten.

Kamil Wilczek træner med sine nye holdkammerater første gang på mandag.





Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke




LIVE

VM-LIVE: England skifter ud i truppen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Portugal – DR Congo

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Frankrig – Senegal

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Usbekistan – Colombia

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø