Officielt: Mustafa Amini forlænger med AGF

Mustafa Amini bliver i AGF indtil årsskiftet.



Han sagde farvel tidligere på sommeren, men nu er han tilbage. Mustafa Amini bliver i AGF året ud på en ny aftale, meddeler klubben på sin hjemmeside.

Mustafa Amini var tidligere på sommeren involveret i en uheldig sag, hvor han var på vej til Tyrkiet, før en klub trak sig fra forhandlingerne i den 11. time. Efterfølgende udtalte sportschef Peter Christiansen for, at Amini altid var velkommen i AGF, og det tilbud har midtbanespilleren taget imod. 



- Amini har oplevet den grimme side af fodbolden henover sommeren. Men nu kommer han tilbage til Aarhus og genoptager sin karriere hos os. Den skuffelse og oplevelse han har været igennem, skal vi sammen ha’ vendt til noget positivt, så vi får ham at se med den vildskab og hidsighed, der har kendetegnet ham, når han har været bedst i den hvide trøje.

– “Musti” har helt naturligt her og nu et efterslæb rent fysisk i forhold til vores andre spillere. Så de første uger kommer til at gå med vores fysiske træner og sundhedsstab for at indhente den form, der kræves for at spille for AGF, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside. 

Den 27-årige australier glæder sig også over at være tilbage i AGF.



- Den situation jeg har oplevet er meget kompliceret og der foregår nu et retsligt forløb, hvorfor jeg ikke vil sige noget om den situation. Nu ser jeg fremad og glæder mig over, at muligheden er opstået for at vende tilbage til den klub og by som jeg og min familie holder så meget af. AGF er familie for mig og jeg er meget taknemmelig for deres opbakning til mig og min familie i de oplevelser, vi har været igennem og ikke mindst for muligheden for at vende tilbage, siger Mustafa Amini.

I de seneste knap fire år har Mustafa Amini spillet for netop AGF, og det er blevet til 132 kampe for den århusianske klub. Han har også en fortid i Randers FC, Borussia Dortmund og Central Coast Mariners. 

AGF har denne sommer også hentet Patrick Olsen fra AaB til midtbanen. 





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Monsterbud på vej

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Brasiliansk VM-mavepuster



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Arsenal-dansker vender hjem