Viborg FF vinker farvel til en af klubbens helt store profiler. Klubben bekræfter onsdag aften, at man har solgt midtbanespilleren Lukas Lerager til belgiske Zulte Waregem. Lerager kom til Viborg fra AB i 2013 og har stille og roligt udviklet sig til en af de bærende spillere.
Nu skifter han altså til Zulte Waregem, hvor han blandt andre bliver holdkammerat med landsmanden Henrik Dalsgaard.
– Der har længe været interesse for Lukas, og vi havde håbet at beholde ham i klubben i mange år fremover, men samtidig glæder vi os over, at vi igen er blevet en klub, der tiltrækker opmærksomhed fra større klubber i udlandet. Lukas har været igennem en enorm udvikling siden han kom hertil som 20-årig fra AB, og har i denne sæson været en vigtig profil for os. Vi mister en dygtig spiller og en fantastisk person. Han har alle dage været topprofessionel og været en fantastisk ambassadør for Viborg FF, og vi giver ham de varmeste anbefalinger og lykønskninger med på vejen til sit nye eventyr i Belgien, siger Viborg-direktør Morten Jensen til klubbens hjemmeside.
Hovedpersonen selv glæder sig til de udfordringer, der venter ham i belgisk fodbold.
– Det er enhver fodboldspillers drøm at få lov at spille i udlandet, og jeg er meget taknemmelig over, at Viborg har givet mig muligheden. Jeg har haft en fantastisk tid i klubben, og det er hårdt at sige farvel til en klub og nogle mennesker, der betyder meget for mig. Jeg har haft så mange gode oplevelser i VFF, og det var den klub, der troede på mig, da jeg skiftede fra AB som ung spiller. Jeg vil selvfølgelig følge Viborg tæt i fremtiden, og jeg ønsker alle i og omkring klubben held og lykke, siger Lukas Lerager.
Lukas Lerager ventes at indbringe Viborg FF i omegnen af tre millioner kroner. Han har underskrevet en tre-årig kontrakt med option på yderligere et år.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
