Officielt: Franculino forlænger med FCM

Angriberen har skrevet under på en meget lang kontrakt.



Tipsbladet kunne i går afsløre, at Franculino Djú ville forlænge sin kontrakt med FC Midtjylland.

Nu er det så blevet officielt:

Angriberen har underskrevet en kontraktforlængelse, der løber til den 31. december 2029.

I forbindelse med den lange forlængelse udtaler FC Midtjyllands fodbolddirektør, Peter Sand, følgende til klubbens hjemmeside:

– Franculino har bevist sine evner som en rendyrket 9’er med målinstinkt. Han rummer en unik pakke af uforudsigelighed, teknisk højt niveau og dygtige afslutningsfærdigheder. Han kan lugte, hvor chancerne opstår, og han skaber dem også på egen hånd, siger fodbolddirektør Peter Sand og fortsætter:

– Alt dette har gjort det til en stor prioritet for os at lande en ny lang aftale med Franculino, der var den mest scorende teenager i europæisk fodbold i sidste sæson. Vi er henrykte over, det er lykkes, og at han blåstempler den udvikling, vi som klub er i færd med. Nu skal han fortsætte med at bygge på, og det er vi ikke i tvivl om, at han kommer til.

Angriberen har allerede bevist sit værd i den sorte trøje, hvor han i 55 kampe har scoret 27 mål og leveret 11 oplæg for de forsvarende danske mestre.

Hovedpersonen selv udtaler følgende i forbindelse med, at han har sat sin underskrift på forlængelsen:

– Det her er den rigtige vej i min karriere. Klubben har vist mig stor tillid, og jeg er i et godt miljø, hvor jeg kan fortsætte med at udvikle mig som spiller, indleder Franculino og fortsætter:

– FC Midtjylland rummer en fantastisk struktur som klub og er et interessant sted at være som ung spiller. Jeg har over de seneste år lagt flere facetter på mit spil, og jeg føler mig klar til at vise mit fulde potentiale.

FC Midtjylland er gået på vinterpause på en delt førsteplads, men i modsætning til deres danske kolleger starter de allerede op igen i januar, når de sidste kampe i Europa Leagues gruppespil skal afvikles.





LIVE

VM-LIVE: Voldsom startellever fra Frankrig

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

England – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Elias Jelert færdig

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Irak – Norge

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Portugal – DR Congo



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Deadline overskredet: FC København melder ud