FC Nordsjælland lejede tilbage i januar Carljohan Eriksson fra skotske Dundee United, og den aftale er nu blevet vekslet til en permanent en af slagsen. Nu hedder det en tre-årig kontrakt med Farum-klubben.
Det skriver FCN på klubbens hjemmeside, hvor sportschef Jan Laursen sætter ord på tilgangen.
– Ved sæsonafslutningen lagde vi ikke skjul på vores håb om, at det ville blive et ”på gensyn” med ”Saku”. Derfor er det en stor glæde, at det hele nu er faldet på plads, og at vi kan fortsætte med den stærke målmandsgruppe, siger han og fortsætter:
– ”Saku” har fra dag ét givet alt det, vi havde håbet, med sin stærke karakter og topprofessionelle indstilling både på og uden for banen. Han har bevist sig som en keeper med et højt niveau, som både fysisk og mentalt holder sig klar til at træde til, hvis der skulle blive brug for det, og i foråret er vi kun blevet yderligere bekræftet i, at det er et godt match, lyder det fra Laursen.
Han fremhæver endvidere finnens stærke karakter og topprofessionelle indstilling både på og udenfor banen, som noget der er blevet vist fra første dag i klubben.
Derfor har han sammen med førstekeeper Andreas Hansen været en rollemodel for de unge keepere i klubben.
– Med den permanente tilgang af "Saku" giver det os samtidig en gylden mulighed for at kunne leje nogle af vores dygtige, unge keepere ud, da kontinuerlig spilletid på seniorniveau er en vigtig del af deres udvikling. Vi glæder os til at se ham tilbage på banen her i Farum til opstarten sammen med resten af truppen.
Tilbage i 2021 blev Carljohan Eriksson kåret som årets målmand i den svenske liga, da han spillede for Mjällby, inden han kom til Dundee.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
Manchester United – Nottingham Forest
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
Raser: Det er latterligt!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE