Randers FC hentede søndag angriberen Mayron George i Hobro, og nu er kronjyderne klar med endnu en forstærkning til angrebet. Randers meddeler mandag aften, at man har skrevet kontrakt med tyske Marvin Pourié, der skifter på en fri transfer, efter at han tidligere på sommeren fik ophævet sin kontrakt med FC København.
Foruden FC København har Pourié også tørnet ud for Silkeborg IF og SønderjyskE, og Randers FC bliver dermed angriberens fjerde klub i Danmark.
– Marvin har tidligere vist, at han har en særdeles veludviklet målnæse og er god til at være på plads de rigtige steder på de rigtige tidspunkter. Hans styrke er inde i feltet, hvor han er en aldeles klinisk afslutter, så det er en spændende og anderledes tilføjelse til et i forvejen stærkt besat angreb, siger sportschef Ole Nielsen i en pressemeddelelse og tilføjer:
– Der skal være en god og sund konkurrence i truppen omkring startpladserne, men samtidig også være nogle forskelligartede strenge at spille på for trænerteamet alt efter, hvad der er behov for i kampene. Derudover vil vi også gerne være på forkant med tingene, hvis der skulle komme et bud på en af vores spillere, inden transfervinduet lukker.
25-årige Marvin Pourié kommer til Randers FC for at spille med i den sjove ende af Superligaen og samtidig få støvet målnæsen af.
– Jeg kommer til Randers for at score mål og for at være med til at indfri de Top 6-ambitioner, som klubben har sat. Jeg er sulten og glæder mig til at vise, at jeg stadig ved, hvor målet står, siger Marvin Pourié.
Den tyske angriber har underskrevet en to-årig kontrakt med Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
OPTAKT
Argentina – Schweiz
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
INTERVIEW
