Brøndby IF og den tyrkiske klub Istanbul B.B. Spor er fredag blevet enige om transferen for Samuel Holmén.
Som tipsbladet.dk kunne skrive tirsdag har Brøndby været i forhandlinger om at sælge den svenske midtbanespiller, og nu er handlen faldet på plads.
B.B Spor blev i sidste sæson nummer seks i den bedste tyrkiske række. Svenskeren, der gennem længere tid har ytret ønske om nye udfordringer har bestået lægetjek og er præsenteret i Tyrkiet.
– Det er ingen hemmelighed, at Samuel gerne har villet prøve sig selv af i en anden liga, og det giver denne aftale ham mulighed for, og samtidig er det en god handel for Brøndby IF. Samuel har været et godt aktiv for klubben, siden vi hentede ham i 2007, og han har været meget vellidt hos alle. Vi ønsker Samuel held og lykke med det nye kapitel i karrieren, siger administrerende direktør Ole Palmå om dagens transfer til brøndbys hjemmeside.
– Samuel er en utrolig professionel spiller, der altid er velforberedt og i godt humør, så det har været en fornøjelse at arbejde med ham. Jeg tror helt sikkert, at Samuel nok skal gøre det godt i Tyrkiet, udtaler cheftræner Henrik Jensen.
Samuel Holmén udtaler:
– Jeg har været meget glad for at være i Brøndby de sidste tre år. Jeg har haft en dejlig tid og fået mange venner her, og jeg skylder helt sikkert fans, klubben og spillerne en stor tak for tiden i Brøndby og de mange gode oplevelser, udtaler Samuel Holmén.
– Jeg har det sidste stykke tid gerne ville tage det næste skridt i min karriere, og jeg er taknemmelig for, at Brøndby har hjulpet mig videre. Jeg er sikker på, at klubben og spillerne nok skal vise det sande potentiale og få indfriet ambitionerne snart.
Klubberne ønsker ikke at offentliggøre beløbet for handlen.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
MEDIE
Smadrer transferrekord
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Tuchel føler “den største smerte af alle”
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
MEDIE