Som det tidligere på søndagen er kommet frem, så skifter angriberen Martin Pusic til den danske Superliga-klub AC Horsens på en fri transfer. Det melder klubben ud på dens officielle hjemmeside.
I AC Horsens er træner Bo Henriksen naturligvis meget glad for at kunne præsentere den 30-årige angriber i klubben.
– Det er et kæmpe scoop, at tiltrække en spiller som Pusic til AC Horsens. Han har kvalitet og har scoret mål i alle de klubber, han har været i. Han har rutine, en vilje samt en sult efter at vise at han kan score mål. Samtidig har han en enorm vindermentalitet, hvilket er vigtigt for os. Jeg glæder mig helt vildt til, at se ham i den gule trøje, lyder det fra ham.
Martin Pusic selv ser også meget frem til, hvordan fremtiden bliver. Kontrakten er på to år, og han ser frem til at vise, hvad han kan for ‘Den gule fare’.
– AC Horsens havde en flot sæson sidste år, hvilket viser, at holdet kvalitet hele vejen rundt. Jeg glæder mig til at bevise overfor klubben og mig selv, at jeg er den rigtige for dem og føler mig overbevist om at det er det rigtige valg i min karriere efter min snak med Bo og resten af trænerteamet. Jeg er professionel og gør altid mit bedste for at hjælpe holdet, og det er den måde vi skal få succes på, lyder det fra Pusic selv.
Det er Martin Pusic’ femte danske klub, da han tidligere også har været i EfB, FC Midtjylland, FC København og AGF.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
OPTAKT
FC Fredericia – OB
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tottenham henter forløsende sejr
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT
