Okusun er på plads I OB: Vi har nærstuderet ham

OB’s sportschef glæder sig over tilgangen af Ayo Simon Okosun, der nu kommer til at styrke luftspillet i Superliga-klubbens jagt på top 6



Som tipsbladet.dk tidligere på dagen erfarede er Ayo Simon Okosun kommende OB-spiller. Den store midtbanespiller er netop præsenteret i den fynske Superliga-klub, hvor glæden over handlen med FC Midtjylland er stor.

– Vi kender selvfølgelig Ayo gennem en årrække og har nærstuderet hans kvaliteter. Han er en rutineret Superligaspiller, der kender gamet, og han vil være klar til at træde til med det samme. Ayo bringer en masse fysik og er selvfølgelig qua sin højde et luftvåben af rang.

– Vi er rigtigt glade for, at det er lykkedes at lokke ham til Odense fra de forsvarende danske mestre og Champions League-deltagere, og vi ser frem til at have ham i truppen. Med Simon har vi fået endnu et stærkt kort til truppen, og vi er meget tilfredse med sammensætningen nu. Dermed fortsætter jagten på sæsonens store mål, som er at lande i top seks, siger sportschef Michael Hemmingsen.

Ayo Simon Okosun fik oprindeligt sit Superliga-gennembrud i AC Horsens og skiftede siden til FC Midtjylland, hvor spilletiden ikke var stor. Det resulterede i en lejeaftale tilbage til AC Horsens, men nu er Ayo Simon Okosun altså klar til at trække i OB-trøjen.

OB har tidligere i transfervinduet også hentet Emmanuel Sabbi og Sveinn Aron Gudjohnsen, og med Okosun på plads, ser det nu ud til, at OB er klar til at lukke aktiviteten for denne gang.

Ayo Simin Okosun har fået en fire-årig kontrakt hos OB. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken til stort landstrænerjob

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slipper for stjerne

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

I dag er det sidste chance for FC København

Her er VM-turneringens hold

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Randers FC – Silkeborg IF

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Fin lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen