Otte personer døde mandag i forbindelse med en kamp ved Africa Cup of Nations. De blev tirsdag mindet forud for dagens første kamp i turneringen.
Spillere, trænere og tilskuere holdt et øjebliks stilhed, inden Senegal og Kap Verde ramlede sammen i ottendedelsfinalen på Kouekong Stadium i den camerounske by Bafoussam.
De otte personer omkom i forbindelse med, at et menneskehav i et stormløb forsøgte at komme ind på stadion for at se ottendedelsfinalen mellem Cameroun og Comorerne.
Siden har Det Afrikanske Fodboldforbund bedt om at få hændelsesforløbet afdækket. En af turneringens kvartfinaler er blevet flyttet væk fra Olembe Stadium, hvor tragedien udspillede sig.
Ikke desto mindre fortsætter turneringen, og det skete altså tirsdag. Her slog Senegal Kap Verde med 2-0 og er klar til kvartfinalen.
Senegal var stor favorit, men skulle bruge 63 minutter, før Liverpool-stjernen Sadio Mané sparkede kuglen i nettet.
På det tidspunkt havde Kap Verde fået hele to direkte røde kort. Det første tilfaldt Patrick Andrade, der stemplede en modspiller.
Det andet røde kort gik til Kap Verdes målmand, Vozinha. Efter 52 minutter satsede han hele butikken og fløj ud i Sadio Mané. Vozinha ramte Mané hårdt med kroppen, og så fik han marchordre.
Mané var dog ikke mere hæmmet, end at han cirka ti minutter senere bragte Senegal på sejrskurs. Han fik bolden i udkanten af feltet efter et hjørnespark og sendte bolden op på undersiden af overliggeren.
Bamba Dieng lukkede kampen i overtiden, da han scorede i helt fri position efter et kontraløb.
I aftenens anden ottendedelsfinale løb Marokko med en 2-1-sejr over Malawi og er dermed klar til kvartfinalen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Færdig i Real Madrid
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
10. gang i træk
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
