Han sagde farvel tidligere på sommeren, men nu er han tilbage. Mustafa Amini bliver i AGF året ud på en ny aftale, meddeler klubben på sin hjemmeside.
Mustafa Amini var tidligere på sommeren involveret i en uheldig sag, hvor han var på vej til Tyrkiet, før en klub trak sig fra forhandlingerne i den 11. time. Efterfølgende udtalte sportschef Peter Christiansen for, at Amini altid var velkommen i AGF, og det tilbud har midtbanespilleren taget imod.
- Amini har oplevet den grimme side af fodbolden henover sommeren. Men nu kommer han tilbage til Aarhus og genoptager sin karriere hos os. Den skuffelse og oplevelse han har været igennem, skal vi sammen ha’ vendt til noget positivt, så vi får ham at se med den vildskab og hidsighed, der har kendetegnet ham, når han har været bedst i den hvide trøje.
– “Musti” har helt naturligt her og nu et efterslæb rent fysisk i forhold til vores andre spillere. Så de første uger kommer til at gå med vores fysiske træner og sundhedsstab for at indhente den form, der kræves for at spille for AGF, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.
Den 27-årige australier glæder sig også over at være tilbage i AGF.
- Den situation jeg har oplevet er meget kompliceret og der foregår nu et retsligt forløb, hvorfor jeg ikke vil sige noget om den situation. Nu ser jeg fremad og glæder mig over, at muligheden er opstået for at vende tilbage til den klub og by som jeg og min familie holder så meget af. AGF er familie for mig og jeg er meget taknemmelig for deres opbakning til mig og min familie i de oplevelser, vi har været igennem og ikke mindst for muligheden for at vende tilbage, siger Mustafa Amini.
I de seneste knap fire år har Mustafa Amini spillet for netop AGF, og det er blevet til 132 kampe for den århusianske klub. Han har også en fortid i Randers FC, Borussia Dortmund og Central Coast Mariners.
AGF har denne sommer også hentet Patrick Olsen fra AaB til midtbanen.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
