Okusun er på plads I OB: Vi har nærstuderet ham

OB’s sportschef glæder sig over tilgangen af Ayo Simon Okosun, der nu kommer til at styrke luftspillet i Superliga-klubbens jagt på top 6



Som tipsbladet.dk tidligere på dagen erfarede er Ayo Simon Okosun kommende OB-spiller. Den store midtbanespiller er netop præsenteret i den fynske Superliga-klub, hvor glæden over handlen med FC Midtjylland er stor.

– Vi kender selvfølgelig Ayo gennem en årrække og har nærstuderet hans kvaliteter. Han er en rutineret Superligaspiller, der kender gamet, og han vil være klar til at træde til med det samme. Ayo bringer en masse fysik og er selvfølgelig qua sin højde et luftvåben af rang.

– Vi er rigtigt glade for, at det er lykkedes at lokke ham til Odense fra de forsvarende danske mestre og Champions League-deltagere, og vi ser frem til at have ham i truppen. Med Simon har vi fået endnu et stærkt kort til truppen, og vi er meget tilfredse med sammensætningen nu. Dermed fortsætter jagten på sæsonens store mål, som er at lande i top seks, siger sportschef Michael Hemmingsen.

Ayo Simon Okosun fik oprindeligt sit Superliga-gennembrud i AC Horsens og skiftede siden til FC Midtjylland, hvor spilletiden ikke var stor. Det resulterede i en lejeaftale tilbage til AC Horsens, men nu er Ayo Simon Okosun altså klar til at trække i OB-trøjen.

OB har tidligere i transfervinduet også hentet Emmanuel Sabbi og Sveinn Aron Gudjohnsen, og med Okosun på plads, ser det nu ud til, at OB er klar til at lukke aktiviteten for denne gang.

Ayo Simin Okosun har fået en fire-årig kontrakt hos OB. 






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCM-flop i chokskifte

Stort medie: Blev Norge snydt?

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Norsk ekspert håner Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Argentinsk træner kræver forbedringer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Tager Superliga-klub stor beslutning?