Officielt: Franculino forlænger med FCM

Angriberen har skrevet under på en meget lang kontrakt.



Tipsbladet kunne i går afsløre, at Franculino Djú ville forlænge sin kontrakt med FC Midtjylland.

Nu er det så blevet officielt:

Angriberen har underskrevet en kontraktforlængelse, der løber til den 31. december 2029.

I forbindelse med den lange forlængelse udtaler FC Midtjyllands fodbolddirektør, Peter Sand, følgende til klubbens hjemmeside:

– Franculino har bevist sine evner som en rendyrket 9’er med målinstinkt. Han rummer en unik pakke af uforudsigelighed, teknisk højt niveau og dygtige afslutningsfærdigheder. Han kan lugte, hvor chancerne opstår, og han skaber dem også på egen hånd, siger fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:

– Alt dette har gjort det til en stor prioritet for os at lande en ny lang aftale med Franculino, der var den mest scorende teenager i europæisk fodbold i sidste sæson. Vi er henrykte over, det er lykkes, og at han blåstempler den udvikling, vi som klub er i færd med. Nu skal han fortsætte med at bygge på, og det er vi ikke i tvivl om, at han kommer til.

Angriberen har allerede bevist sit værd i den sorte trøje, hvor han i 55 kampe har scoret 27 mål og leveret 11 oplæg for de forsvarende danske mestre.

Hovedpersonen selv udtaler følgende i forbindelse med, at han har sat sin underskrift på forlængelsen:

– Det her er den rigtige vej i min karriere. Klubben har vist mig stor tillid, og jeg er i et godt miljø, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig som spiller, indleder Franculino og fortsætter:

– FC Midtjylland rummer en fantastisk struktur som klub og er et interessant sted at være som ung spiller. Jeg har over de seneste år lagt flere facetter på mit spil, og jeg føler mig klar til at vise mit fulde potentiale.

FC Midtjylland er gået på vinterpause på en delt førsteplads, men i modsætning til deres danske kolleger starter de allerede op igen i januar, når de sidste kampe i Europa Leagues gruppespil skal afvikles.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCM moser De Grønne i Herning

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kræver flere hold i Superligaen

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

FC Midtjylland – Viborg FF

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Kæmpe succes for Albert Grønbæk