Officielt: Brøndby køber Kamil Wilczek

Brøndby henter den polske angriber Kamil Wilczek til klubben.



22 dage af transfervinduet skulle der gå, før Brøndby fik hevet den første nye spiller til Vestegnen. Ganske som ventet har de blå-gule fredag formiddag præsenteret den polske angriber Kamil Wilczek som ny spiller i klubben.

Polakken skifter fra Carpi FC og har underskrevet en kontrakt frem til sommeren 2019.

– I takt med at truppen stille og roligt er blevet trimmet her i starten af året, har vi fået gjort plads til en angriber, og det ikke er nogen hemmelighed, at vi har ønsket at styrke vores offensiv. Vi har over længere tid fulgt Kamil Wilczek, og han har bevist, at han kan levere varen, da han i sidste sæson blev topscorer i den polske liga. Nu skal han så bevise, at han kan levere varen for os, og det tror vi selvfølgelig på, at han kan, siger sportsdirektør Troels Bech i en pressemeddelelse.

Cheftræner Thomas Frank hilser tilgangen af Kamil Wilczek velkommen.

– Vi er rigtig glade for at få tilført en ny angriber til truppen. Vi har netop ledt efter en angriber af Wilczeks kaliber til at supplere Pukki, Schwartz og Elmander i offensiven. Hans spil i feltet og afslutningskvalitet giver os mulighed for at spille med mere fleksibilitet i måden, vores offensiv angriber modstanderen på. Man vil derfor se et Brøndby-hold, som vil være mere offensivt gearet i forårssæsonen, da vi vil have større mulighed for at veksle mellem vores offensive positioner og for at veksle mellem at spille med én eller to deciderede angribere, siger Thomas Frank og tilføjer:

– Wilczek har ikke fået mange minutter i benene i efteråret, så vi skal have gjort ham klar til at præstere i kamp. Nu handler det derfor først og fremmest om at få Wilczek integreret i truppen. Vi har en træningslejr og fem træningskampe foran os, og her skal han have minutter og kamp i benene samt en masse træningspas, hvor han skal lære holdkammeraterne at kende. Så ser vi, hvor vi står ved sæsonstarten.

Kamil Wilczek træner med sine nye holdkammerater første gang på mandag.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

De er tilbage i Premier League

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forhandler med storklub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Harry Maguire i chok

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Cristiano Ronaldo i optur

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding