Brøndby IF trimmer videre i truppen og har nu lejet den 25-årige forsvarsspiller Fredrik Semb Berge ud til til den norske mesterklub Molde FK.
Kontakten mellem parterne har været helt officiel de seneste uger, og nu er skiftet faldet på plads.
– Vi har i det overståede transfervindue haft som mål at trimme vores trup. Med det mål for øje, og da Fredrik Semb samtidig har været eftertragtet i andre klubber, har vi efter samråd med spilleren besluttet at give ham mulighed for at komme til Molde, hvor han kan få gang i sit spil og forhåbentlig opnå mere spilletid, end det ville være tilfældet her i klubben.
– Fredrik har trods en svær start i Brøndby IF haft flere bejlere i transfervinduet, men han har været selektiv og ønsket at vende tilbage til Norge. Da Molde var den eneste norske klub, der kunne honorere vores krav, bliver det dem, der får glæden af Fredrik i det kommende år, siger Brøndbys sportsdirektør Per Rud.
Molde FK har i lejeaftalen sikret sig en købsoption på Semb Berge.
I Brøndby er man godt tilfredse med aftalen og ser ingen problemer i forhold til bredden i forsvarskæden.
– Trods Sembs afgang er vi fortrøstningsfulde omkring situation i forsvaret. Vi har stor konkurrence på vores back-positioner, vi har tre stærke, deciderede stoppere, og så har vi i Martin Ørnskov en alsidig spiller, der også sagtens kan løse opgaven som midterforsvarer, siger Per Rud.
Brøndby har dermed sagt farvel til en god håndfuld spillere i transfervinduet, mens højre backen Johan Larsson er kommet til.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
