Officielt: Esbjerg fyrer træneren efter nedrykning

Lars “Lungi” Sørensen er færdig som træner for Esbjerg fB, efter klubben rykkede ned. Det skriver klubben på sin hjemmeside.



Blot 16 kampe og tre sejre nåede Lars “Lungi” Sørensen som cheftræner for barndomsklubben Esbjerg fB. I dag, hvor han vendte tilbage fra ferie, er han blevet fyret. 

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside. Dermed er “Lungi” den tredje EfB-træner, der må forlade sit job i utide i løbet af blot et år. Først blev Jonas Dal fyret sidste sommer, så Colin Todd i december og nu altså Lars “Lungi” Sørensen.

Det er endnu uvist, hvem den nye træner bliver. EfB skriver dog, at den “er klar til at præsentere en ny cheftræner og en ny assistenttræner med speciale i individuel udvikling af spillere.” Assistent Jens Letort beholder sit job.

– Vi er en klub, der ønsker at tiltrække, udvikle og sælge spillere, og vores kerneforretning er fodbold. Lars “Lungi” Sørensen har en anden opfattelse af, hvordan EfB bedst kan nå det mål, og de to holdninger er ikke forenelige, siger sportsdirektør Ted van Leeuwen.

Nogenlunde samme melding lyder fra “Lungi”.

– Teds og mit syn på det sportslige setup var for forskelligt, og det var ikke muligt for mig at fortsætte under de forhold. Lige nu er der mange følelser i spil, men jeg har hele tiden kendt risikoen, når man siger ja til at blive cheftræner, siger Lars “Lungi” Sørensen.

Det er blot et halvt år, siden sportsdirektør ansatte Lars “Lungi” Sørensen, efter han havde fyret Todd. Dengang kaldte hollænderen “Lungi” for sin måske bedste signing i vinter.





LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lyngby BK – AGF

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



LIVE

Superliga-LIVE: Har slettet alt om Brøndby

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

AGF i kontakt om norsk angriber 

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

FC Midtjylland – AC Horsens



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar besked om AGF

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

FC Nordsjælland – Randers FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’