Officielt: OB præsenterer ny offensivspiller

OB henter nyt blod til offensiven.



OB har den første nye spiller på plads frem mod den kommende sæson.

Fynboerne lejer offensivspilleren Mohammed Kefling Kanté, der er hentet i Hafia FC i Guinea. Kanté er netop fyldt 18 år, og han tiltræder i OB efter sommerferien.

– Vi ønskede at tilføje endnu mere offensivt potentiale til spillertruppen, og derfor ser jeg, at denne model med lån og købsoption er en god mulighed, hvor vi løbende kan evaluere på Kanté. Vi har scoutet ham både live og med de værktøjer, vi har, og vi føler, at vi har et godt billede af hans kvaliteter og personlighed, siger Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB, og fortsætter:

– At flytte fra Guinea til Odense er et eventyr i sig selv, og det kræver, at vi som klub har både tålmodighed og arbejdsmetoder til at tilpasse Kanté på en klog og god måde. Håbet er, at vi kan se effekten af ​​hans potentiale på fodboldbanen så hurtigt som muligt efter sæsonstarten. Vi glæder os meget til at byde ham velkommen i OB.

Mohammed Kefling Kanté er så ubeskrevet et blad, at han end ikke har en profil på Transfermarkt. Ole Nielsen, der er chefscout i OB, forsikrer, at der er tale om en dygtig offensivspiller.

– Kanté er en ung, spændende spiller, som kan spille de fire forreste pladser i vores system. Han er kropsstærk og hurtig, og så har han også et hårdt spark. Udenfor banen er Kanté en stille og ydmyg person, men på banen lader han støvlerne tale. Hans arbejdsomhed og flid vil være en irritation for mange modstandere, og det vil samtidigt være med til, at vi sammen med Kanté kan udvikle ham til en endnu bedre spiller, lyder det fra Ole Nielsen.

Lejeaftalen med Mohammed Kefling Kanté gælder for hele den kommende sæson. OB har sikret sig en købsoption på afrikaneren. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Mexico – England

Portugal – Spanien

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

USA – Belgien

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’