Officielt: Brøndby sender Semb Berge til Norge

Brøndby IF lejer den norske forsvarsspiller Fredrik Semb Berge ud til Molde FK for resten af året.



Brøndby IF trimmer videre i truppen og har nu lejet den 25-årige forsvarsspiller Fredrik Semb Berge ud til til den norske mesterklub Molde FK.

Kontakten mellem parterne har været helt officiel de seneste uger, og nu er skiftet faldet på plads. 

– Vi har i det overståede transfervindue haft som mål at trimme vores trup. Med det mål for øje, og da Fredrik Semb samtidig har været eftertragtet i andre klubber, har vi efter samråd med spilleren besluttet at give ham mulighed for at komme til Molde, hvor han kan få gang i sit spil og forhåbentlig opnå mere spilletid, end det ville være tilfældet her i klubben.

– Fredrik har trods en svær start i Brøndby IF haft flere bejlere i transfervinduet, men han har været selektiv og ønsket at vende tilbage til Norge. Da Molde var den eneste norske klub, der kunne honorere vores krav, bliver det dem, der får glæden af Fredrik i det kommende år, siger Brøndbys sportsdirektør Per Rud. 

Molde FK har i lejeaftalen sikret sig en købsoption på Semb Berge. 

I Brøndby er man godt tilfredse med aftalen og ser ingen problemer i forhold til bredden i forsvarskæden. 

– Trods Sembs afgang er vi fortrøstningsfulde omkring situation i forsvaret. Vi har stor konkurrence på vores back-positioner, vi har tre stærke, deciderede stoppere, og så har vi i Martin Ørnskov en alsidig spiller, der også sagtens kan løse opgaven som midterforsvarer, siger Per Rud.
 
Brøndby har dermed sagt farvel til en god håndfuld spillere i transfervinduet, mens højre backen Johan Larsson er kommet til.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby melder duo færdig og teaser

Saudi-Arabien – Uruguay

Jagter tidligere FCK-stjerne

Blæst bagover af 18-årig

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Stolt over dansk transfer

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Holland – Japan

Spanien – Kap Verde