Okusun er på plads I OB: Vi har nærstuderet ham

OB’s sportschef glæder sig over tilgangen af Ayo Simon Okosun, der nu kommer til at styrke luftspillet i Superliga-klubbens jagt på top 6



Som tipsbladet.dk tidligere på dagen erfarede er Ayo Simon Okosun kommende OB-spiller. Den store midtbanespiller er netop præsenteret i den fynske Superliga-klub, hvor glæden over handlen med FC Midtjylland er stor.

– Vi kender selvfølgelig Ayo gennem en årrække og har nærstuderet hans kvaliteter. Han er en rutineret Superligaspiller, der kender gamet, og han vil være klar til at træde til med det samme. Ayo bringer en masse fysik og er selvfølgelig qua sin højde et luftvåben af rang.

– Vi er rigtigt glade for, at det er lykkedes at lokke ham til Odense fra de forsvarende danske mestre og Champions League-deltagere, og vi ser frem til at have ham i truppen. Med Simon har vi fået endnu et stærkt kort til truppen, og vi er meget tilfredse med sammensætningen nu. Dermed fortsætter jagten på sæsonens store mål, som er at lande i top seks, siger sportschef Michael Hemmingsen.

Ayo Simon Okosun fik oprindeligt sit Superliga-gennembrud i AC Horsens og skiftede siden til FC Midtjylland, hvor spilletiden ikke var stor. Det resulterede i en lejeaftale tilbage til AC Horsens, men nu er Ayo Simon Okosun altså klar til at trække i OB-trøjen.

OB har tidligere i transfervinduet også hentet Emmanuel Sabbi og Sveinn Aron Gudjohnsen, og med Okosun på plads, ser det nu ud til, at OB er klar til at lukke aktiviteten for denne gang.

Ayo Simin Okosun har fået en fire-årig kontrakt hos OB. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk klub teaser for transfer

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København-transfer bremses af denne årsag

Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’