Officielt: FC Nordsjælland er blevet solgt

FC Nordsjælland er blevet solgt til egyptiske ejere.



FC Nordsjælland skifter ud i ejerkredsen.

Superliga-klubben er blevet købt af den egyptiske Mansour-familie, der overtager FC Nordsjælland fra Right to Dream-ejeren Tom Vernon.

FC Nordsjællands nye ejere vil fortsætte og forstærke klubbens nuværende kurs, arbejde og kultur, oplyser FCN i en pressemeddelelse.

– Jeg kunne ikke være mere stolt af at investere i, og blive partner med, Tom Vernon og hans hold i Right to Dream-organisationen. De er en inspiration for os med det livsændrende arbejde, de længe har udført med talentfulde drenge og piger i Afrika, Europa og i USA. Vi har længe fulgt arbejdet med stor interesse, og det er med stor glæde, vi i dag kan præsentere vores partnerskab, siger Mohamed Mansour og tilføjer:

–  Vi er ikke bare en familie med stor livslang og fodboldinteresse, min onkel Mostafa Kamel Mansour havde æren af at repræsentere det egyptiske landshold under VM-slutrunden i 1934, vi er også passionerede omkring at støtte samfund over hele Afrika gennem vores fonde og filantropiske aktiviteter.

Salget betyder, at Tom Vernon stopper som bestyrelsesformand i FC Nordsjælland og afløses af Jan Laursen. Vernon er glad for, at salget til den egyptiske familie er faldet på plads.

– RTD har altid brugt fodbolden som en platform for social forandring og til, gennem sport og uddannelse, at give livsændrende muligheder til børn, der ikke kunne få det andre steder fra. Modellen har bevist sit værd gennem 22 år, og vi har derfor ledt efter den investor, der var motiveret af at bringe endnu flere muligheder ud til endnu flere drenge og piger i endnu flere lande og samtidigt sikre de akademier og klubber, vi har i dag, lyder det fra Vernon.

– Den mulighed har vi nu fået gennem partnerskabet med Mansour-familien, og jeg glæder mig til at indfri Right to Dreams globale potentiale, hvor vi bl.a. har kig på England, mens FCN er i så gode hænder, som den kommer hos klublegenden Jan Laursen. Jeg kan ikke forestille mig en bedre bestyrelsesformand end ham. FCN spiller en kæmpe rolle i Right to Dream – også for fremtiden, og jeg er lykkelig for, at Jan tog imod muligheden for at træffe de store beslutninger i klubben fra nu af.

FC Nordsjælland vil fortsat blive ledet og drevet ud fra et not-for-dividend princip, som det har været tilfældet, siden Right to Dream tog over i januar 2016. Det betyder, at alt overskud, klubben genererer, skal reinvesteres i organisationen og ikke kan blive til udbytte for investorer eller aktionærer.





Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Jonas Wind er i København

– Det har man nok aldrig set før

Griner af AaB-rygte

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Froholdt får kæmpe hæder

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Dybt skuffet og trist

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Han erstatter Bo Henriksen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Patrick Da Silva idømt fængsel

Frank reddet i døende sekunder

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret