Rygterne har taget til de seneste dage, og nu er Hakon Haraldsson endegyldigt på plads i LOSC Lille.
Det oplyser FC København på sin hjemmeside mandag aften.
20-årige Haraldsson skriver under på en femårig aftale med Lille, der i den forgangne sæson sluttede på femtepladsen i Ligue 1.
– Det er svært at sige farvel – eller måske på gensyn – til FCK. Jeg har haft det fantastisk her, og klubben har givet mig chancen for at slå igennem og for at tage den mulighed, der nu er opstået. Det er jeg taknemmelig for.
– Jeg skylder også en tak til alle de holdkammerater, trænere og stabsmedlemmer, der har været med til at udvikle mig – og ikke mindst til fansene, der har bakket mig op fra start. Nu ser jeg frem til at prøve kræfter med en ny liga og klub, men jeg vil helt klart altid følge FCK, uanset hvor jeg er, siger Haraldsson.
Sportschef Peter 'PC' Christiansen fortæller, at salget af islændingen er et udtryk for FC Københavns strategi.
– Hákon er gået fra talent til profil, og derfor er det logisk, at interessen for ham har været stor. Salget er også et udslag af vores strategi, som giver unge talentfulde spillere tillid i et kompetitivt miljø med stærke profiler omkring sig, og som stoler på, at de kan hjælpe os til at opnå vores mål.
– Det har Hákon gjort eksemplarisk, og derfor får han nu denne mulighed. Vi ser frem til at følge ham i Lille og ønsker ham alt det bedste fremover.
Lille betaler ifølge B.T. 127 millioner kroner for Hakon Haraldsson, der nåede 58 kampe, 9 mål og 8 oplæg i FC København-trøjen.
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Belgien – Iran
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT