Officielt: Viborg henter Paulinho

Viborg kan i den sidste time af transfervinduet præsentere deres nye angriber.



Det har i en stor del af deadline-dagen set ud til, at Viborg ville blive forstærket af angriberen Paulinho, og det er nu endelig bekræftet. Han ankommer på en kontrakt frem til sommeren 2026.

Det oplyser VFF på klubbens hjemmeside, hvor direktør Morten Jensen sætter ord på aftalen.

-Det er ingen hemmelighed, at vi har søgt efter en ny angriber til vores trup, og vi er glade for at være nået til enighed med Paulinho, som vi synes passer godt ind her både på de fodboldmæssige kompetencer og han har også givet et rigtig godt indtryk af sin personlighed, siger han og fortsætter:

– Han er en hårdtarbejdende angriber, som er dygtig i presspillet og så har han sine forcer inde i boksen, hvor han allerede har bevist, at han kan score mål, lyder det fra Morten Jensen.

Derudover er der et stort udviklingspotentiale, forklarer VFF-direktøren, som slår fast, at de har en stor tro på, at de kan løfte ham yderligere.

For Paulinho, som rigtigt hedder 'Paulo Rafael Pereira Araújo' er der glæde at spore i det, som han udtaler i forbindelse med præsentationen af ham.

– Jeg er meget glad for at være her og spændt på at komme i gang. Jeg har fået et godt indtryk af klubben, og det virker til at være et meget ambitiøst projekt, der er i gang her i Viborg, og jeg håber selvfølgelig på, at jeg kan bidrage til, at vi sammen når nye mål. Jeg kan i hvert fald garantere, at jeg vil bidrage med hårdt arbejde hver dag, og jeg glæder mig meget til at møde mine nye holdkammerater, trænerne og selvfølgelig fansene.

Paulinho er blevet hentet i portugisiske Estrela, som har lavet en varm video til ham som afsked. Se mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Spår FCK-fiasko

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Randers FC – Silkeborg IF

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’