Oliver Sonne har i den grad været et fænomen i Peru, siden han sidste år for første gang blev udtaget til det peruvianske landshold. Siden er han blevet meget populær udenfor banen, hvor han lige nu har 610.000 følgere på sin Instagramprofil.
På banen er det endnu ikke blevet til den store succes for det peruvianske landshold.
Det er indtil nu er blevet til seks kampe for højrebacken, der også har, skulle lære sproget og en anderledes fodboldkultur end den danske.
Men nu bliver der sat sprøgsmålstegn ved Sonnes præstationer af den peruvianske fodboldjournalist Giancarlo Granda.
– Det overrasker mig, at han ikke gør noget imponerende på landsholdet. Når han modtager bolden, så afleverer han den bare til siden. Han viser ikke noget fremad banen, men gør det fint defensivt, udtaler Giancarlo Granda i programmet Palabra de Hincha.
Modsat kampene for Peru, så har Sonne vist sig flot frem i Superligaen, hvor han er kendt for sit gode spil på modstanderens banehalvdel. I denne sæson har Silkeborg-profilen scoret to mål og asissteret fire gange i Superligaen.
Ifølge Giancarlo Granda så skyldes problemerne også, at Peru ikke spiller et system, der komplementerer Sonne på samme måde som det gør i Silkeborg.
– Claudio Pizarro (tidligere angriberstjerne, red.) spillede også godt hver weekend i Bundesligaen, men på landsholdet, der blev det aldrig en succes.
Oliver Sonne er også i denne omgang blevet udtaget til Perus landshold, der møder Uruguay og Brasilien i den kommende landsholdspause.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
TOPNYHED
Emre Mor færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER