Justin Che blev hentet til Brøndby i juli måned, men han skal allerede pakke kufferten igen.
Den amerikanske forsvarsspiller er nemlig blevet udlejet til ADO Den Haag for hele den indeværende sæson. Det melder Brøndby på sin hjemmeside.
ADO Den Haag gør sig i den næstbedste række, og klubben har stærke forbindelser til Brøndby-ejerne Global Football Holdings, da den er ejet af David Blitzer.
Det netværk har Brøndby da også gjort brug af, afslører fodboldchef Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.
– Justin er en rigtig spændende spiller og han har fået vist sig rigtig godt frem i Superliga-truppens træninger her den sidste måneds tid, der har bekræftet det potentiale vi ser i ham. Vi tror på, at med den rette udvikling, så kan Justin på sigt konkurrere om en plads i startelveren her i Brøndby IF, men lige nu og her har han brug for spilletid og en fast rytme over længere tid.
– Der er p.t. andre spillere foran ham i køen til spilletid her i Brøndby IF, og derfor har vi samen med Justin drøftet hvordan vi sammen kan få taget næste skridt i hans udvikling.
– Vi har tidligere udlejet spillere, der har haft udsigt til begrænset spilletid, til klubber i de forskellige nordiske divisioner for at give dem spilletid og udviklingsmuligheder, og nu hvor vi er en del af et netværk, så har vi naturligvis rakt ud til vores netværk. Her meldte ADO Den Haag sig interesseret, da de kunne se værdi i at få tilknyttet en dygtig ung spiller som Justin Che på en lejekontrakt.
– Det giver værdi for alle tre parter at Justin nu får udsigt til spilletid og dermed udvikling, og derfor har vi indgået en lejeaftale for den kommende sæson med muligheden for at vi kan bringe Justin tilbage til Brøndby IF i vinterpausen, siger 'CV'.
Justin Che har en fortid i tysk fodbold hos både Bayern München og Hoffenheim. Nu skal han vise sig frem i Holland.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
FCK-direktør får job i West Ham
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER