Officielt: Randers henter Marvin Pourié

Randers FC henter den tidligere Silkeborg- og FC København-spiller Marvin Pourié. Han har underskrevet en to-årig aftale med kronjyderne.



Randers FC hentede søndag angriberen Mayron George i Hobro, og nu er kronjyderne klar med endnu en forstærkning til angrebet. Randers meddeler mandag aften, at man har skrevet kontrakt med tyske Marvin Pourié, der skifter på en fri transfer, efter at han tidligere på sommeren fik ophævet sin kontrakt med FC København.

Foruden FC København har Pourié også tørnet ud for Silkeborg IF og SønderjyskE, og Randers FC bliver dermed angriberens fjerde klub i Danmark.

– Marvin har tidligere vist, at han har en særdeles veludviklet målnæse og er god til at være på plads de rigtige steder på de rigtige tidspunkter. Hans styrke er inde i feltet, hvor han er en aldeles klinisk afslutter, så det er en spændende og anderledes tilføjelse til et i forvejen stærkt besat angreb, siger sportschef Ole Nielsen i en pressemeddelelse og tilføjer:

– Der skal være en god og sund konkurrence i truppen omkring startpladserne, men samtidig også være nogle forskelligartede strenge at spille på for trænerteamet alt efter, hvad der er behov for i kampene. Derudover vil vi også gerne være på forkant med tingene, hvis der skulle komme et bud på en af vores spillere, inden transfervinduet lukker.

25-årige Marvin Pourié kommer til Randers FC for at spille med i den sjove ende af Superligaen og samtidig få støvet målnæsen af.

– Jeg kommer til Randers for at score mål og for at være med til at indfri de Top 6-ambitioner, som klubben har sat. Jeg er sulten og glæder mig til at vise, at jeg stadig ved, hvor målet står, siger Marvin Pourié.

Den tyske angriber har underskrevet en to-årig kontrakt med Randers FC.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem