Officielt: Kamil Wilczek skifter til FC København

Kamil Wilczek skifter til FC København. Den tidligere Brøndby-anfører har underskrevet en tre-årig aftale.



Choktransferen er en realitet.

Den tidligere Brøndby-stjerne Kamil Wilczek skifter til FC København på en tre-årig aftale. Det oplyser løverne torsdag formiddag.

Den polske angriber skiftede i januar fra Brøndby IF til Göztepe, men opholdet i Tyrkiet har ikke været nogen succes, og derfor rykker han nu tilbage til Danmark, hvor han skal tørne ud for Brøndbys største rival.

I Brøndby noterede Kamil Wilczek sig for 92 mål i 163 kampe, og nu er det med en løve på brystet, at han skal score sine mål.

– Vi kender selvfølgelig Wilczek rigtigt godt fra hans tid i Superligaen, hvor han tre sæsoner i træk viste, at han er en notorisk målscorer, der er utroligt dygtig i boksen og arbejder hårdt for sit hold, siger FCK-manager Ståle Solbakken og uddyber:

– Vores trup har nogle meget spændende og talentfulde angribere i Jonas Wind, Daramy, Kaufmann og Santos, men vi synes, at Wilczek supplerer godt med nogle andre kvaliteter, ikke mindst i form af hans erfaring og evner som mere rendyrket afslutter og angriber.

– Mange vil sige, at det er en direkte afløser for N’Doye, men sådan ser vi det ikke. De er meget forskellige typer, og vi har ikke været på udkig efter en ny N’Doye, men efter at få flere muligheder og facetter i vores angrebskonstellationer. Det får vi med Wilczek i truppen.

FCK-manageren kan naturligvis ikke lukke øjnene for, at Kamil Wilczek har en fortid på den københavnske Vestegn.

– Vi ved selvfølgelig, at det er et tema for fans, men Kamil har virkelig ønsket at blive en del af FCK, og jeg tror mange kan huske, at Peter Møller eksempelvis slap fornuftigt fra sin “blakkede fortid”, siger Ståle Solbakken med et smil.

32-årige Kamil Wilczek får nummer 9 i FC København. Han træner med for første gang i dag, men er ikke spilleberettiget før til den kommende sæson. Han er derfor ikke med mod Manchester United på mandag.





Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!


Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Angriber er færdig i Randers FC

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Går i kødet på Rasmus Højlund

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

FC København-stjerne frifundet

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Rigtig træls melding om Óskarsson

– Har du snakket med din mor?

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Højbjerg med kæmpe ros

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Tottenham-stjerne truet med pistol

Megastjerne så intet fra FC København

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Kaster hård dom over Eriksen

Freiburg nyder fransk Riviera

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada