Officielt: Esbjerg fyrer træneren efter nedrykning

Lars “Lungi” Sørensen er færdig som træner for Esbjerg fB, efter klubben rykkede ned. Det skriver klubben på sin hjemmeside.



Blot 16 kampe og tre sejre nåede Lars “Lungi” Sørensen som cheftræner for barndomsklubben Esbjerg fB. I dag, hvor han vendte tilbage fra ferie, er han blevet fyret. 

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside. Dermed er “Lungi” den tredje EfB-træner, der må forlade sit job i utide i løbet af blot et år. Først blev Jonas Dal fyret sidste sommer, så Colin Todd i december og nu altså Lars “Lungi” Sørensen.

Det er endnu uvist, hvem den nye træner bliver. EfB skriver dog, at den “er klar til at præsentere en ny cheftræner og en ny assistenttræner med speciale i individuel udvikling af spillere.” Assistent Jens Letort beholder sit job.

– Vi er en klub, der ønsker at tiltrække, udvikle og sælge spillere, og vores kerneforretning er fodbold. Lars “Lungi” Sørensen har en anden opfattelse af, hvordan EfB bedst kan nå det mål, og de to holdninger er ikke forenelige, siger sportsdirektør Ted van Leeuwen.

Nogenlunde samme melding lyder fra “Lungi”.

– Teds og mit syn på det sportslige setup var for forskelligt, og det var ikke muligt for mig at fortsætte under de forhold. Lige nu er der mange følelser i spil, men jeg har hele tiden kendt risikoen, når man siger ja til at blive cheftræner, siger Lars “Lungi” Sørensen.

Det er blot et halvt år, siden sportsdirektør ansatte Lars “Lungi” Sørensen, efter han havde fyret Todd. Dengang kaldte hollænderen “Lungi” for sin måske bedste signing i vinter.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Jagter dansk erstatning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Scorer vanvittig løn i Premier League

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Portugal – Spanien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

“Du er en fucking maskine!”

‘Den mest magtfulde nogensinde’

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Dansker på blokken i ny storklub

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’