Officielt: Brøndby sælger Samuel Holmen

Samuel Holmen er solgt fra Brøndby til tyrkisk fodbold, hvor der venter en tre-årig kontrakt.



Brøndby IF og den tyrkiske klub Istanbul B.B. Spor er fredag blevet enige om transferen for Samuel Holmén.

Som tipsbladet.dk kunne skrive tirsdag har Brøndby været i forhandlinger om at sælge den svenske midtbanespiller, og nu er handlen faldet på plads.

B.B Spor blev i sidste sæson nummer seks i den bedste tyrkiske række. Svenskeren, der gennem længere tid har ytret ønske om nye udfordringer har bestået lægetjek og er præsenteret i Tyrkiet.

– Det er ingen hemmelighed, at Samuel gerne har villet prøve sig selv af i en anden liga, og det giver denne aftale ham mulighed for, og samtidig er det en god handel for Brøndby IF. Samuel har været et godt aktiv for klubben, siden vi hentede ham i 2007, og han har været meget vellidt hos alle. Vi ønsker Samuel held og lykke med det nye kapitel i karrieren, siger administrerende direktør Ole Palmå om dagens transfer til brøndbys hjemmeside.

– Samuel er en utrolig professionel spiller, der altid er velforberedt og i godt humør, så det har været en fornøjelse at arbejde med ham. Jeg tror helt sikkert, at Samuel nok skal gøre det godt i Tyrkiet, udtaler cheftræner Henrik Jensen.

Samuel Holmén udtaler:

– Jeg har været meget glad for at være i Brøndby de sidste tre år. Jeg har haft en dejlig tid og fået mange venner her, og jeg skylder helt sikkert fans, klubben og spillerne en stor tak for tiden i Brøndby og de mange gode oplevelser, udtaler Samuel Holmén.

– Jeg har det sidste stykke tid gerne ville tage det næste skridt i min karriere, og jeg er taknemmelig for, at Brøndby har hjulpet mig videre. Jeg er sikker på, at klubben og spillerne nok skal vise det sande potentiale og få indfriet ambitionerne snart.

Klubberne ønsker ikke at offentliggøre beløbet for handlen.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jonas Wind til danskerklub?

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar melding fra Thomas Gravesen

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kæmpe mystik: I dag sker det

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand