Hvidovre er efter sommerferien for første gang i 26 år en del af Superligaen.
Det står klart, efter at rivalen Sønderjyske søndag spillede 3-3 hos Næstved efter en sen udligning af værterne og dermed ikke længere kan hente Hvidovre i kampen om andenpladsen i 1. division.
Hvidovre slog lørdag Vendsyssel 3-2 på udebane efter et sejrsmål i overtiden og bragte sig seks point foran sønderjyderne, som derfor var presset til at vinde sine sidste to kampe stort.
Den mission fejlede dog. Søndag sørgede Mads Agger og Laurits Bust for 2-0 til Næstved efter 23 minutter, inden stopperen Luka Racic efter to forsøg fik sparket lidt spænding tilbage i opgøret lige før pausen.
I anden halvleg vendte Sønderjyske-topscorer Emil Frederiksen inden for ti minutter kampen på hovedet med først en træffer på straffespark og siden endnu en efter en retur fra keeperen.
Sønderjyske jagtede flere mål, men fik dem ikke, og netop som opgøret var gået ind i overtiden, drejede Abdoulie Njai i stedet bolden op i krydset til 3-3.
Sønderjyske forsømte dermed at rykke tilbage til Superligaen i første hug, efter at klubben sidste år rykkede ud efter 14 sæsoner i det fineste selskab.
Hvidovre er i stedet klar til Superligaen med et setup, der ellers ikke skriger topbold. De fleste spillere i Hvidovre spiller fodbold på deltid ved siden af et job, og det bliver der ifølge sportschef Peter Lassen ikke ændret væsentligt på trods oprykning.
Cheftræneren i Superligaen kommer efter alt at dømme stadig til at hedde Per Frandsen. Den tidligere landsholdsspiller har således netop forlænget med Hvidovre til sommeren 2025.
Peter Lassen og de andre ledere i Hvidovre skal dog nok alligevel få en travl sommer, hvis både spillertruppen skal i superligagear, og Hvidovre Stadion skal godkendes til den bedste række.
Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.
Med op følger Vejle Boldklub, der for mere end to uger siden sikrede sig sin billet til Superligaen og siden også har sikret sig førstepladsen i 1. division. Søndag blev det 1-1 hos Helsingør i vejlensernes næstsidste kamp inden ferien.
/ritzau/
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Esbjerg og FC København mødes i pokalturneringen
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
AVIS
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Afvist
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes