Officielt: Viborg henter Paulinho

Viborg kan i den sidste time af transfervinduet præsentere deres nye angriber.



Det har i en stor del af deadline-dagen set ud til, at Viborg ville blive forstærket af angriberen Paulinho, og det er nu endelig bekræftet. Han ankommer på en kontrakt frem til sommeren 2026.

Det oplyser VFF på klubbens hjemmeside, hvor direktør Morten Jensen sætter ord på aftalen.

-Det er ingen hemmelighed, at vi har søgt efter en ny angriber til vores trup, og vi er glade for at være nået til enighed med Paulinho, som vi synes passer godt ind her både på de fodboldmæssige kompetencer og han har også givet et rigtig godt indtryk af sin personlighed, siger han og fortsætter:

– Han er en hårdtarbejdende angriber, som er dygtig i presspillet og så har han sine forcer inde i boksen, hvor han allerede har bevist, at han kan score mål, lyder det fra Morten Jensen.

Derudover er der et stort udviklingspotentiale, forklarer VFF-direktøren, som slår fast, at de har en stor tro på, at de kan løfte ham yderligere.

For Paulinho, som rigtigt hedder 'Paulo Rafael Pereira Araújo' er der glæde at spore i det, som han udtaler i forbindelse med præsentationen af ham.

– Jeg er meget glad for at være her og spændt på at komme i gang. Jeg har fået et godt indtryk af klubben, og det virker til at være et meget ambitiøst projekt, der er i gang her i Viborg, og jeg håber selvfølgelig på, at jeg kan bidrage til, at vi sammen når nye mål. Jeg kan i hvert fald garantere, at jeg vil bidrage med hårdt arbejde hver dag, og jeg glæder mig meget til at møde mine nye holdkammerater, trænerne og selvfølgelig fansene.

Paulinho er blevet hentet i portugisiske Estrela, som har lavet en varm video til ham som afsked. Se mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Det er Superligaens svar på en odder

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’