Olsson takker: Har gået igennem en svær tid

Kristoffer Olsson var på MCH Arena, da FC Midtjylland sikrede sig det danske mesterskab. Nu takker han alle omkring sig for støtten i en svær tid for svenskeren.



Det blev den helt store festdag for FC Midtjylland i søndagens nervepirrende Superliga-runde i kampen om guldet.

Udover det danske mesterskab var der også rørende scener på MCH Arena, da svenske Kristoffer Olsson var på stadion for at heppe på holdkammeraterne.

Den svenske profil fik endda lov til at komme kørende med det eftertragtede trofæ ind på midtjydernes arena til store ovationer på tilskuerpladserne. Derudover fik Olsson også lov til at løfte pokalen.

Dagen efter den store guldfest har 28-årige Olsson skrevet et opslag på Instagram, hvor han takker for den massive støtte, som han har fået.

– Godmorgen folk og mestre. Jeg vil bare sige tak til alle, som har tænkt på mig, og tak for supporten i går igennem denne svære tid. Jeg elsker jer alle. Alle går igennem op- og nedture i livet og i fodbold.

– Jeg er så stolt af holdet, klubben, fansene og alle omkring klubben. Mestre. Tak, fantastiske FC Midtjylland, skriver Olsson i et Instagram-opslag mandag.

Den 20. februar mistede Olsson bevidstheden i sit hjem og blev efterfølgende indlagt. Her viste det sig, at den svenske profil var blevet ramt af flere små blodpropper.

Olsson kom til FC Midtjylland fra Anderlecht i sommeren 2023, og han nåede at spille 13 Superliga-kampe i den netop overståede sæson.

FC Midtjylland vandt Superligaen med et point ned til Brøndby på andenpladsen.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Randers FC – FC Fredericia



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Så du det? Wass i helt vild aktion

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bayern München er i pokalfinalen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er