Viborg FF henter endnu en hollænder til klubben.
Denne gang er der tale om midtbanespilleren Clint Leemans, der er hentet på en fri transfer efter senest at have repræsenteret PEC Zwolle i Æresdivisionen.
25-årige Clint Leemans er et produkt af PSV’s talentarbejde, men han har aldrig spillet en kamp for storklubbens førstehold. Det er dog blevet til næsten 100 kampe i Æresdivisionen for andre klubber.
– Vi får en midtbanespiller i sin bedste alder, der kommer med rigtig fin erfaring fra mange kampe i hollandsk fodbold. Han kommer fra en rigtig stærk uddannelse, er rolig på bolden, teknisk dygtig og har et godt blik for spillet. Han er både en spiller, der kan afslutte selv og kan iscenesætte sine medspillere. Vi mener, han passer rigtig godt ind i Viborg FF, både i forhold til vores spillestil og i miljøet udenfor banen, siger Viborgs sportschef Jesper Fredberg.
Hovedpersonen selv glæder sig til opholdet i Danmark.
– Jeg er rigtig spændt, og glad for at være her. Jeg har fået et rigtig godt indtryk af klubben, så det bliver spændende at spille her i den bedste række i Danmark. Det har været meget nemt for mig at falde ind i tingene her, og det hjælper selvfølgelig med de andre hollændere, så jeg har følt mig meget velkommen af alle fra første dag, siger Clint Leemans og tilføjer:
– Jeg er en boks til boks-midtbanespiller med et godt venstreben, og har i mine tidligere klubber bidraget en del med mål og assists, og det håber jeg selvfølgelig også, at jeg kan gøre her. Vi har et vigtigt mål om at sikre endnu en sæson i Superligaen, og det skal jeg gøre alt for at hjælpe til med.
Hollænderen har underskrevet en toårig aftale med Viborg FF.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
LIGE NU
