FC Nordsjælland lejede tilbage i januar Carljohan Eriksson fra skotske Dundee United, og den aftale er nu blevet vekslet til en permanent en af slagsen. Nu hedder det en tre-årig kontrakt med Farum-klubben.
Det skriver FCN på klubbens hjemmeside, hvor sportschef Jan Laursen sætter ord på tilgangen.
– Ved sæsonafslutningen lagde vi ikke skjul på vores håb om, at det ville blive et ”på gensyn” med ”Saku”. Derfor er det en stor glæde, at det hele nu er faldet på plads, og at vi kan fortsætte med den stærke målmandsgruppe, siger han og fortsætter:
– ”Saku” har fra dag ét givet alt det, vi havde håbet, med sin stærke karakter og topprofessionelle indstilling både på og uden for banen. Han har bevist sig som en keeper med et højt niveau, som både fysisk og mentalt holder sig klar til at træde til, hvis der skulle blive brug for det, og i foråret er vi kun blevet yderligere bekræftet i, at det er et godt match, lyder det fra Laursen.
Han fremhæver endvidere finnens stærke karakter og topprofessionelle indstilling både på og udenfor banen, som noget der er blevet vist fra første dag i klubben.
Derfor har han sammen med førstekeeper Andreas Hansen været en rollemodel for de unge keepere i klubben.
– Med den permanente tilgang af "Saku" giver det os samtidig en gylden mulighed for at kunne leje nogle af vores dygtige, unge keepere ud, da kontinuerlig spilletid på seniorniveau er en vigtig del af deres udvikling. Vi glæder os til at se ham tilbage på banen her i Farum til opstarten sammen med resten af truppen.
Tilbage i 2021 blev Carljohan Eriksson kåret som årets målmand i den svenske liga, da han spillede for Mjällby, inden han kom til Dundee.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Colombia – Portugal
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT