Brøndby IF trimmer videre i truppen og har nu lejet den 25-årige forsvarsspiller Fredrik Semb Berge ud til til den norske mesterklub Molde FK.
Kontakten mellem parterne har været helt officiel de seneste uger, og nu er skiftet faldet på plads.
– Vi har i det overståede transfervindue haft som mål at trimme vores trup. Med det mål for øje, og da Fredrik Semb samtidig har været eftertragtet i andre klubber, har vi efter samråd med spilleren besluttet at give ham mulighed for at komme til Molde, hvor han kan få gang i sit spil og forhåbentlig opnå mere spilletid, end det ville være tilfældet her i klubben.
– Fredrik har trods en svær start i Brøndby IF haft flere bejlere i transfervinduet, men han har været selektiv og ønsket at vende tilbage til Norge. Da Molde var den eneste norske klub, der kunne honorere vores krav, bliver det dem, der får glæden af Fredrik i det kommende år, siger Brøndbys sportsdirektør Per Rud.
Molde FK har i lejeaftalen sikret sig en købsoption på Semb Berge.
I Brøndby er man godt tilfredse med aftalen og ser ingen problemer i forhold til bredden i forsvarskæden.
– Trods Sembs afgang er vi fortrøstningsfulde omkring situation i forsvaret. Vi har stor konkurrence på vores back-positioner, vi har tre stærke, deciderede stoppere, og så har vi i Martin Ørnskov en alsidig spiller, der også sagtens kan løse opgaven som midterforsvarer, siger Per Rud.
Brøndby har dermed sagt farvel til en god håndfuld spillere i transfervinduet, mens højre backen Johan Larsson er kommet til.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
NYHEDER
