Det har i en stor del af deadline-dagen set ud til, at Viborg ville blive forstærket af angriberen Paulinho, og det er nu endelig bekræftet. Han ankommer på en kontrakt frem til sommeren 2026.
Det oplyser VFF på klubbens hjemmeside, hvor direktør Morten Jensen sætter ord på aftalen.
-Det er ingen hemmelighed, at vi har søgt efter en ny angriber til vores trup, og vi er glade for at være nået til enighed med Paulinho, som vi synes passer godt ind her både på de fodboldmæssige kompetencer og han har også givet et rigtig godt indtryk af sin personlighed, siger han og fortsætter:
– Han er en hårdtarbejdende angriber, som er dygtig i presspillet og så har han sine forcer inde i boksen, hvor han allerede har bevist, at han kan score mål, lyder det fra Morten Jensen.
Derudover er der et stort udviklingspotentiale, forklarer VFF-direktøren, som slår fast, at de har en stor tro på, at de kan løfte ham yderligere.
For Paulinho, som rigtigt hedder 'Paulo Rafael Pereira Araújo' er der glæde at spore i det, som han udtaler i forbindelse med præsentationen af ham.
– Jeg er meget glad for at være her og spændt på at komme i gang. Jeg har fået et godt indtryk af klubben, og det virker til at være et meget ambitiøst projekt, der er i gang her i Viborg, og jeg håber selvfølgelig på, at jeg kan bidrage til, at vi sammen når nye mål. Jeg kan i hvert fald garantere, at jeg vil bidrage med hårdt arbejde hver dag, og jeg glæder mig meget til at møde mine nye holdkammerater, trænerne og selvfølgelig fansene.
Paulinho er blevet hentet i portugisiske Estrela, som har lavet en varm video til ham som afsked. Se mere om det her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
MEDIE
Chokskifte på vej?
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
OPTAKT
England – Ghana
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TRANSFER