Brøndby IF og den tyrkiske klub Istanbul B.B. Spor er fredag blevet enige om transferen for Samuel Holmén.
Som tipsbladet.dk kunne skrive tirsdag har Brøndby været i forhandlinger om at sælge den svenske midtbanespiller, og nu er handlen faldet på plads.
B.B Spor blev i sidste sæson nummer seks i den bedste tyrkiske række. Svenskeren, der gennem længere tid har ytret ønske om nye udfordringer har bestået lægetjek og er præsenteret i Tyrkiet.
– Det er ingen hemmelighed, at Samuel gerne har villet prøve sig selv af i en anden liga, og det giver denne aftale ham mulighed for, og samtidig er det en god handel for Brøndby IF. Samuel har været et godt aktiv for klubben, siden vi hentede ham i 2007, og han har været meget vellidt hos alle. Vi ønsker Samuel held og lykke med det nye kapitel i karrieren, siger administrerende direktør Ole Palmå om dagens transfer til brøndbys hjemmeside.
– Samuel er en utrolig professionel spiller, der altid er velforberedt og i godt humør, så det har været en fornøjelse at arbejde med ham. Jeg tror helt sikkert, at Samuel nok skal gøre det godt i Tyrkiet, udtaler cheftræner Henrik Jensen.
Samuel Holmén udtaler:
– Jeg har været meget glad for at være i Brøndby de sidste tre år. Jeg har haft en dejlig tid og fået mange venner her, og jeg skylder helt sikkert fans, klubben og spillerne en stor tak for tiden i Brøndby og de mange gode oplevelser, udtaler Samuel Holmén.
– Jeg har det sidste stykke tid gerne ville tage det næste skridt i min karriere, og jeg er taknemmelig for, at Brøndby har hjulpet mig videre. Jeg er sikker på, at klubben og spillerne nok skal vise det sande potentiale og få indfriet ambitionerne snart.
Klubberne ønsker ikke at offentliggøre beløbet for handlen.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER