Officielt: OB præsenterer ny offensivspiller

OB henter nyt blod til offensiven.



OB har den første nye spiller på plads frem mod den kommende sæson.

Fynboerne lejer offensivspilleren Mohammed Kefling Kanté, der er hentet i Hafia FC i Guinea. Kanté er netop fyldt 18 år, og han tiltræder i OB efter sommerferien.

– Vi ønskede at tilføje endnu mere offensivt potentiale til spillertruppen, og derfor ser jeg, at denne model med lån og købsoption er en god mulighed, hvor vi løbende kan evaluere på Kanté. Vi har scoutet ham både live og med de værktøjer, vi har, og vi føler, at vi har et godt billede af hans kvaliteter og personlighed, siger Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB, og fortsætter:

– At flytte fra Guinea til Odense er et eventyr i sig selv, og det kræver, at vi som klub har både tålmodighed og arbejdsmetoder til at tilpasse Kanté på en klog og god måde. Håbet er, at vi kan se effekten af ​​hans potentiale på fodboldbanen så hurtigt som muligt efter sæsonstarten. Vi glæder os meget til at byde ham velkommen i OB.

Mohammed Kefling Kanté er så ubeskrevet et blad, at han end ikke har en profil på Transfermarkt. Ole Nielsen, der er chefscout i OB, forsikrer, at der er tale om en dygtig offensivspiller.

– Kanté er en ung, spændende spiller, som kan spille de fire forreste pladser i vores system. Han er kropsstærk og hurtig, og så har han også et hårdt spark. Udenfor banen er Kanté en stille og ydmyg person, men på banen lader han støvlerne tale. Hans arbejdsomhed og flid vil være en irritation for mange modstandere, og det vil samtidigt være med til, at vi sammen med Kanté kan udvikle ham til en endnu bedre spiller, lyder det fra Ole Nielsen.

Lejeaftalen med Mohammed Kefling Kanté gælder for hele den kommende sæson. OB har sikret sig en købsoption på afrikaneren. 





Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Viborg FF – Sønderjyske

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Køber snart Brøndby-angriber

Wolfsburg – Bayern

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Peter Schmeichel lander stort job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Manchester City – Brentford