Han sagde farvel tidligere på sommeren, men nu er han tilbage. Mustafa Amini bliver i AGF året ud på en ny aftale, meddeler klubben på sin hjemmeside.
Mustafa Amini var tidligere på sommeren involveret i en uheldig sag, hvor han var på vej til Tyrkiet, før en klub trak sig fra forhandlingerne i den 11. time. Efterfølgende udtalte sportschef Peter Christiansen for, at Amini altid var velkommen i AGF, og det tilbud har midtbanespilleren taget imod.
- Amini har oplevet den grimme side af fodbolden henover sommeren. Men nu kommer han tilbage til Aarhus og genoptager sin karriere hos os. Den skuffelse og oplevelse han har været igennem, skal vi sammen ha’ vendt til noget positivt, så vi får ham at se med den vildskab og hidsighed, der har kendetegnet ham, når han har været bedst i den hvide trøje.
– “Musti” har helt naturligt her og nu et efterslæb rent fysisk i forhold til vores andre spillere. Så de første uger kommer til at gå med vores fysiske træner og sundhedsstab for at indhente den form, der kræves for at spille for AGF, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.
Den 27-årige australier glæder sig også over at være tilbage i AGF.
- Den situation jeg har oplevet er meget kompliceret og der foregår nu et retsligt forløb, hvorfor jeg ikke vil sige noget om den situation. Nu ser jeg fremad og glæder mig over, at muligheden er opstået for at vende tilbage til den klub og by som jeg og min familie holder så meget af. AGF er familie for mig og jeg er meget taknemmelig for deres opbakning til mig og min familie i de oplevelser, vi har været igennem og ikke mindst for muligheden for at vende tilbage, siger Mustafa Amini.
I de seneste knap fire år har Mustafa Amini spillet for netop AGF, og det er blevet til 132 kampe for den århusianske klub. Han har også en fortid i Randers FC, Borussia Dortmund og Central Coast Mariners.
AGF har denne sommer også hentet Patrick Olsen fra AaB til midtbanen.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
