Spanske Almeria bekræftede allerede i går, at de havde solgt danske Michael Jakobsen til FC København, og at han kun manglede at gennemgå det obligatoriske lægetjek.
Det har den tidligere landsholdsspiller nu gjort, og derfor bekræfter FCK, at de har hentet Jakobsen til hovedstaden. Den 26-årige forsvarsspiller har skrevet under på en fire-årig aftale med vicemestrene, og det er til stor tilfredsstillelse for sportsdirektøren Carsten V. Jensen.
– Med Michael Jakobsen får vi solid kvalitet tilført til defensivens venstre side, hvor han både kan agere som midterforsvarer og back. Vi kender naturligvis Michael rigtig godt primært gennem hans tid i AaB og senest som fast inventar i Almeria. Vi glæder os over, vi er nået til enighed, og ser frem til at have Michael som en del af F.C. København, siger sportsdirektøren til FCK’s hjemmeside.
Efter et to år langt udlandseventyr i Spanien vender den tidligere AaB-spiller snuden hjemad igen, og ambitionen er klar for Jakobsen – han vil tilbage på det danske landshold igen.
– Det er en kæmpe mulighed for mig at have fået denne chance for at komme hjem til Skandinaviens bedste hold. F.C. København spiller altid med om mesterskabet, og er regelmæssige deltagere i de europæiske turneringer. Dét, kombineret med min ambition om at vende tilbage til det danske A-landshold, gør at jeg er helt sikker på, at jeg har truffet den helt rigtige beslutning, fortæller Jakobsen.
I morgen har Jakobsen første træningsdag i sin nye klub, som møder AGF på søndag i PARKEN.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning