Det har i en stor del af deadline-dagen set ud til, at Viborg ville blive forstærket af angriberen Paulinho, og det er nu endelig bekræftet. Han ankommer på en kontrakt frem til sommeren 2026.
Det oplyser VFF på klubbens hjemmeside, hvor direktør Morten Jensen sætter ord på aftalen.
-Det er ingen hemmelighed, at vi har søgt efter en ny angriber til vores trup, og vi er glade for at være nået til enighed med Paulinho, som vi synes passer godt ind her både på de fodboldmæssige kompetencer og han har også givet et rigtig godt indtryk af sin personlighed, siger han og fortsætter:
– Han er en hårdtarbejdende angriber, som er dygtig i presspillet og så har han sine forcer inde i boksen, hvor han allerede har bevist, at han kan score mål, lyder det fra Morten Jensen.
Derudover er der et stort udviklingspotentiale, forklarer VFF-direktøren, som slår fast, at de har en stor tro på, at de kan løfte ham yderligere.
For Paulinho, som rigtigt hedder 'Paulo Rafael Pereira Araújo' er der glæde at spore i det, som han udtaler i forbindelse med præsentationen af ham.
– Jeg er meget glad for at være her og spændt på at komme i gang. Jeg har fået et godt indtryk af klubben, og det virker til at være et meget ambitiøst projekt, der er i gang her i Viborg, og jeg håber selvfølgelig på, at jeg kan bidrage til, at vi sammen når nye mål. Jeg kan i hvert fald garantere, at jeg vil bidrage med hårdt arbejde hver dag, og jeg glæder mig meget til at møde mine nye holdkammerater, trænerne og selvfølgelig fansene.
Paulinho er blevet hentet i portugisiske Estrela, som har lavet en varm video til ham som afsked. Se mere om det her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
England – Argentina
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
NYHEDER
Jess Thorup: Afviste engelske klubber
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
MEDIE