Choktransferen er en realitet.
Den tidligere Brøndby-stjerne Kamil Wilczek skifter til FC København på en tre-årig aftale. Det oplyser løverne torsdag formiddag.
Den polske angriber skiftede i januar fra Brøndby IF til Göztepe, men opholdet i Tyrkiet har ikke været nogen succes, og derfor rykker han nu tilbage til Danmark, hvor han skal tørne ud for Brøndbys største rival.
I Brøndby noterede Kamil Wilczek sig for 92 mål i 163 kampe, og nu er det med en løve på brystet, at han skal score sine mål.
– Vi kender selvfølgelig Wilczek rigtigt godt fra hans tid i Superligaen, hvor han tre sæsoner i træk viste, at han er en notorisk målscorer, der er utroligt dygtig i boksen og arbejder hårdt for sit hold, siger FCK-manager Ståle Solbakken og uddyber:
– Vores trup har nogle meget spændende og talentfulde angribere i Jonas Wind, Daramy, Kaufmann og Santos, men vi synes, at Wilczek supplerer godt med nogle andre kvaliteter, ikke mindst i form af hans erfaring og evner som mere rendyrket afslutter og angriber.
– Mange vil sige, at det er en direkte afløser for N’Doye, men sådan ser vi det ikke. De er meget forskellige typer, og vi har ikke været på udkig efter en ny N’Doye, men efter at få flere muligheder og facetter i vores angrebskonstellationer. Det får vi med Wilczek i truppen.
FCK-manageren kan naturligvis ikke lukke øjnene for, at Kamil Wilczek har en fortid på den københavnske Vestegn.
– Vi ved selvfølgelig, at det er et tema for fans, men Kamil har virkelig ønsket at blive en del af FCK, og jeg tror mange kan huske, at Peter Møller eksempelvis slap fornuftigt fra sin “blakkede fortid”, siger Ståle Solbakken med et smil.
32-årige Kamil Wilczek får nummer 9 i FC København. Han træner med for første gang i dag, men er ikke spilleberettiget før til den kommende sæson. Han er derfor ikke med mod Manchester United på mandag.
Velkommen til Hovedstaden #fcklive #sldk pic.twitter.com/cCBT8pMJ4o
— F.C. København (@FCKobenhavn) August 6, 2020
LIVE
LIVE: ‘Betydelig interesse’ – færdig i Danmark?
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Gratis adgang til Superliga-brag
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
AVIS
