Officielt: Hvidovre er tilbage i Superligaen

Hvidovre følger Vejle Boldklub op i Superligaen.



Hvidovre er efter sommerferien for første gang i 26 år en del af Superligaen.

Det står klart, efter at rivalen Sønderjyske søndag spillede 3-3 hos Næstved efter en sen udligning af værterne og dermed ikke længere kan hente Hvidovre i kampen om andenpladsen i 1. division.

Hvidovre slog lørdag Vendsyssel 3-2 på udebane efter et sejrsmål i overtiden og bragte sig seks point foran sønderjyderne, som derfor var presset til at vinde sine sidste to kampe stort.

Den mission fejlede dog. Søndag sørgede Mads Agger og Laurits Bust for 2-0 til Næstved efter 23 minutter, inden stopperen Luka Racic efter to forsøg fik sparket lidt spænding tilbage i opgøret lige før pausen.

I anden halvleg vendte Sønderjyske-topscorer Emil Frederiksen inden for ti minutter kampen på hovedet med først en træffer på straffespark og siden endnu en efter en retur fra keeperen.

Sønderjyske jagtede flere mål, men fik dem ikke, og netop som opgøret var gået ind i overtiden, drejede Abdoulie Njai i stedet bolden op i krydset til 3-3.

Sønderjyske forsømte dermed at rykke tilbage til Superligaen i første hug, efter at klubben sidste år rykkede ud efter 14 sæsoner i det fineste selskab.

Hvidovre er i stedet klar til Superligaen med et setup, der ellers ikke skriger topbold. De fleste spillere i Hvidovre spiller fodbold på deltid ved siden af et job, og det bliver der ifølge sportschef Peter Lassen ikke ændret væsentligt på trods oprykning.

Cheftræneren i Superligaen kommer efter alt at dømme stadig til at hedde Per Frandsen. Den tidligere landsholdsspiller har således netop forlænget med Hvidovre til sommeren 2025.

Peter Lassen og de andre ledere i Hvidovre skal dog nok alligevel få en travl sommer, hvis både spillertruppen skal i superligagear, og Hvidovre Stadion skal godkendes til den bedste række.

Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.

Med op følger Vejle Boldklub, der for mere end to uger siden sikrede sig sin billet til Superligaen og siden også har sikret sig førstepladsen i 1. division. Søndag blev det 1-1 hos Helsingør i vejlensernes næstsidste kamp inden ferien.

/ritzau/





Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar


Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Satme godt set, Jacob Neestrup!

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Kongesæson – de køber Pep Biel

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Biereth og Dolberg bryder måltørke

FC Midtjylland kan score gode penge

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Brøndby-spiller afviser

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Slut: FC København vinder intenst derby

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’