Officielt: Haraldsson er fortid i FC København

Hakon Haraldsson forlader FC København.



Rygterne har taget til de seneste dage, og nu er Hakon Haraldsson endegyldigt på plads i LOSC Lille.

Det oplyser FC København på sin hjemmeside mandag aften.

20-årige Haraldsson skriver under på en femårig aftale med Lille, der i den forgangne sæson sluttede på femtepladsen i Ligue 1.

– Det er svært at sige farvel – eller måske på gensyn – til FCK. Jeg har haft det fantastisk her, og klubben har givet mig chancen for at slå igennem og for at tage den mulighed, der nu er opstået. Det er jeg taknemmelig for.

– Jeg skylder også en tak til alle de holdkammerater, trænere og stabsmedlemmer, der har været med til at udvikle mig – og ikke mindst til fansene, der har bakket mig op fra start. Nu ser jeg frem til at prøve kræfter med en ny liga og klub, men jeg vil helt klart altid følge FCK, uanset hvor jeg er, siger Haraldsson.

Sportschef Peter 'PC' Christiansen fortæller, at salget af islændingen er et udtryk for FC Københavns strategi.

– Hákon er gået fra talent til profil, og derfor er det logisk, at interessen for ham har været stor. Salget er også et udslag af vores strategi, som giver unge talentfulde spillere tillid i et kompetitivt miljø med stærke profiler omkring sig, og som stoler på, at de kan hjælpe os til at opnå vores mål.

– Det har Hákon gjort eksemplarisk, og derfor får han nu denne mulighed. Vi ser frem til at følge ham i Lille og ønsker ham alt det bedste fremover.

Lille betaler ifølge B.T. 127 millioner kroner for Hakon Haraldsson, der nåede 58 kampe, 9 mål og 8 oplæg i FC København-trøjen.





FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken