OB har den første nye spiller på plads frem mod den kommende sæson.
Fynboerne lejer offensivspilleren Mohammed Kefling Kanté, der er hentet i Hafia FC i Guinea. Kanté er netop fyldt 18 år, og han tiltræder i OB efter sommerferien.
– Vi ønskede at tilføje endnu mere offensivt potentiale til spillertruppen, og derfor ser jeg, at denne model med lån og købsoption er en god mulighed, hvor vi løbende kan evaluere på Kanté. Vi har scoutet ham både live og med de værktøjer, vi har, og vi føler, at vi har et godt billede af hans kvaliteter og personlighed, siger Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB, og fortsætter:
– At flytte fra Guinea til Odense er et eventyr i sig selv, og det kræver, at vi som klub har både tålmodighed og arbejdsmetoder til at tilpasse Kanté på en klog og god måde. Håbet er, at vi kan se effekten af hans potentiale på fodboldbanen så hurtigt som muligt efter sæsonstarten. Vi glæder os meget til at byde ham velkommen i OB.
Mohammed Kefling Kanté er så ubeskrevet et blad, at han end ikke har en profil på Transfermarkt. Ole Nielsen, der er chefscout i OB, forsikrer, at der er tale om en dygtig offensivspiller.
– Kanté er en ung, spændende spiller, som kan spille de fire forreste pladser i vores system. Han er kropsstærk og hurtig, og så har han også et hårdt spark. Udenfor banen er Kanté en stille og ydmyg person, men på banen lader han støvlerne tale. Hans arbejdsomhed og flid vil være en irritation for mange modstandere, og det vil samtidigt være med til, at vi sammen med Kanté kan udvikle ham til en endnu bedre spiller, lyder det fra Ole Nielsen.
Lejeaftalen med Mohammed Kefling Kanté gælder for hele den kommende sæson. OB har sikret sig en købsoption på afrikaneren.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
