Randers FC hentede søndag angriberen Mayron George i Hobro, og nu er kronjyderne klar med endnu en forstærkning til angrebet. Randers meddeler mandag aften, at man har skrevet kontrakt med tyske Marvin Pourié, der skifter på en fri transfer, efter at han tidligere på sommeren fik ophævet sin kontrakt med FC København.
Foruden FC København har Pourié også tørnet ud for Silkeborg IF og SønderjyskE, og Randers FC bliver dermed angriberens fjerde klub i Danmark.
– Marvin har tidligere vist, at han har en særdeles veludviklet målnæse og er god til at være på plads de rigtige steder på de rigtige tidspunkter. Hans styrke er inde i feltet, hvor han er en aldeles klinisk afslutter, så det er en spændende og anderledes tilføjelse til et i forvejen stærkt besat angreb, siger sportschef Ole Nielsen i en pressemeddelelse og tilføjer:
– Der skal være en god og sund konkurrence i truppen omkring startpladserne, men samtidig også være nogle forskelligartede strenge at spille på for trænerteamet alt efter, hvad der er behov for i kampene. Derudover vil vi også gerne være på forkant med tingene, hvis der skulle komme et bud på en af vores spillere, inden transfervinduet lukker.
25-årige Marvin Pourié kommer til Randers FC for at spille med i den sjove ende af Superligaen og samtidig få støvet målnæsen af.
– Jeg kommer til Randers for at score mål og for at være med til at indfri de Top 6-ambitioner, som klubben har sat. Jeg er sulten og glæder mig til at vise, at jeg stadig ved, hvor målet står, siger Marvin Pourié.
Den tyske angriber har underskrevet en to-årig kontrakt med Randers FC.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
New Zealand – Belgien
OPTAKT
Panama – England
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Colombia – Portugal
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
