Officielt: Haraldsson er fortid i FC København

Hakon Haraldsson forlader FC København.



Rygterne har taget til de seneste dage, og nu er Hakon Haraldsson endegyldigt på plads i LOSC Lille.

Det oplyser FC København på sin hjemmeside mandag aften.

20-årige Haraldsson skriver under på en femårig aftale med Lille, der i den forgangne sæson sluttede på femtepladsen i Ligue 1.

– Det er svært at sige farvel – eller måske på gensyn – til FCK. Jeg har haft det fantastisk her, og klubben har givet mig chancen for at slå igennem og for at tage den mulighed, der nu er opstået. Det er jeg taknemmelig for.

– Jeg skylder også en tak til alle de holdkammerater, trænere og stabsmedlemmer, der har været med til at udvikle mig – og ikke mindst til fansene, der har bakket mig op fra start. Nu ser jeg frem til at prøve kræfter med en ny liga og klub, men jeg vil helt klart altid følge FCK, uanset hvor jeg er, siger Haraldsson.

Sportschef Peter 'PC' Christiansen fortæller, at salget af islændingen er et udtryk for FC Københavns strategi.

– Hákon er gået fra talent til profil, og derfor er det logisk, at interessen for ham har været stor. Salget er også et udslag af vores strategi, som giver unge talentfulde spillere tillid i et kompetitivt miljø med stærke profiler omkring sig, og som stoler på, at de kan hjælpe os til at opnå vores mål.

– Det har Hákon gjort eksemplarisk, og derfor får han nu denne mulighed. Vi ser frem til at følge ham i Lille og ønsker ham alt det bedste fremover.

Lille betaler ifølge B.T. 127 millioner kroner for Hakon Haraldsson, der nåede 58 kampe, 9 mål og 8 oplæg i FC København-trøjen.






David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!




LIVE

TransferLIVE: Så langt er klubberne fra hinanden

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

David Nielsen er stensikker

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

USA – Belgien

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp