Officielt: FCM henter sydkoreansk angriber

FC Midtjylland har købt den sydkoreanske landsholdsangriber Gue-sung Cho i Jeonbuk Hyundai.



FC Midtjylland har sikret sig en markant forstærkning til offensiven. 

Klubben fra Herning og Ikast har nemlig købt den sydkoreanske landsholdsangriber Gue-sung Cho, som forlader Jeonbuk Hyundai i hjemlandet. 

Det bekræfter FC Midtjylland på klubbens hjemmeside

– Vi har fulgt Cho i over et år, og efter VM-slutrunden har vi kunne fornemme, at han er blevet attraktiv på mange adresser rundt i Europa. Han er etableret på det sydkoreanske landshold og topscorer i Jeonbuk, hvorfor vi naturligt har oplevet stor konkurrence om at få ham til klubben. Det glæder os, at han ser Midtjylland som det rette for ham, siger FC Midtjylland-sportschef Svend Graversen. 

– Cho er en komplet angriber. Han er dygtig til at positionere sig i feltet, hvor han drager fordel af sin gode fysik, men han kan også spille med ryggen til mål og udnytte de rum, der opstår. Han er teknisk stærk og en dygtig afslutter med både hovedet og begge ben

Den 25-årige Gue-sung Cho er noteret for 24 landskampe for Sydkorea, hvor det er blevet til seks scoringer. Under VM i Qatar startede Cho inde i kampene mod Ghana, Portugal og Brasilien, og i 3-2-nederlaget til ghaneserne blev han dobbelt målscorer. 

Gue-sung Cho har også været skarp i den sydkoreanske liga i de seneste uger, hvor den nye FC Midtjylland-angriber har scoret fire mål i de seneste seks ligakampe. 

Indkøbet af Gue-sung Cho er det seneste i rækken af markante forstærkninger i FC Midtjylland denne sommer, hvor klubben blandt andet har hentet Sverrir Ingi Ingason og Iver Fossum, mens man har sikret sig Kristoffer Olsson på en permanent aftale. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Åbner for sommertransfer

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Argentina – Kap Verde

Canada – Marokko

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening