Martin Retov stopper i Brøndby

Martin Retov stopper i Brøndby, da han fra sommer skal være cheftræner i AC Horsens.



Martin Retov stopper i Brøndby. 

Den mangeårige assistenttræner har gang i sin sidste sæson, for til sommer stopper han i klubben. 

Det skyldes, at Martin Retov fra sommer skal være cheftræner i AC Horsens på en kontrakt frem til 2028. 

Retov har siden marts 2017 været assistenttræner i Brøndby, hvor han har arbejdet under Alexander Zorniger, Niels Frederiksen og Jesper Sørensen. 

Martin Retov har som aktiv spillet adskillige år i AC Horsens, hvor han tilmed var holdets anfører. Han står noteret for 150 kampe og 12 mål i Horsens-trøjen. 

Horsens-direktør Kristian Nielsen er glad for, at man er nået til enighed med Retov: 

– Som tidligere spiller og anfører kender Retov klubben og kulturen, og han har de rette faglige og menneskelige egenskaber til at føre os godt videre de kommende mange år. Vi er stolte over, at vi er i stand til at tiltrække så stor en profil, for han er en del af et dygtigt trænerteam i Brøndby IF, der som et af de store lokomotiver i dansk fodbold, spiller med om guldet.

– Vi glæder os til at se ham i klubben igen, og der skal lyde en stor tak til Familien Binnie for deres opbakning til, at det hele faldt på plads, fortæller Kristian Nielsen til klubbens hjemmeside. 

Hovedpersonen selv kan da heller ikke få armene ned over muligheden, der ifølge Retov faldt på det helt perfekte tidspunkt. Nu vil han kæmpe for at få klubben, hvor han stoppede sin aktive karriere som spiller, tilbage i landets fineste selskab. 

–  Jeg fik et tilbud om at rykke videre på det helt rigtige tidspunkt, og jeg glæder mig til at blive en del af AC Horsens igen, for jeg havde en rigtig god tid i klubben.

– Jeg har været i Brøndby gennem mange år og har haft en fantastisk tid, men nu er det helt rigtige tidspunkt kommet til, at AC Horsens og jeg skal bygge noget spændende op, og jeg glæder mig til at stå i spidsen for et AC Horsens-hold, der kan spille med om de sjove pladser, så vi kan komme op i Superligaen og på sigt etablere os i landets bedste række, afslutter Martin Retov. 

Martin Retov står noteret for 144 kampe med 11 mål til følge som aktiv spiller for AC Horsens førstehold. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

FC København-farvel rykker nærmere

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Afviste Premier League-klubber

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mexico – Ecuador

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Hård dom over Kvistgaarden