Brøndby IF trimmer videre i truppen og har nu lejet den 25-årige forsvarsspiller Fredrik Semb Berge ud til til den norske mesterklub Molde FK.
Kontakten mellem parterne har været helt officiel de seneste uger, og nu er skiftet faldet på plads.
– Vi har i det overståede transfervindue haft som mål at trimme vores trup. Med det mål for øje, og da Fredrik Semb samtidig har været eftertragtet i andre klubber, har vi efter samråd med spilleren besluttet at give ham mulighed for at komme til Molde, hvor han kan få gang i sit spil og forhåbentlig opnå mere spilletid, end det ville være tilfældet her i klubben.
– Fredrik har trods en svær start i Brøndby IF haft flere bejlere i transfervinduet, men han har været selektiv og ønsket at vende tilbage til Norge. Da Molde var den eneste norske klub, der kunne honorere vores krav, bliver det dem, der får glæden af Fredrik i det kommende år, siger Brøndbys sportsdirektør Per Rud.
Molde FK har i lejeaftalen sikret sig en købsoption på Semb Berge.
I Brøndby er man godt tilfredse med aftalen og ser ingen problemer i forhold til bredden i forsvarskæden.
– Trods Sembs afgang er vi fortrøstningsfulde omkring situation i forsvaret. Vi har stor konkurrence på vores back-positioner, vi har tre stærke, deciderede stoppere, og så har vi i Martin Ørnskov en alsidig spiller, der også sagtens kan løse opgaven som midterforsvarer, siger Per Rud.
Brøndby har dermed sagt farvel til en god håndfuld spillere i transfervinduet, mens højre backen Johan Larsson er kommet til.
LIVE
VM-LIVE: VM-ændring efter Tuchel-kritik
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
MEDIE
Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
Zanka ville spille gratis for FC København
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
VM-spids må alligevel rejse til Canada
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Schweiz – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
