– Oliver Sonne imponerer ikke på landsholdet

Oliver Sonne har endnu ikke fået sit store gennembrud på det peruvianske landshold.



Oliver Sonne har i den grad været et fænomen i Peru, siden han sidste år for første gang blev udtaget til det peruvianske landshold. Siden er han blevet meget populær udenfor banen, hvor han lige nu har 610.000 følgere på sin Instagramprofil.

På banen er det endnu ikke blevet til den store succes for det peruvianske landshold.

Det er indtil nu er blevet til seks kampe for højrebacken, der også har, skulle lære sproget og en anderledes fodboldkultur end den danske.

Men nu bliver der sat sprøgsmålstegn ved Sonnes præstationer af den peruvianske fodboldjournalist Giancarlo Granda.

– Det overrasker mig, at han ikke gør noget imponerende på landsholdet. Når han modtager bolden, så afleverer han den bare til siden. Han viser ikke noget fremad banen, men gør det fint defensivt, udtaler Giancarlo Granda i programmet Palabra de Hincha.

Modsat kampene for Peru, så har Sonne vist sig flot frem i Superligaen, hvor han er kendt for sit gode spil på modstanderens banehalvdel. I denne sæson har Silkeborg-profilen scoret to mål og asissteret fire gange i Superligaen. 

Ifølge Giancarlo Granda så skyldes problemerne også, at Peru ikke spiller et system, der komplementerer Sonne på samme måde som det gør i Silkeborg.

– Claudio Pizarro (tidligere angriberstjerne, red.) spillede også godt hver weekend i Bundesligaen, men på landsholdet, der blev det aldrig en succes.

Oliver Sonne er også i denne omgang blevet udtaget til Perus landshold, der møder Uruguay og Brasilien i den kommende landsholdspause.





Vil hente tysk landsholdsstjerne




EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Blæst bagover af 18-årig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Tyskland – Curacao

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Stolt over dansk transfer

Brøndby melder duo færdig og teaser

AGF køber ham

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Spanien – Kap Verde

Spottet i København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet