Officielt: Brøndby sender Semb Berge til Norge

Brøndby IF lejer den norske forsvarsspiller Fredrik Semb Berge ud til Molde FK for resten af året.



Brøndby IF trimmer videre i truppen og har nu lejet den 25-årige forsvarsspiller Fredrik Semb Berge ud til til den norske mesterklub Molde FK.

Kontakten mellem parterne har været helt officiel de seneste uger, og nu er skiftet faldet på plads. 

– Vi har i det overståede transfervindue haft som mål at trimme vores trup. Med det mål for øje, og da Fredrik Semb samtidig har været eftertragtet i andre klubber, har vi efter samråd med spilleren besluttet at give ham mulighed for at komme til Molde, hvor han kan få gang i sit spil og forhåbentlig opnå mere spilletid, end det ville være tilfældet her i klubben.

– Fredrik har trods en svær start i Brøndby IF haft flere bejlere i transfervinduet, men han har været selektiv og ønsket at vende tilbage til Norge. Da Molde var den eneste norske klub, der kunne honorere vores krav, bliver det dem, der får glæden af Fredrik i det kommende år, siger Brøndbys sportsdirektør Per Rud. 

Molde FK har i lejeaftalen sikret sig en købsoption på Semb Berge. 

I Brøndby er man godt tilfredse med aftalen og ser ingen problemer i forhold til bredden i forsvarskæden. 

– Trods Sembs afgang er vi fortrøstningsfulde omkring situation i forsvaret. Vi har stor konkurrence på vores back-positioner, vi har tre stærke, deciderede stoppere, og så har vi i Martin Ørnskov en alsidig spiller, der også sagtens kan løse opgaven som midterforsvarer, siger Per Rud.
 
Brøndby har dermed sagt farvel til en god håndfuld spillere i transfervinduet, mens højre backen Johan Larsson er kommet til.





LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson svært utilfreds

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Atletico Madrid – Arsenal