Okusun er på plads I OB: Vi har nærstuderet ham

OB’s sportschef glæder sig over tilgangen af Ayo Simon Okosun, der nu kommer til at styrke luftspillet i Superliga-klubbens jagt på top 6



Som tipsbladet.dk tidligere på dagen erfarede er Ayo Simon Okosun kommende OB-spiller. Den store midtbanespiller er netop præsenteret i den fynske Superliga-klub, hvor glæden over handlen med FC Midtjylland er stor.

– Vi kender selvfølgelig Ayo gennem en årrække og har nærstuderet hans kvaliteter. Han er en rutineret Superligaspiller, der kender gamet, og han vil være klar til at træde til med det samme. Ayo bringer en masse fysik og er selvfølgelig qua sin højde et luftvåben af rang.

– Vi er rigtigt glade for, at det er lykkedes at lokke ham til Odense fra de forsvarende danske mestre og Champions League-deltagere, og vi ser frem til at have ham i truppen. Med Simon har vi fået endnu et stærkt kort til truppen, og vi er meget tilfredse med sammensætningen nu. Dermed fortsætter jagten på sæsonens store mål, som er at lande i top seks, siger sportschef Michael Hemmingsen.

Ayo Simon Okosun fik oprindeligt sit Superliga-gennembrud i AC Horsens og skiftede siden til FC Midtjylland, hvor spilletiden ikke var stor. Det resulterede i en lejeaftale tilbage til AC Horsens, men nu er Ayo Simon Okosun altså klar til at trække i OB-trøjen.

OB har tidligere i transfervinduet også hentet Emmanuel Sabbi og Sveinn Aron Gudjohnsen, og med Okosun på plads, ser det nu ud til, at OB er klar til at lukke aktiviteten for denne gang.

Ayo Simin Okosun har fået en fire-årig kontrakt hos OB. 






‘Det var verdens undergang’




LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Thomas Frank: De vinder VM

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Transferbombe i Manchester United

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg