Video: Hakimi laver drømmemål for Marokko

De otte, der omkom i forbindelse med ottendedelsfinalen mandag, blev mindet med stilhed tirsdag.



Otte personer døde mandag i forbindelse med en kamp ved Africa Cup of Nations. De blev tirsdag mindet forud for dagens første kamp i turneringen.

Spillere, trænere og tilskuere holdt et øjebliks stilhed, inden Senegal og Kap Verde ramlede sammen i ottendedelsfinalen på Kouekong Stadium i den camerounske by Bafoussam.

De otte personer omkom i forbindelse med, at et menneskehav i et stormløb forsøgte at komme ind på stadion for at se ottendedelsfinalen mellem Cameroun og Comorerne.

Siden har Det Afrikanske Fodboldforbund bedt om at få hændelsesforløbet afdækket. En af turneringens kvartfinaler er blevet flyttet væk fra Olembe Stadium, hvor tragedien udspillede sig.

Ikke desto mindre fortsætter turneringen, og det skete altså tirsdag. Her slog Senegal Kap Verde med 2-0 og er klar til kvartfinalen.

Senegal var stor favorit, men skulle bruge 63 minutter, før Liverpool-stjernen Sadio Mané sparkede kuglen i nettet.

På det tidspunkt havde Kap Verde fået hele to direkte røde kort. Det første tilfaldt Patrick Andrade, der stemplede en modspiller.

Det andet røde kort gik til Kap Verdes målmand, Vozinha. Efter 52 minutter satsede han hele butikken og fløj ud i Sadio Mané. Vozinha ramte Mané hårdt med kroppen, og så fik han marchordre.

Mané var dog ikke mere hæmmet, end at han cirka ti minutter senere bragte Senegal på sejrskurs. Han fik bolden i udkanten af feltet efter et hjørnespark og sendte bolden op på undersiden af overliggeren.

Bamba Dieng lukkede kampen i overtiden, da han scorede i helt fri position efter et kontraløb.

I aftenens anden ottendedelsfinale løb Marokko med en 2-1-sejr over Malawi og er dermed klar til kvartfinalen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Harry Maguire i chok

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Cooper og Svensson overrasker begge

Brighton – Manchester United

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Brøndby IF – FC København

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!