Officielt: Brøndby udlejer nyindkøb

Justin Che skal spille resten af sæsonen i hollandsk fodbold.



Justin Che blev hentet til Brøndby i juli måned, men han skal allerede pakke kufferten igen. 

Den amerikanske forsvarsspiller er nemlig blevet udlejet til ADO Den Haag for hele den indeværende sæson. Det melder Brøndby på sin hjemmeside. 

ADO Den Haag gør sig i den næstbedste række, og klubben har stærke forbindelser til Brøndby-ejerne Global Football Holdings, da den er ejet af David Blitzer. 

Det netværk har Brøndby da også gjort brug af, afslører fodboldchef Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.

– Justin er en rigtig spændende spiller og han har fået vist sig rigtig godt frem i Superliga-truppens træninger her den sidste måneds tid, der har bekræftet det potentiale vi ser i ham. Vi tror på, at med den rette udvikling, så kan Justin på sigt konkurrere om en plads i startelveren her i Brøndby IF, men lige nu og her har han brug for spilletid og en fast rytme over længere tid.

– Der er p.t. andre spillere foran ham i køen til spilletid her i Brøndby IF, og derfor har vi samen med Justin drøftet hvordan vi sammen kan få taget næste skridt i hans udvikling.

– Vi har tidligere udlejet spillere, der har haft udsigt til begrænset spilletid, til klubber i de forskellige nordiske divisioner for at give dem spilletid og udviklingsmuligheder, og nu hvor vi er en del af et netværk, så har vi naturligvis rakt ud til vores netværk. Her meldte ADO Den Haag sig interesseret, da de kunne se værdi i at få tilknyttet en dygtig ung spiller som Justin Che på en lejekontrakt.

– Det giver værdi for alle tre parter at Justin nu får udsigt til spilletid og dermed udvikling, og derfor har vi indgået en lejeaftale for den kommende sæson med muligheden for at vi kan bringe Justin tilbage til Brøndby IF i vinterpausen, siger 'CV'.

Justin Che har en fortid i tysk fodbold hos både Bayern München og Hoffenheim. Nu skal han vise sig frem i Holland.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det