Officielt: Superliga-profil tager til Italien

Det har den seneste tid været en offentlig hemmelighed, at Magnus Kofod Andersen skifter til Venezia FC. Nu har klubben selv offentliggjort handlen.



Magnus Kofod Andersen har i efterhånden mange sæsoner været en del af hjertet på midtbanen for FC Nordsjælland.

Det samme skal han fremover være i italienske Venezia FC. Den seneste tid har han været rygtet kraftigt på vej til klubben, og torsdag offentliggjorde italienerne selv aftalen med den 23-årige dansker på deres hjemmeside.

Magnus Kofod Andersen har underskrevet en aftale for de kommende tre sæsoner med en option for et fjerde år. Han tiltræder i klubben den 1. juli, når kontrakten med FC Nordsjælland udløber.

Normalt ville Venezia FC kunne hente danskeren kvit og frit, men Ekstra Bladet skriver, at italienerne skal betale et beløb på 3,8 millioner kroner på grund af de FIFA-regler, som omhandler talentudvikling.

Beløbet skal kun betales, når skiftet foretages til udenlandske klubber. FC Nordsjælland kunne ikke fylde bankbogen, hvis han var rykket til en Superliga-konkurrent.

Magnus Kofod Andersen, 23 år, har i løbet af de sidste fem sæsoner spillet 171 kampe og leveret syv scoringer for FC Nordsjælland ifølge Transfermarkt.

I sin debutsæson for førsteholdet var han med til at sikre klubben bronze, mens han i denne sæson hjalp FC Nordsjælland til endnu en sæson i Superligaen.

Han har iøvrigt et hav af kampe for det danske U21-landshold. Efter sommerferien skal han for Venezia FC forsøge at hjælpe dem retur til Serie A, som de i denne sæson rykkede ud af.





Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea




LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe på vej i Real Madrid?

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Arsenal skal til Danmark

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Sønderjyske – FC Midtjylland

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Randers kæmper sig tilbage to gange

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF