Officielt: Viborg henter Paulinho

Viborg kan i den sidste time af transfervinduet præsentere deres nye angriber.



Det har i en stor del af deadline-dagen set ud til, at Viborg ville blive forstærket af angriberen Paulinho, og det er nu endelig bekræftet. Han ankommer på en kontrakt frem til sommeren 2026.

Det oplyser VFF på klubbens hjemmeside, hvor direktør Morten Jensen sætter ord på aftalen.

-Det er ingen hemmelighed, at vi har søgt efter en ny angriber til vores trup, og vi er glade for at være nået til enighed med Paulinho, som vi synes passer godt ind her både på de fodboldmæssige kompetencer og han har også givet et rigtig godt indtryk af sin personlighed, siger han og fortsætter:

– Han er en hårdtarbejdende angriber, som er dygtig i presspillet og så har han sine forcer inde i boksen, hvor han allerede har bevist, at han kan score mål, lyder det fra Morten Jensen.

Derudover er der et stort udviklingspotentiale, forklarer VFF-direktøren, som slår fast, at de har en stor tro på, at de kan løfte ham yderligere.

For Paulinho, som rigtigt hedder 'Paulo Rafael Pereira Araújo' er der glæde at spore i det, som han udtaler i forbindelse med præsentationen af ham.

– Jeg er meget glad for at være her og spændt på at komme i gang. Jeg har fået et godt indtryk af klubben, og det virker til at være et meget ambitiøst projekt, der er i gang her i Viborg, og jeg håber selvfølgelig på, at jeg kan bidrage til, at vi sammen når nye mål. Jeg kan i hvert fald garantere, at jeg vil bidrage med hårdt arbejde hver dag, og jeg glæder mig meget til at møde mine nye holdkammerater, trænerne og selvfølgelig fansene.

Paulinho er blevet hentet i portugisiske Estrela, som har lavet en varm video til ham som afsked. Se mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Portugal kan sejre i iberisk nabodyst

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

“Du er en fucking maskine!”

Mexico – England



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Belgien i chok over Balogun-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Her er 1/8-finalerne ved VM

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

FCK-direktør får job i West Ham

FCK tjener millioner på ung stopper

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’