22 dage af transfervinduet skulle der gå, før Brøndby fik hevet den første nye spiller til Vestegnen. Ganske som ventet har de blå-gule fredag formiddag præsenteret den polske angriber Kamil Wilczek som ny spiller i klubben.
Polakken skifter fra Carpi FC og har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2019.
– I takt med at truppen stille og roligt er blevet trimmet her i starten af året, har vi fået gjort plads til en angriber, og det ikke er nogen hemmelighed, at vi har ønsket at styrke vores offensiv. Vi har over længere tid fulgt Kamil Wilczek, og han har bevist, at han kan levere varen, da han i sidste sæson blev topscorer i den polske liga. Nu skal han så bevise, at han kan levere varen for os, og det tror vi selvfølgelig på, at han kan, siger sportsdirektør Troels Bech i en pressemeddelelse.
Cheftræner Thomas Frank hilser tilgangen af Kamil Wilczek velkommen.
– Vi er rigtig glade for at få tilført en ny angriber til truppen. Vi har netop ledt efter en angriber af Wilczeks kaliber til at supplere Pukki, Schwartz og Elmander i offensiven. Hans spil i feltet og afslutningskvalitet giver os mulighed for at spille med mere fleksibilitet i måden, vores offensiv angriber modstanderen på. Man vil derfor se et Brøndby-hold, som vil være mere offensivt gearet i forårssæsonen, da vi vil have større mulighed for at veksle mellem vores offensive positioner og for at veksle mellem at spille med én eller to deciderede angribere, siger Thomas Frank og tilføjer:
– Wilczek har ikke fået mange minutter i benene i efteråret, så vi skal have gjort ham klar til at præstere i kamp. Nu handler det derfor først og fremmest om at få Wilczek integreret i truppen. Vi har en træningslejr og fem træningskampe foran os, og her skal han have minutter og kamp i benene samt en masse træningspas, hvor han skal lære holdkammeraterne at kende. Så ser vi, hvor vi står ved sæsonstarten.
Kamil Wilczek træner med sine nye holdkammerater første gang på mandag.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TRANSFER
