Officielt: Brøndby sælger Samuel Holmen

Samuel Holmen er solgt fra Brøndby til tyrkisk fodbold, hvor der venter en tre-årig kontrakt.



Brøndby IF og den tyrkiske klub Istanbul B.B. Spor er fredag blevet enige om transferen for Samuel Holmén.

Som tipsbladet.dk kunne skrive tirsdag har Brøndby været i forhandlinger om at sælge den svenske midtbanespiller, og nu er handlen faldet på plads.

B.B Spor blev i sidste sæson nummer seks i den bedste tyrkiske række. Svenskeren, der gennem længere tid har ytret ønske om nye udfordringer har bestået lægetjek og er præsenteret i Tyrkiet.

– Det er ingen hemmelighed, at Samuel gerne har villet prøve sig selv af i en anden liga, og det giver denne aftale ham mulighed for, og samtidig er det en god handel for Brøndby IF. Samuel har været et godt aktiv for klubben, siden vi hentede ham i 2007, og han har været meget vellidt hos alle. Vi ønsker Samuel held og lykke med det nye kapitel i karrieren, siger administrerende direktør Ole Palmå om dagens transfer til brøndbys hjemmeside.

– Samuel er en utrolig professionel spiller, der altid er velforberedt og i godt humør, så det har været en fornøjelse at arbejde med ham. Jeg tror helt sikkert, at Samuel nok skal gøre det godt i Tyrkiet, udtaler cheftræner Henrik Jensen.

Samuel Holmén udtaler:

– Jeg har været meget glad for at være i Brøndby de sidste tre år. Jeg har haft en dejlig tid og fået mange venner her, og jeg skylder helt sikkert fans, klubben og spillerne en stor tak for tiden i Brøndby og de mange gode oplevelser, udtaler Samuel Holmén.

– Jeg har det sidste stykke tid gerne ville tage det næste skridt i min karriere, og jeg er taknemmelig for, at Brøndby har hjulpet mig videre. Jeg er sikker på, at klubben og spillerne nok skal vise det sande potentiale og få indfriet ambitionerne snart.

Klubberne ønsker ikke at offentliggøre beløbet for handlen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

FC København – OB

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay