Officielt: Hvidovre er tilbage i Superligaen

Hvidovre følger Vejle Boldklub op i Superligaen.



Hvidovre er efter sommerferien for første gang i 26 år en del af Superligaen.

Det står klart, efter at rivalen Sønderjyske søndag spillede 3-3 hos Næstved efter en sen udligning af værterne og dermed ikke længere kan hente Hvidovre i kampen om andenpladsen i 1. division.

Hvidovre slog lørdag Vendsyssel 3-2 på udebane efter et sejrsmål i overtiden og bragte sig seks point foran sønderjyderne, som derfor var presset til at vinde sine sidste to kampe stort.

Den mission fejlede dog. Søndag sørgede Mads Agger og Laurits Bust for 2-0 til Næstved efter 23 minutter, inden stopperen Luka Racic efter to forsøg fik sparket lidt spænding tilbage i opgøret lige før pausen.

I anden halvleg vendte Sønderjyske-topscorer Emil Frederiksen inden for ti minutter kampen på hovedet med først en træffer på straffespark og siden endnu en efter en retur fra keeperen.

Sønderjyske jagtede flere mål, men fik dem ikke, og netop som opgøret var gået ind i overtiden, drejede Abdoulie Njai i stedet bolden op i krydset til 3-3.

Sønderjyske forsømte dermed at rykke tilbage til Superligaen i første hug, efter at klubben sidste år rykkede ud efter 14 sæsoner i det fineste selskab.

Hvidovre er i stedet klar til Superligaen med et setup, der ellers ikke skriger topbold. De fleste spillere i Hvidovre spiller fodbold på deltid ved siden af et job, og det bliver der ifølge sportschef Peter Lassen ikke ændret væsentligt på trods oprykning.

Cheftræneren i Superligaen kommer efter alt at dømme stadig til at hedde Per Frandsen. Den tidligere landsholdsspiller har således netop forlænget med Hvidovre til sommeren 2025.

Peter Lassen og de andre ledere i Hvidovre skal dog nok alligevel få en travl sommer, hvis både spillertruppen skal i superligagear, og Hvidovre Stadion skal godkendes til den bedste række.

Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.

Med op følger Vejle Boldklub, der for mere end to uger siden sikrede sig sin billet til Superligaen og siden også har sikret sig førstepladsen i 1. division. Søndag blev det 1-1 hos Helsingør i vejlensernes næstsidste kamp inden ferien.

/ritzau/





I svime over Højlund




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Trods krise: Freder Superliga-træner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby henter stort målmandstalent



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

– Det er absolut bekymrende!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Celtic – Stuttgart

José Mourinho klarmelder dansker

Benfica – Real Madrid

Forlænger med stortalent

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

FC København-boss reagerer på tilråb

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?