Officielt: FC København køber Michael Santos

FC København har præsenteret angriberen Michael Santos som ny spiller.



Michael Santos er ny spiller i FC København. De danske mestre har onsdag eftermiddag præsenteret angriberen, der er hentet i spansk fodbold hos Malaga.

Uruguayaneren har underskrevet en fire-årig aftale, og transferen falder på et tørt sted for FC København, der i denne uge har set både Dame N’Doye og Jonas Wind blive ramt af alvorlige skader.

Dermed har FCK igen fået en Santos i klubben efter afskeden med den meget vellidte angriber Alvaro Santos, der forlod Danmark i 2006.

– Vi er ekstremt hårdt ramt med N´Doye og Jonas´ alvorlige skader, og det har gjort, at vi har valgt at rykke hurtigt for at sikre mere bredde og kvalitet som supplement til Pieros, Mo og Fischer helt fremme. Det er godt, at vi har kunne rykke hurtigt på at få det på plads, så vi kan få glæde af Michael både på kort og langt sigt, siger Ståle Solbakken i en pressemeddelelse og tilføjer:

– Han er en dygtig forward og kommer med erfaring fra et meget højt niveau i Spanien, hvor vi har fulgt ham i mere end et år. Vi havde kig på ham allerede sidste sommer, men der kunne en handel ikke lade sig gøre. Vi er meget glade for, at det er lykkedes nu.

– Han har et rigtigt godt antrit og gode afslutningsegenskaber med begge ben, og selvom han ikke er den højeste angriber, så er hans hovedspil rigtigt fornuftigt. Han er samtidig en ærgerrig spiller, som gerne vil først på bolden i feltet og meget gerne deltager i presset på modstanderen, som også er et vigtigt element for en FCK-angriber.

– Vi ser altid langsigtet på det, når vi henter spillere ind, og Santos har nogle andre egenskaber end N’Doye og Jonas, så vi ser ham også som en ny dimension i vores spil, når de er klar igen.

26-årige Michael Santos, der foruden Malaga kan skrive Atletico River Plate, Sporting Gijon og Leganes på CV’et, har spillet 30 kampe i den bedste spanske række og scoret fire mål. I den næstbedste række er det blevet til 17 mål i 36 kampe.

FC København oplyser, at man arbejder hårdt på at få Michael Santos gjort spilleberettiget til den kommende kamp mod Riga FC i Europa League-kvalifikationen torsdag aften. 





Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 




EKSKLUSIVT

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Uventet skifte?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-træner tilknytter agent

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

De vil have Rashford

Riemer lover: De får debut

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Vender tilbage til skærmen

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Jagter tidligere AGF’er



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger