Officielt: Kamil Wilczek skifter til FC København

Kamil Wilczek skifter til FC København. Den tidligere Brøndby-anfører har underskrevet en tre-årig aftale.



Choktransferen er en realitet.

Den tidligere Brøndby-stjerne Kamil Wilczek skifter til FC København på en tre-årig aftale. Det oplyser løverne torsdag formiddag.

Den polske angriber skiftede i januar fra Brøndby IF til Göztepe, men opholdet i Tyrkiet har ikke været nogen succes, og derfor rykker han nu tilbage til Danmark, hvor han skal tørne ud for Brøndbys største rival.

I Brøndby noterede Kamil Wilczek sig for 92 mål i 163 kampe, og nu er det med en løve på brystet, at han skal score sine mål.

– Vi kender selvfølgelig Wilczek rigtigt godt fra hans tid i Superligaen, hvor han tre sæsoner i træk viste, at han er en notorisk målscorer, der er utroligt dygtig i boksen og arbejder hårdt for sit hold, siger FCK-manager Ståle Solbakken og uddyber:

– Vores trup har nogle meget spændende og talentfulde angribere i Jonas Wind, Daramy, Kaufmann og Santos, men vi synes, at Wilczek supplerer godt med nogle andre kvaliteter, ikke mindst i form af hans erfaring og evner som mere rendyrket afslutter og angriber.

– Mange vil sige, at det er en direkte afløser for N’Doye, men sådan ser vi det ikke. De er meget forskellige typer, og vi har ikke været på udkig efter en ny N’Doye, men efter at få flere muligheder og facetter i vores angrebskonstellationer. Det får vi med Wilczek i truppen.

FCK-manageren kan naturligvis ikke lukke øjnene for, at Kamil Wilczek har en fortid på den københavnske Vestegn.

– Vi ved selvfølgelig, at det er et tema for fans, men Kamil har virkelig ønsket at blive en del af FCK, og jeg tror mange kan huske, at Peter Møller eksempelvis slap fornuftigt fra sin “blakkede fortid”, siger Ståle Solbakken med et smil.

32-årige Kamil Wilczek får nummer 9 i FC København. Han træner med for første gang i dag, men er ikke spilleberettiget før til den kommende sæson. Han er derfor ikke med mod Manchester United på mandag.



Mathias Jensen rygtes til mesterklub

‘Den værste transfer nogensinde’

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Det er til dumpekarakter

Benhård transfermelding

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

AFCON inviterer til gratis fodbold

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Magisk aften for FC København-stjerne

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Overvejer Mathias Jensen-køb

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

– Alle taler om dem!

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

– Du har udstråling som tagpap

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Han peger på Simon Kjær

Presset Frank: Her er vores store problem

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie