Officielt: Franculino forlænger med FCM

Angriberen har skrevet under på en meget lang kontrakt.



Tipsbladet kunne i går afsløre, at Franculino Djú ville forlænge sin kontrakt med FC Midtjylland.

Nu er det så blevet officielt:

Angriberen har underskrevet en kontraktforlængelse, der løber til den 31. december 2029.

I forbindelse med den lange forlængelse udtaler FC Midtjyllands fodbolddirektør, Peter Sand, følgende til klubbens hjemmeside:

– Franculino har bevist sine evner som en rendyrket 9’er med målinstinkt. Han rummer en unik pakke af uforudsigelighed, teknisk højt niveau og dygtige afslutningsfærdigheder. Han kan lugte, hvor chancerne opstår, og han skaber dem også på egen hånd, siger fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:

– Alt dette har gjort det til en stor prioritet for os at lande en ny lang aftale med Franculino, der var den mest scorende teenager i europæisk fodbold i sidste sæson. Vi er henrykte over, det er lykkes, og at han blåstempler den udvikling, vi som klub er i færd med. Nu skal han fortsætte med at bygge på, og det er vi ikke i tvivl om, at han kommer til.

Angriberen har allerede bevist sit værd i den sorte trøje, hvor han i 55 kampe har scoret 27 mål og leveret 11 oplæg for de forsvarende danske mestre.

Hovedpersonen selv udtaler følgende i forbindelse med, at han har sat sin underskrift på forlængelsen:

– Det her er den rigtige vej i min karriere. Klubben har vist mig stor tillid, og jeg er i et godt miljø, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig som spiller, indleder Franculino og fortsætter:

– FC Midtjylland rummer en fantastisk struktur som klub og er et interessant sted at være som ung spiller. Jeg har over de seneste år lagt flere facetter på mit spil, og jeg føler mig klar til at vise mit fulde potentiale.

FC Midtjylland er gået på vinterpause på en delt førsteplads, men i modsætning til deres danske kolleger starter de allerede op igen i januar, når de sidste kampe i Europa Leagues gruppespil skal afvikles.





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger