Officielt: OB henter Jönsson

OB har skrevet kontrakt med Rasmus Jönsson fra AaB



Sæsonen er netop forbi, og nu rulle de store klubskifter allerede. Den fynske klub OB har således præsenteret en ny spiller denne mandag. 

Som tipsbladet.dk tidligere på dagen kunne fortælle, har OB skrevet kontrakt med Rasmus Jönsson.

Det bekræfter den fynske klub. 

– Vi får en spiller, som har prøvet en del ting. Han havde god succes i Helsingborg hvor han spillede sammen med Henrik Larsson og blev solgt for mange penge til Wolfsburg, der var topklub dengang. Han løb ind i nogle lyskeproblemer, men arbejdede rigtig hårdt for at komme tilbage i god form, og med en udlejning til FSV Frankfurt og siden skiftet til AaB, har han kæmpet sig i god form, og han har bidraget godt i den offensive del i AaB.

– Vi ser ham både som angriber, men også med mulighed for at bruge ham på kanterne eller centralt på den offensive midt. Hans styrker er, at han har en meget fin teknik, og han er god til at se de små muligheder i afleveringerne, der kan gøre hans holdkammerater gode. Så vi er rigtig glade for, at det er lykkedes, for det er en spiller, som har vist, hvad han kan, og han har stadig et endnu større potentiale, som vi i fællesskab skal have løst, for så vil han være en topspiller for os, siger Kent Nielsen til OB’s hjemmeside.

– Jeg glæder mig til at komme til OB og byde ind med mine kvaliteter. Der er mange spændende ting i gang i OB, som jeg ser frem til at være en del af. Desuden kender jeg spillestilen, og jeg ved, hvordan Kent gerne vil spille fodbold. Jeg vil gerne takke alle i Aalborg for tre fantastiske år, som jeg kun har godt at sige om. Nogle gange vil man gerne prøve noget nyt og nogle nye omgivelser, og der var OB en mulighed, som tiltalte mig meget, siger Rasmus Jönsson.

Rasmus Jönsson har fået en toårig aftale med OB.

 







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Premier League-dansker skal have ny manager

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Uventet skifte?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Landsholdet forsinket

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bekræfter kæmpebud

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool