Officielt: Esbjerg fyrer træneren efter nedrykning

Lars “Lungi” Sørensen er færdig som træner for Esbjerg fB, efter klubben rykkede ned. Det skriver klubben på sin hjemmeside.



Blot 16 kampe og tre sejre nåede Lars “Lungi” Sørensen som cheftræner for barndomsklubben Esbjerg fB. I dag, hvor han vendte tilbage fra ferie, er han blevet fyret. 

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside. Dermed er “Lungi” den tredje EfB-træner, der må forlade sit job i utide i løbet af blot et år. Først blev Jonas Dal fyret sidste sommer, så Colin Todd i december og nu altså Lars “Lungi” Sørensen.

Det er endnu uvist, hvem den nye træner bliver. EfB skriver dog, at den “er klar til at præsentere en ny cheftræner og en ny assistenttræner med speciale i individuel udvikling af spillere.” Assistent Jens Letort beholder sit job.

– Vi er en klub, der ønsker at tiltrække, udvikle og sælge spillere, og vores kerneforretning er fodbold. Lars “Lungi” Sørensen har en anden opfattelse af, hvordan EfB bedst kan nå det mål, og de to holdninger er ikke forenelige, siger sportsdirektør Ted van Leeuwen.

Nogenlunde samme melding lyder fra “Lungi”.

– Teds og mit syn på det sportslige setup var for forskelligt, og det var ikke muligt for mig at fortsætte under de forhold. Lige nu er der mange følelser i spil, men jeg har hele tiden kendt risikoen, når man siger ja til at blive cheftræner, siger Lars “Lungi” Sørensen.

Det er blot et halvt år, siden sportsdirektør ansatte Lars “Lungi” Sørensen, efter han havde fyret Todd. Dengang kaldte hollænderen “Lungi” for sin måske bedste signing i vinter.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Derfor kommer han IKKE til FC København

Crystal Palace vinder Conference League

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Forhandler om Albert Grønbæk

Messi-statue fjernes

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Sonne vender tilbage

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer