Han sagde farvel tidligere på sommeren, men nu er han tilbage. Mustafa Amini bliver i AGF året ud på en ny aftale, meddeler klubben på sin hjemmeside.
Mustafa Amini var tidligere på sommeren involveret i en uheldig sag, hvor han var på vej til Tyrkiet, før en klub trak sig fra forhandlingerne i den 11. time. Efterfølgende udtalte sportschef Peter Christiansen for, at Amini altid var velkommen i AGF, og det tilbud har midtbanespilleren taget imod.
- Amini har oplevet den grimme side af fodbolden henover sommeren. Men nu kommer han tilbage til Aarhus og genoptager sin karriere hos os. Den skuffelse og oplevelse han har været igennem, skal vi sammen ha’ vendt til noget positivt, så vi får ham at se med den vildskab og hidsighed, der har kendetegnet ham, når han har været bedst i den hvide trøje.
– “Musti” har helt naturligt her og nu et efterslæb rent fysisk i forhold til vores andre spillere. Så de første uger kommer til at gå med vores fysiske træner og sundhedsstab for at indhente den form, der kræves for at spille for AGF, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.
Den 27-årige australier glæder sig også over at være tilbage i AGF.
- Den situation jeg har oplevet er meget kompliceret og der foregår nu et retsligt forløb, hvorfor jeg ikke vil sige noget om den situation. Nu ser jeg fremad og glæder mig over, at muligheden er opstået for at vende tilbage til den klub og by som jeg og min familie holder så meget af. AGF er familie for mig og jeg er meget taknemmelig for deres opbakning til mig og min familie i de oplevelser, vi har været igennem og ikke mindst for muligheden for at vende tilbage, siger Mustafa Amini.
I de seneste knap fire år har Mustafa Amini spillet for netop AGF, og det er blevet til 132 kampe for den århusianske klub. Han har også en fortid i Randers FC, Borussia Dortmund og Central Coast Mariners.
AGF har denne sommer også hentet Patrick Olsen fra AaB til midtbanen.
LIVE
TransferLIVE: AGF bekræfter transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
