Otte personer døde mandag i forbindelse med en kamp ved Africa Cup of Nations. De blev tirsdag mindet forud for dagens første kamp i turneringen.
Spillere, trænere og tilskuere holdt et øjebliks stilhed, inden Senegal og Kap Verde ramlede sammen i ottendedelsfinalen på Kouekong Stadium i den camerounske by Bafoussam.
De otte personer omkom i forbindelse med, at et menneskehav i et stormløb forsøgte at komme ind på stadion for at se ottendedelsfinalen mellem Cameroun og Comorerne.
Siden har Det Afrikanske Fodboldforbund bedt om at få hændelsesforløbet afdækket. En af turneringens kvartfinaler er blevet flyttet væk fra Olembe Stadium, hvor tragedien udspillede sig.
Ikke desto mindre fortsætter turneringen, og det skete altså tirsdag. Her slog Senegal Kap Verde med 2-0 og er klar til kvartfinalen.
Senegal var stor favorit, men skulle bruge 63 minutter, før Liverpool-stjernen Sadio Mané sparkede kuglen i nettet.
På det tidspunkt havde Kap Verde fået hele to direkte røde kort. Det første tilfaldt Patrick Andrade, der stemplede en modspiller.
Det andet røde kort gik til Kap Verdes målmand, Vozinha. Efter 52 minutter satsede han hele butikken og fløj ud i Sadio Mané. Vozinha ramte Mané hårdt med kroppen, og så fik han marchordre.
Mané var dog ikke mere hæmmet, end at han cirka ti minutter senere bragte Senegal på sejrskurs. Han fik bolden i udkanten af feltet efter et hjørnespark og sendte bolden op på undersiden af overliggeren.
Bamba Dieng lukkede kampen i overtiden, da han scorede i helt fri position efter et kontraløb.
I aftenens anden ottendedelsfinale løb Marokko med en 2-1-sejr over Malawi og er dermed klar til kvartfinalen.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
AVIS
Dansk angriber sat til salg
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
