– Oliver Sonne imponerer ikke på landsholdet

Oliver Sonne har endnu ikke fået sit store gennembrud på det peruvianske landshold.



Oliver Sonne har i den grad været et fænomen i Peru, siden han sidste år for første gang blev udtaget til det peruvianske landshold. Siden er han blevet meget populær udenfor banen, hvor han lige nu har 610.000 følgere på sin Instagramprofil.

På banen er det endnu ikke blevet til den store succes for det peruvianske landshold.

Det er indtil nu er blevet til seks kampe for højrebacken, der også har, skulle lære sproget og en anderledes fodboldkultur end den danske.

Men nu bliver der sat sprøgsmålstegn ved Sonnes præstationer af den peruvianske fodboldjournalist Giancarlo Granda.

– Det overrasker mig, at han ikke gør noget imponerende på landsholdet. Når han modtager bolden, så afleverer han den bare til siden. Han viser ikke noget fremad banen, men gør det fint defensivt, udtaler Giancarlo Granda i programmet Palabra de Hincha.

Modsat kampene for Peru, så har Sonne vist sig flot frem i Superligaen, hvor han er kendt for sit gode spil på modstanderens banehalvdel. I denne sæson har Silkeborg-profilen scoret to mål og asissteret fire gange i Superligaen. 

Ifølge Giancarlo Granda så skyldes problemerne også, at Peru ikke spiller et system, der komplementerer Sonne på samme måde som det gør i Silkeborg.

– Claudio Pizarro (tidligere angriberstjerne, red.) spillede også godt hver weekend i Bundesligaen, men på landsholdet, der blev det aldrig en succes.

Oliver Sonne er også i denne omgang blevet udtaget til Perus landshold, der møder Uruguay og Brasilien i den kommende landsholdspause.





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Lufter vild Ronaldo-teori

Til lægetjek i Superliga-klub

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

FCK går på rov i Viborg

Åbner op for sommertransfer

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Colombia – DR Congo

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Panama – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet

England – Ghana