Viborg FF vinker farvel til en af klubbens helt store profiler. Klubben bekræfter onsdag aften, at man har solgt midtbanespilleren Lukas Lerager til belgiske Zulte Waregem. Lerager kom til Viborg fra AB i 2013 og har stille og roligt udviklet sig til en af de bærende spillere.
Nu skifter han altså til Zulte Waregem, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med landsmanden Henrik Dalsgaard.
– Der har længe været interesse for Lukas, og vi havde håbet at beholde ham i klubben i mange år fremover, men samtidig glæder vi os over, at vi igen er blevet en klub, der tiltrækker opmærksomhed fra større klubber i udlandet. Lukas har været igennem en enorm udvikling siden han kom hertil som 20-årig fra AB, og har i denne sæson været en vigtig profil for os. Vi mister en dygtig spiller og en fantastisk person. Han har alle dage været topprofessionel og været en fantastisk ambassadør for Viborg FF, og vi giver ham de varmeste anbefalinger og lykønskninger med på vejen til sit nye eventyr i Belgien, siger Viborg-direktør Morten Jensen til klubbens hjemmeside.
Hovedpersonen selv glæder sig til de udfordringer, der venter ham i belgisk fodbold.
– Det er enhver fodboldspillers drøm at få lov at spille i udlandet, og jeg er meget taknemmelig over, at Viborg har givet mig muligheden. Jeg har haft en fantastisk tid i klubben, og det er hårdt at sige farvel til en klub og nogle mennesker, der betyder meget for mig. Jeg har haft så mange gode oplevelser i VFF, og det var den klub, der troede på mig, da jeg skiftede fra AB som ung spiller. Jeg vil selvfølgelig følge Viborg tæt i fremtiden, og jeg ønsker alle i og omkring klubben held og lykke, siger Lukas Lerager.
Lukas Lerager ventes at indbringe Viborg FF i omegnen af tre millioner kroner. Han har underskrevet en tre-årig kontrakt med option på yderligere et år.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
EKSPERT
