Han sagde farvel tidligere på sommeren, men nu er han tilbage. Mustafa Amini bliver i AGF året ud på en ny aftale, meddeler klubben på sin hjemmeside.
Mustafa Amini var tidligere på sommeren involveret i en uheldig sag, hvor han var på vej til Tyrkiet, før en klub trak sig fra forhandlingerne i den 11. time. Efterfølgende udtalte sportschef Peter Christiansen for, at Amini altid var velkommen i AGF, og det tilbud har midtbanespilleren taget imod.
- Amini har oplevet den grimme side af fodbolden henover sommeren. Men nu kommer han tilbage til Aarhus og genoptager sin karriere hos os. Den skuffelse og oplevelse han har været igennem, skal vi sammen ha’ vendt til noget positivt, så vi får ham at se med den vildskab og hidsighed, der har kendetegnet ham, når han har været bedst i den hvide trøje.
– “Musti” har helt naturligt her og nu et efterslæb rent fysisk i forhold til vores andre spillere. Så de første uger kommer til at gå med vores fysiske træner og sundhedsstab for at indhente den form, der kræves for at spille for AGF, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.
Den 27-årige australier glæder sig også over at være tilbage i AGF.
- Den situation jeg har oplevet er meget kompliceret og der foregår nu et retsligt forløb, hvorfor jeg ikke vil sige noget om den situation. Nu ser jeg fremad og glæder mig over, at muligheden er opstået for at vende tilbage til den klub og by som jeg og min familie holder så meget af. AGF er familie for mig og jeg er meget taknemmelig for deres opbakning til mig og min familie i de oplevelser, vi har været igennem og ikke mindst for muligheden for at vende tilbage, siger Mustafa Amini.
I de seneste knap fire år har Mustafa Amini spillet for netop AGF, og det er blevet til 132 kampe for den århusianske klub. Han har også en fortid i Randers FC, Borussia Dortmund og Central Coast Mariners.
AGF har denne sommer også hentet Patrick Olsen fra AaB til midtbanen.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
LIVE
Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
FANKLUBBEN
Han er en Superliga-stjerne in spe
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
INTERVIEW
