Officielt: Viborg FF henter stærk hollænder

Hollandsk midtbanespiller er klar for Viborg FF.



Viborg FF henter endnu en hollænder til klubben.

Denne gang er der tale om midtbanespilleren Clint Leemans, der er hentet på en fri transfer efter senest at have repræsenteret PEC Zwolle i Æresdivisionen.

25-årige Clint Leemans er et produkt af PSV’s talentarbejde, men han har aldrig spillet en kamp for storklubbens førstehold. Det er dog blevet til næsten 100 kampe i Æresdivisionen for andre klubber.

– Vi får en midtbanespiller i sin bedste alder, der kommer med rigtig fin erfaring fra mange kampe i hollandsk fodbold. Han kommer fra en rigtig stærk uddannelse, er rolig på bolden, teknisk dygtig og har et godt blik for spillet. Han er både en spiller, der kan afslutte selv og kan iscenesætte sine medspillere. Vi mener, han passer rigtig godt ind i Viborg FF, både i forhold til vores spillestil og i miljøet udenfor banen, siger Viborgs sportschef Jesper Fredberg.

Hovedpersonen selv glæder sig til opholdet i Danmark.

– Jeg er rigtig spændt, og glad for at være her. Jeg har fået et rigtig godt indtryk af klubben, så det bliver spændende at spille her i den bedste række i Danmark. Det har været meget nemt for mig at falde ind i tingene her, og det hjælper selvfølgelig med de andre hollændere, så jeg har følt mig meget velkommen af alle fra første dag, siger Clint Leemans og tilføjer:

– Jeg er en boks til boks-midtbanespiller med et godt venstreben, og har i mine tidligere klubber bidraget en del med mål og assists, og det håber jeg selvfølgelig også, at jeg kan gøre her. Vi har et vigtigt mål om at sikre endnu en sæson i Superligaen, og det skal jeg gøre alt for at hjælpe til med.

Hollænderen har underskrevet en toårig aftale med Viborg FF. 







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter kæmpebud

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Trist: Marios Oikonomou er død



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Overraskende skifte lurer