FC Nordsjælland lejede tilbage i januar Carljohan Eriksson fra skotske Dundee United, og den aftale er nu blevet vekslet til en permanent en af slagsen. Nu hedder det en tre-årig kontrakt med Farum-klubben.
Det skriver FCN på klubbens hjemmeside, hvor sportschef Jan Laursen sætter ord på tilgangen.
– Ved sæsonafslutningen lagde vi ikke skjul på vores håb om, at det ville blive et ”på gensyn” med ”Saku”. Derfor er det en stor glæde, at det hele nu er faldet på plads, og at vi kan fortsætte med den stærke målmandsgruppe, siger han og fortsætter:
– ”Saku” har fra dag ét givet alt det, vi havde håbet, med sin stærke karakter og topprofessionelle indstilling både på og uden for banen. Han har bevist sig som en keeper med et højt niveau, som både fysisk og mentalt holder sig klar til at træde til, hvis der skulle blive brug for det, og i foråret er vi kun blevet yderligere bekræftet i, at det er et godt match, lyder det fra Laursen.
Han fremhæver endvidere finnens stærke karakter og topprofessionelle indstilling både på og udenfor banen, som noget der er blevet vist fra første dag i klubben.
Derfor har han sammen med førstekeeper Andreas Hansen været en rollemodel for de unge keepere i klubben.
– Med den permanente tilgang af "Saku" giver det os samtidig en gylden mulighed for at kunne leje nogle af vores dygtige, unge keepere ud, da kontinuerlig spilletid på seniorniveau er en vigtig del af deres udvikling. Vi glæder os til at se ham tilbage på banen her i Farum til opstarten sammen med resten af truppen.
Tilbage i 2021 blev Carljohan Eriksson kåret som årets målmand i den svenske liga, da han spillede for Mjällby, inden han kom til Dundee.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Færdig som cheftræner i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
OPTAKT
Liverpool – Brentford
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT