Tipsbladet kunne i går afsløre, at Franculino Djú ville forlænge sin kontrakt med FC Midtjylland.
Nu er det så blevet officielt:
Angriberen har underskrevet en kontraktforlængelse, der løber til den 31. december 2029.
I forbindelse med den lange forlængelse udtaler FC Midtjyllands fodbolddirektør, Peter Sand, følgende til klubbens hjemmeside:
– Franculino har bevist sine evner som en rendyrket 9’er med målinstinkt. Han rummer en unik pakke af uforudsigelighed, teknisk højt niveau og dygtige afslutningsfærdigheder. Han kan lugte, hvor chancerne opstår, og han skaber dem også på egen hånd, siger fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:
– Alt dette har gjort det til en stor prioritet for os at lande en ny lang aftale med Franculino, der var den mest scorende teenager i europæisk fodbold i sidste sæson. Vi er henrykte over, det er lykkes, og at han blåstempler den udvikling, vi som klub er i færd med. Nu skal han fortsætte med at bygge på, og det er vi ikke i tvivl om, at han kommer til.
Angriberen har allerede bevist sit værd i den sorte trøje, hvor han i 55 kampe har scoret 27 mål og leveret 11 oplæg for de forsvarende danske mestre.
Hovedpersonen selv udtaler følgende i forbindelse med, at han har sat sin underskrift på forlængelsen:
– Det her er den rigtige vej i min karriere. Klubben har vist mig stor tillid, og jeg er i et godt miljø, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig som spiller, indleder Franculino og fortsætter:
– FC Midtjylland rummer en fantastisk struktur som klub og er et interessant sted at være som ung spiller. Jeg har over de seneste år lagt flere facetter på mit spil, og jeg føler mig klar til at vise mit fulde potentiale.
FC Midtjylland er gået på vinterpause på en delt førsteplads, men i modsætning til deres danske kolleger starter de allerede op igen i januar, når de sidste kampe i Europa Leagues gruppespil skal afvikles.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
OPTAKT
Portugal – Spanien
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
USA – Belgien
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Historien taler for norsk triumf
TIPSBLADET SPECIAL