Magnus Kofod Andersen har i efterhånden mange sæsoner været en del af hjertet på midtbanen for FC Nordsjælland.
Det samme skal han fremover være i italienske Venezia FC. Den seneste tid har han været rygtet kraftigt på vej til klubben, og torsdag offentliggjorde italienerne selv aftalen med den 23-årige dansker på deres hjemmeside.
Magnus Kofod Andersen har underskrevet en aftale for de kommende tre sæsoner med en option for et fjerde år. Han tiltræder i klubben den 1. juli, når kontrakten med FC Nordsjælland udløber.
Normalt ville Venezia FC kunne hente danskeren kvit og frit, men Ekstra Bladet skriver, at italienerne skal betale et beløb på 3,8 millioner kroner på grund af de FIFA-regler, som omhandler talentudvikling.
Beløbet skal kun betales, når skiftet foretages til udenlandske klubber. FC Nordsjælland kunne ikke fylde bankbogen, hvis han var rykket til en Superliga-konkurrent.
Magnus Kofod Andersen, 23 år, har i løbet af de sidste fem sæsoner spillet 171 kampe og leveret syv scoringer for FC Nordsjælland ifølge Transfermarkt.
I sin debutsæson for førsteholdet var han med til at sikre klubben bronze, mens han i denne sæson hjalp FC Nordsjælland til endnu en sæson i Superligaen.
Han har iøvrigt et hav af kampe for det danske U21-landshold. Efter sommerferien skal han for Venezia FC forsøge at hjælpe dem retur til Serie A, som de i denne sæson rykkede ud af.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
De jagter Henrik Meister
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Jess Thorup fyret
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE