Officielt: Esbjerg fyrer træneren efter nedrykning

Lars “Lungi” Sørensen er færdig som træner for Esbjerg fB, efter klubben rykkede ned. Det skriver klubben på sin hjemmeside.



Blot 16 kampe og tre sejre nåede Lars “Lungi” Sørensen som cheftræner for barndomsklubben Esbjerg fB. I dag, hvor han vendte tilbage fra ferie, er han blevet fyret. 

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside. Dermed er “Lungi” den tredje EfB-træner, der må forlade sit job i utide i løbet af blot et år. Først blev Jonas Dal fyret sidste sommer, så Colin Todd i december og nu altså Lars “Lungi” Sørensen.

Det er endnu uvist, hvem den nye træner bliver. EfB skriver dog, at den “er klar til at præsentere en ny cheftræner og en ny assistenttræner med speciale i individuel udvikling af spillere.” Assistent Jens Letort beholder sit job.

– Vi er en klub, der ønsker at tiltrække, udvikle og sælge spillere, og vores kerneforretning er fodbold. Lars “Lungi” Sørensen har en anden opfattelse af, hvordan EfB bedst kan nå det mål, og de to holdninger er ikke forenelige, siger sportsdirektør Ted van Leeuwen.

Nogenlunde samme melding lyder fra “Lungi”.

– Teds og mit syn på det sportslige setup var for forskelligt, og det var ikke muligt for mig at fortsætte under de forhold. Lige nu er der mange følelser i spil, men jeg har hele tiden kendt risikoen, når man siger ja til at blive cheftræner, siger Lars “Lungi” Sørensen.

Det er blot et halvt år, siden sportsdirektør ansatte Lars “Lungi” Sørensen, efter han havde fyret Todd. Dengang kaldte hollænderen “Lungi” for sin måske bedste signing i vinter.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Forventer rekord i Superliga-klub

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?