Okusun er på plads I OB: Vi har nærstuderet ham

OB’s sportschef glæder sig over tilgangen af Ayo Simon Okosun, der nu kommer til at styrke luftspillet i Superliga-klubbens jagt på top 6



Som tipsbladet.dk tidligere på dagen erfarede er Ayo Simon Okosun kommende OB-spiller. Den store midtbanespiller er netop præsenteret i den fynske Superliga-klub, hvor glæden over handlen med FC Midtjylland er stor.

– Vi kender selvfølgelig Ayo gennem en årrække og har nærstuderet hans kvaliteter. Han er en rutineret Superligaspiller, der kender gamet, og han vil være klar til at træde til med det samme. Ayo bringer en masse fysik og er selvfølgelig qua sin højde et luftvåben af rang.

– Vi er rigtigt glade for, at det er lykkedes at lokke ham til Odense fra de forsvarende danske mestre og Champions League-deltagere, og vi ser frem til at have ham i truppen. Med Simon har vi fået endnu et stærkt kort til truppen, og vi er meget tilfredse med sammensætningen nu. Dermed fortsætter jagten på sæsonens store mål, som er at lande i top seks, siger sportschef Michael Hemmingsen.

Ayo Simon Okosun fik oprindeligt sit Superliga-gennembrud i AC Horsens og skiftede siden til FC Midtjylland, hvor spilletiden ikke var stor. Det resulterede i en lejeaftale tilbage til AC Horsens, men nu er Ayo Simon Okosun altså klar til at trække i OB-trøjen.

OB har tidligere i transfervinduet også hentet Emmanuel Sabbi og Sveinn Aron Gudjohnsen, og med Okosun på plads, ser det nu ud til, at OB er klar til at lukke aktiviteten for denne gang.

Ayo Simin Okosun har fået en fire-årig kontrakt hos OB. 





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Ecuador

Vil hente tysk landsholdsstjerne

AGF køber ham

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sverige – Tunesien

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby melder duo færdig og teaser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Saudi-Arabien – Uruguay

Raser over VM-tiltag

Belgien – Egypten

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spanien – Kap Verde

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?