Officielt: Superliga-profil tager til Italien

Det har den seneste tid været en offentlig hemmelighed, at Magnus Kofod Andersen skifter til Venezia FC. Nu har klubben selv offentliggjort handlen.



Magnus Kofod Andersen har i efterhånden mange sæsoner været en del af hjertet på midtbanen for FC Nordsjælland.

Det samme skal han fremover være i italienske Venezia FC. Den seneste tid har han været rygtet kraftigt på vej til klubben, og torsdag offentliggjorde italienerne selv aftalen med den 23-årige dansker på deres hjemmeside.

Magnus Kofod Andersen har underskrevet en aftale for de kommende tre sæsoner med en option for et fjerde år. Han tiltræder i klubben den 1. juli, når kontrakten med FC Nordsjælland udløber.

Normalt ville Venezia FC kunne hente danskeren kvit og frit, men Ekstra Bladet skriver, at italienerne skal betale et beløb på 3,8 millioner kroner på grund af de FIFA-regler, som omhandler talentudvikling.

Beløbet skal kun betales, når skiftet foretages til udenlandske klubber. FC Nordsjælland kunne ikke fylde bankbogen, hvis han var rykket til en Superliga-konkurrent.

Magnus Kofod Andersen, 23 år, har i løbet af de sidste fem sæsoner spillet 171 kampe og leveret syv scoringer for FC Nordsjælland ifølge Transfermarkt.

I sin debutsæson for førsteholdet var han med til at sikre klubben bronze, mens han i denne sæson hjalp FC Nordsjælland til endnu en sæson i Superligaen.

Han har iøvrigt et hav af kampe for det danske U21-landshold. Efter sommerferien skal han for Venezia FC forsøge at hjælpe dem retur til Serie A, som de i denne sæson rykkede ud af.





Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

David Nielsen er stensikker

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

“Du er en fucking maskine!”

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Her er 1/8-finalerne ved VM

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

USA – Belgien

Bellingham og Kane sender England videre

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien

Ustoppelige Haaland skaber miraklet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Klapper i om stor Superliga-transfer