Officielt: Superliga-profil tager til Italien

Det har den seneste tid været en offentlig hemmelighed, at Magnus Kofod Andersen skifter til Venezia FC. Nu har klubben selv offentliggjort handlen.



Magnus Kofod Andersen har i efterhånden mange sæsoner været en del af hjertet på midtbanen for FC Nordsjælland.

Det samme skal han fremover være i italienske Venezia FC. Den seneste tid har han været rygtet kraftigt på vej til klubben, og torsdag offentliggjorde italienerne selv aftalen med den 23-årige dansker på deres hjemmeside.

Magnus Kofod Andersen har underskrevet en aftale for de kommende tre sæsoner med en option for et fjerde år. Han tiltræder i klubben den 1. juli, når kontrakten med FC Nordsjælland udløber.

Normalt ville Venezia FC kunne hente danskeren kvit og frit, men Ekstra Bladet skriver, at italienerne skal betale et beløb på 3,8 millioner kroner på grund af de FIFA-regler, som omhandler talentudvikling.

Beløbet skal kun betales, når skiftet foretages til udenlandske klubber. FC Nordsjælland kunne ikke fylde bankbogen, hvis han var rykket til en Superliga-konkurrent.

Magnus Kofod Andersen, 23 år, har i løbet af de sidste fem sæsoner spillet 171 kampe og leveret syv scoringer for FC Nordsjælland ifølge Transfermarkt.

I sin debutsæson for førsteholdet var han med til at sikre klubben bronze, mens han i denne sæson hjalp FC Nordsjælland til endnu en sæson i Superligaen.

Han har iøvrigt et hav af kampe for det danske U21-landshold. Efter sommerferien skal han for Venezia FC forsøge at hjælpe dem retur til Serie A, som de i denne sæson rykkede ud af.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afviste Premier League-klubber

FC København-farvel rykker nærmere

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Tyskland – Paraguay

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026