Hvidovre er efter sommerferien for første gang i 26 år en del af Superligaen.
Det står klart, efter at rivalen Sønderjyske søndag spillede 3-3 hos Næstved efter en sen udligning af værterne og dermed ikke længere kan hente Hvidovre i kampen om andenpladsen i 1. division.
Hvidovre slog lørdag Vendsyssel 3-2 på udebane efter et sejrsmål i overtiden og bragte sig seks point foran sønderjyderne, som derfor var presset til at vinde sine sidste to kampe stort.
Den mission fejlede dog. Søndag sørgede Mads Agger og Laurits Bust for 2-0 til Næstved efter 23 minutter, inden stopperen Luka Racic efter to forsøg fik sparket lidt spænding tilbage i opgøret lige før pausen.
I anden halvleg vendte Sønderjyske-topscorer Emil Frederiksen inden for ti minutter kampen på hovedet med først en træffer på straffespark og siden endnu en efter en retur fra keeperen.
Sønderjyske jagtede flere mål, men fik dem ikke, og netop som opgøret var gået ind i overtiden, drejede Abdoulie Njai i stedet bolden op i krydset til 3-3.
Sønderjyske forsømte dermed at rykke tilbage til Superligaen i første hug, efter at klubben sidste år rykkede ud efter 14 sæsoner i det fineste selskab.
Hvidovre er i stedet klar til Superligaen med et setup, der ellers ikke skriger topbold. De fleste spillere i Hvidovre spiller fodbold på deltid ved siden af et job, og det bliver der ifølge sportschef Peter Lassen ikke ændret væsentligt på trods oprykning.
Cheftræneren i Superligaen kommer efter alt at dømme stadig til at hedde Per Frandsen. Den tidligere landsholdsspiller har således netop forlænget med Hvidovre til sommeren 2025.
Peter Lassen og de andre ledere i Hvidovre skal dog nok alligevel få en travl sommer, hvis både spillertruppen skal i superligagear, og Hvidovre Stadion skal godkendes til den bedste række.
Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.
Med op følger Vejle Boldklub, der for mere end to uger siden sikrede sig sin billet til Superligaen og siden også har sikret sig førstepladsen i 1. division. Søndag blev det 1-1 hos Helsingør i vejlensernes næstsidste kamp inden ferien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
OPTAKT
Argentina – Schweiz
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
BIZART
Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE