Officielt: OB henter Jönsson

OB har skrevet kontrakt med Rasmus Jönsson fra AaB



Sæsonen er netop forbi, og nu rulle de store klubskifter allerede. Den fynske klub OB har således præsenteret en ny spiller denne mandag. 

Som tipsbladet.dk tidligere på dagen kunne fortælle, har OB skrevet kontrakt med Rasmus Jönsson.

Det bekræfter den fynske klub. 

– Vi får en spiller, som har prøvet en del ting. Han havde god succes i Helsingborg hvor han spillede sammen med Henrik Larsson og blev solgt for mange penge til Wolfsburg, der var topklub dengang. Han løb ind i nogle lyskeproblemer, men arbejdede rigtig hårdt for at komme tilbage i god form, og med en udlejning til FSV Frankfurt og siden skiftet til AaB, har han kæmpet sig i god form, og han har bidraget godt i den offensive del i AaB.

– Vi ser ham både som angriber, men også med mulighed for at bruge ham på kanterne eller centralt på den offensive midt. Hans styrker er, at han har en meget fin teknik, og han er god til at se de små muligheder i afleveringerne, der kan gøre hans holdkammerater gode. Så vi er rigtig glade for, at det er lykkedes, for det er en spiller, som har vist, hvad han kan, og han har stadig et endnu større potentiale, som vi i fællesskab skal have løst, for så vil han være en topspiller for os, siger Kent Nielsen til OB’s hjemmeside.

– Jeg glæder mig til at komme til OB og byde ind med mine kvaliteter. Der er mange spændende ting i gang i OB, som jeg ser frem til at være en del af. Desuden kender jeg spillestilen, og jeg ved, hvordan Kent gerne vil spille fodbold. Jeg vil gerne takke alle i Aalborg for tre fantastiske år, som jeg kun har godt at sige om. Nogle gange vil man gerne prøve noget nyt og nogle nye omgivelser, og der var OB en mulighed, som tiltalte mig meget, siger Rasmus Jönsson.

Rasmus Jönsson har fået en toårig aftale med OB.

 







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Transferkollaps: Napoli truer med retssag



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

AGF i kontakt om norsk angriber 

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Christian Nørgaard tæt på skifte

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere