Officielt: Jakobsen på plads i FCK

Nu er 26-årige Michael Jakobsen officiel FCK-spiller. Københavnerne bekræfter, at de har indgået en fire-årig aftale med forsvarsspilleren.



Spanske Almeria bekræftede allerede i går, at de havde solgt danske Michael Jakobsen til FC København, og at han kun manglede at gennemgå det obligatoriske lægetjek.

Det har den tidligere landsholdsspiller nu gjort, og derfor bekræfter FCK, at de har hentet Jakobsen til hovedstaden. Den 26-årige forsvarsspiller har skrevet under på en fire-årig aftale med vicemestrene, og det er til stor tilfredsstillelse for sportsdirektøren Carsten V. Jensen. 

– Med Michael Jakobsen får vi solid kvalitet tilført til defensivens venstre side, hvor han både kan agere som midterforsvarer og back. Vi kender naturligvis Michael rigtig godt primært gennem hans tid i AaB og senest som fast inventar i Almeria. Vi glæder os over, vi er nået til enighed, og ser frem til at have Michael som en del af F.C. København, siger sportsdirektøren til FCK’s hjemmeside.

Efter et to år langt udlandseventyr i Spanien vender den tidligere AaB-spiller snuden hjemad igen, og ambitionen er klar for Jakobsen – han vil tilbage på det danske landshold igen.

– Det er en kæmpe mulighed for mig at have fået denne chance for at komme hjem til Skandinaviens bedste hold. F.C. København spiller altid med om mesterskabet, og er regelmæssige deltagere i de europæiske turneringer. Dét, kombineret med min ambition om at vende tilbage til det danske A-landshold, gør at jeg er helt sikker på, at jeg har truffet den helt rigtige beslutning, fortæller Jakobsen.

I morgen har Jakobsen første træningsdag i sin nye klub, som møder AGF på søndag i PARKEN.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’