Officielt: Brøndby udlejer nyindkøb

Justin Che skal spille resten af sæsonen i hollandsk fodbold.



Justin Che blev hentet til Brøndby i juli måned, men han skal allerede pakke kufferten igen. 

Den amerikanske forsvarsspiller er nemlig blevet udlejet til ADO Den Haag for hele den indeværende sæson. Det melder Brøndby på sin hjemmeside. 

ADO Den Haag gør sig i den næstbedste række, og klubben har stærke forbindelser til Brøndby-ejerne Global Football Holdings, da den er ejet af David Blitzer. 

Det netværk har Brøndby da også gjort brug af, afslører fodboldchef Carsten V. Jensen til Brøndbys hjemmeside.

– Justin er en rigtig spændende spiller og han har fået vist sig rigtig godt frem i Superliga-truppens træninger her den sidste måneds tid, der har bekræftet det potentiale vi ser i ham. Vi tror på, at med den rette udvikling, så kan Justin på sigt konkurrere om en plads i startelveren her i Brøndby IF, men lige nu og her har han brug for spilletid og en fast rytme over længere tid.

– Der er p.t. andre spillere foran ham i køen til spilletid her i Brøndby IF, og derfor har vi samen med Justin drøftet hvordan vi sammen kan få taget næste skridt i hans udvikling.

– Vi har tidligere udlejet spillere, der har haft udsigt til begrænset spilletid, til klubber i de forskellige nordiske divisioner for at give dem spilletid og udviklingsmuligheder, og nu hvor vi er en del af et netværk, så har vi naturligvis rakt ud til vores netværk. Her meldte ADO Den Haag sig interesseret, da de kunne se værdi i at få tilknyttet en dygtig ung spiller som Justin Che på en lejekontrakt.

– Det giver værdi for alle tre parter at Justin nu får udsigt til spilletid og dermed udvikling, og derfor har vi indgået en lejeaftale for den kommende sæson med muligheden for at vi kan bringe Justin tilbage til Brøndby IF i vinterpausen, siger 'CV'.

Justin Che har en fortid i tysk fodbold hos både Bayern München og Hoffenheim. Nu skal han vise sig frem i Holland.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Canada – Marokko

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

– Schwartau-handel giver ingen mening

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Åbner for sommertransfer