Officielt: Brøndby køber Kamil Wilczek

Brøndby henter den polske angriber Kamil Wilczek til klubben.



22 dage af transfervinduet skulle der gå, før Brøndby fik hevet den første nye spiller til Vestegnen. Ganske som ventet har de blå-gule fredag formiddag præsenteret den polske angriber Kamil Wilczek som ny spiller i klubben.

Polakken skifter fra Carpi FC og har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2019.

– I takt med at truppen stille og roligt er blevet trimmet her i starten af året, har vi fået gjort plads til en angriber, og det ikke er nogen hemmelighed, at vi har ønsket at styrke vores offensiv. Vi har over længere tid fulgt Kamil Wilczek, og han har bevist, at han kan levere varen, da han i sidste sæson blev topscorer i den polske liga. Nu skal han så bevise, at han kan levere varen for os, og det tror vi selvfølgelig på, at han kan, siger sportsdirektør Troels Bech i en pressemeddelelse.

Cheftræner Thomas Frank hilser tilgangen af Kamil Wilczek velkommen.

– Vi er rigtig glade for at få tilført en ny angriber til truppen. Vi har netop ledt efter en angriber af Wilczeks kaliber til at supplere Pukki, Schwartz og Elmander i offensiven. Hans spil i feltet og afslutningskvalitet giver os mulighed for at spille med mere fleksibilitet i måden, vores offensiv angriber modstanderen på. Man vil derfor se et Brøndby-hold, som vil være mere offensivt gearet i forårssæsonen, da vi vil have større mulighed for at veksle mellem vores offensive positioner og for at veksle mellem at spille med én eller to deciderede angribere, siger Thomas Frank og tilføjer:

– Wilczek har ikke fået mange minutter i benene i efteråret, så vi skal have gjort ham klar til at præstere i kamp. Nu handler det derfor først og fremmest om at få Wilczek integreret i truppen. Vi har en træningslejr og fem træningskampe foran os, og her skal han have minutter og kamp i benene samt en masse træningspas, hvor han skal lære holdkammeraterne at kende. Så ser vi, hvor vi står ved sæsonstarten.

Kamil Wilczek træner med sine nye holdkammerater første gang på mandag.





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Bud på 1,12 milliard afvist

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Han afløser Mourinho

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner