Martin Retov stopper i Brøndby.
Den mangeårige assistenttræner har gang i sin sidste sæson, for til sommer stopper han i klubben.
Det skyldes, at Martin Retov fra sommer skal være cheftræner i AC Horsens på en kontrakt frem til 2028.
Retov har siden marts 2017 været assistenttræner i Brøndby, hvor han har arbejdet under Alexander Zorniger, Niels Frederiksen og Jesper Sørensen.
Martin Retov har som aktiv spillet adskillige år i AC Horsens, hvor han tilmed var holdets anfører. Han står noteret for 150 kampe og 12 mål i Horsens-trøjen.
Horsens-direktør Kristian Nielsen er glad for, at man er nået til enighed med Retov:
– Som tidligere spiller og anfører kender Retov klubben og kulturen, og han har de rette faglige og menneskelige egenskaber til at føre os godt videre de kommende mange år. Vi er stolte over, at vi er i stand til at tiltrække så stor en profil, for han er en del af et dygtigt trænerteam i Brøndby IF, der som et af de store lokomotiver i dansk fodbold, spiller med om guldet.
– Vi glæder os til at se ham i klubben igen, og der skal lyde en stor tak til Familien Binnie for deres opbakning til, at det hele faldt på plads, fortæller Kristian Nielsen til klubbens hjemmeside.
Hovedpersonen selv kan da heller ikke få armene ned over muligheden, der ifølge Retov faldt på det helt perfekte tidspunkt. Nu vil han kæmpe for at få klubben, hvor han stoppede sin aktive karriere som spiller, tilbage i landets fineste selskab.
– Jeg fik et tilbud om at rykke videre på det helt rigtige tidspunkt, og jeg glæder mig til at blive en del af AC Horsens igen, for jeg havde en rigtig god tid i klubben.
– Jeg har været i Brøndby gennem mange år og har haft en fantastisk tid, men nu er det helt rigtige tidspunkt kommet til, at AC Horsens og jeg skal bygge noget spændende op, og jeg glæder mig til at stå i spidsen for et AC Horsens-hold, der kan spille med om de sjove pladser, så vi kan komme op i Superligaen og på sigt etablere os i landets bedste række, afslutter Martin Retov.
Martin Retov står noteret for 144 kampe med 11 mål til følge som aktiv spiller for AC Horsens førstehold.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
Chok – henter første VM-point nogensinde
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Ny kontrakt før VM-åbner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER