Video: Hakimi laver drømmemål for Marokko

De otte, der omkom i forbindelse med ottendedelsfinalen mandag, blev mindet med stilhed tirsdag.



Otte personer døde mandag i forbindelse med en kamp ved Africa Cup of Nations. De blev tirsdag mindet forud for dagens første kamp i turneringen.

Spillere, trænere og tilskuere holdt et øjebliks stilhed, inden Senegal og Kap Verde ramlede sammen i ottendedelsfinalen på Kouekong Stadium i den camerounske by Bafoussam.

De otte personer omkom i forbindelse med, at et menneskehav i et stormløb forsøgte at komme ind på stadion for at se ottendedelsfinalen mellem Cameroun og Comorerne.

Siden har Det Afrikanske Fodboldforbund bedt om at få hændelsesforløbet afdækket. En af turneringens kvartfinaler er blevet flyttet væk fra Olembe Stadium, hvor tragedien udspillede sig.

Ikke desto mindre fortsætter turneringen, og det skete altså tirsdag. Her slog Senegal Kap Verde med 2-0 og er klar til kvartfinalen.

Senegal var stor favorit, men skulle bruge 63 minutter, før Liverpool-stjernen Sadio Mané sparkede kuglen i nettet.

På det tidspunkt havde Kap Verde fået hele to direkte røde kort. Det første tilfaldt Patrick Andrade, der stemplede en modspiller.

Det andet røde kort gik til Kap Verdes målmand, Vozinha. Efter 52 minutter satsede han hele butikken og fløj ud i Sadio Mané. Vozinha ramte Mané hårdt med kroppen, og så fik han marchordre.

Mané var dog ikke mere hæmmet, end at han cirka ti minutter senere bragte Senegal på sejrskurs. Han fik bolden i udkanten af feltet efter et hjørnespark og sendte bolden op på undersiden af overliggeren.

Bamba Dieng lukkede kampen i overtiden, da han scorede i helt fri position efter et kontraløb.

I aftenens anden ottendedelsfinale løb Marokko med en 2-1-sejr over Malawi og er dermed klar til kvartfinalen.

/ritzau/





Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Kræver flere hold i Superligaen

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

10. gang i træk

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’