Hvidovre er efter sommerferien for første gang i 26 år en del af Superligaen.
Det står klart, efter at rivalen Sønderjyske søndag spillede 3-3 hos Næstved efter en sen udligning af værterne og dermed ikke længere kan hente Hvidovre i kampen om andenpladsen i 1. division.
Hvidovre slog lørdag Vendsyssel 3-2 på udebane efter et sejrsmål i overtiden og bragte sig seks point foran sønderjyderne, som derfor var presset til at vinde sine sidste to kampe stort.
Den mission fejlede dog. Søndag sørgede Mads Agger og Laurits Bust for 2-0 til Næstved efter 23 minutter, inden stopperen Luka Racic efter to forsøg fik sparket lidt spænding tilbage i opgøret lige før pausen.
I anden halvleg vendte Sønderjyske-topscorer Emil Frederiksen inden for ti minutter kampen på hovedet med først en træffer på straffespark og siden endnu en efter en retur fra keeperen.
Sønderjyske jagtede flere mål, men fik dem ikke, og netop som opgøret var gået ind i overtiden, drejede Abdoulie Njai i stedet bolden op i krydset til 3-3.
Sønderjyske forsømte dermed at rykke tilbage til Superligaen i første hug, efter at klubben sidste år rykkede ud efter 14 sæsoner i det fineste selskab.
Hvidovre er i stedet klar til Superligaen med et setup, der ellers ikke skriger topbold. De fleste spillere i Hvidovre spiller fodbold på deltid ved siden af et job, og det bliver der ifølge sportschef Peter Lassen ikke ændret væsentligt på trods oprykning.
Cheftræneren i Superligaen kommer efter alt at dømme stadig til at hedde Per Frandsen. Den tidligere landsholdsspiller har således netop forlænget med Hvidovre til sommeren 2025.
Peter Lassen og de andre ledere i Hvidovre skal dog nok alligevel få en travl sommer, hvis både spillertruppen skal i superligagear, og Hvidovre Stadion skal godkendes til den bedste række.
Hvidovre spillede senest i Superligaen i sæsonen 1996/97. Den 98 år gamle klub blev danmarksmester i 1966, 1973 og 1981.
Med op følger Vejle Boldklub, der for mere end to uger siden sikrede sig sin billet til Superligaen og siden også har sikret sig førstepladsen i 1. division. Søndag blev det 1-1 hos Helsingør i vejlensernes næstsidste kamp inden ferien.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
EKSKLUSIVT