Randers FC hentede søndag angriberen Mayron George i Hobro, og nu er kronjyderne klar med endnu en forstærkning til angrebet. Randers meddeler mandag aften, at man har skrevet kontrakt med tyske Marvin Pourié, der skifter på en fri transfer, efter at han tidligere på sommeren fik ophævet sin kontrakt med FC København.
Foruden FC København har Pourié også tørnet ud for Silkeborg IF og SønderjyskE, og Randers FC bliver dermed angriberens fjerde klub i Danmark.
– Marvin har tidligere vist, at han har en særdeles veludviklet målnæse og er god til at være på plads de rigtige steder på de rigtige tidspunkter. Hans styrke er inde i feltet, hvor han er en aldeles klinisk afslutter, så det er en spændende og anderledes tilføjelse til et i forvejen stærkt besat angreb, siger sportschef Ole Nielsen i en pressemeddelelse og tilføjer:
– Der skal være en god og sund konkurrence i truppen omkring startpladserne, men samtidig også være nogle forskelligartede strenge at spille på for trænerteamet alt efter, hvad der er behov for i kampene. Derudover vil vi også gerne være på forkant med tingene, hvis der skulle komme et bud på en af vores spillere, inden transfervinduet lukker.
25-årige Marvin Pourié kommer til Randers FC for at spille med i den sjove ende af Superligaen og samtidig få støvet målnæsen af.
– Jeg kommer til Randers for at score mål og for at være med til at indfri de Top 6-ambitioner, som klubben har sat. Jeg er sulten og glæder mig til at vise, at jeg stadig ved, hvor målet står, siger Marvin Pourié.
Den tyske angriber har underskrevet en to-årig kontrakt med Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
OPTAKT
Viborg FF – OB
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TRANSFER
Bassel Jradi præsenteret i B.93
TRANSFER
