FC Midtjylland køber den chilenske offensivspiller Dario Osorio i Club Universidad de Chile.
Rygterne var løbet i forvejen, og nu er det altså officielt, at den 19-årige chilenske landsholdsspiller tager til FC Midtjylland, hvor han skal sparke nyt liv i "ulvenes" offensiv.
Han har underskrevet en fem-årig aftale med FC Midtjylland.
– Vi er utroligt glade for, at Dario har tilvalgt vores projekt her i Midtjylland. Det er ingen hemmelighed, at han har været på radaren bredt rundt i Europa, og derfor er det glædeligt, at han nu skal fortsætte sin udvikling hos os, siger sportschef Svend Graversen og tilføjer:
– Darío er et stort talent i Chile, og vi er overbeviste om, at han er klar til at tage det næste skridt i sin karriere og på sigt blive en profil i Superligaen Med sine dribleevner og stærke venstreben kommer Darío til at bringe et spændende aspekt til vores offensiv. Han er en chanceskaber, der både selv kan score mål, men samtidig skabe muligheder for sine medspillere, sætte sin direkte modstander og skabe uro på den sidste tredjedel.
Chileneren ser frem til at rykke teltpælene til Danmark. Han bliver den blot anden chilener til at optræde i Superligaen efter Vejles Miko Albornoz.
– Jeg har fra start mærket en interesse og tillid fra klubben. Jeg ønsker at være en del af et ungt, talentfuld hold, som kæmper med om titler. Samtidig har jeg vægtet muligheden for spilletid højt, og det er den samlede pakke i Midtjylland, som har været udslagsgivende, siger Dario Osorio.
– Jeg er glad for at være blevet en del af Midtjylland. Jeg har allerede set klubbens flotte træningsfaciliteter, og ser nu frem til at møde mine nye holdkammerater. Først og fremmest skal jeg fortsætte med at udvikle mig, og så handler det om at blive en del af start 11’eren og hjælpe holdet med mine præstationer på banen.
– Som spiller elsker jeg at have kuglen ved fødderne, og jeg forsøger altid at forudse en situation, inden jeg modtager bolden. Jeg har altid en idé med de ting, jeg gør på banen.
Dario Osorio får nummer 11 i FC Midtjylland – et nummer, der senest blev båret af Gustav Isaksen.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
OPTAKT
Norge – England
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
Pressede på for FC København-exit
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT