Olsson takker: Har gået igennem en svær tid

Kristoffer Olsson var på MCH Arena, da FC Midtjylland sikrede sig det danske mesterskab. Nu takker han alle omkring sig for støtten i en svær tid for svenskeren.



Det blev den helt store festdag for FC Midtjylland i søndagens nervepirrende Superliga-runde i kampen om guldet.

Udover det danske mesterskab var der også rørende scener på MCH Arena, da svenske Kristoffer Olsson var på stadion for at heppe på holdkammeraterne.

Den svenske profil fik endda lov til at komme kørende med det eftertragtede trofæ ind på midtjydernes arena til store ovationer på tilskuerpladserne. Derudover fik Olsson også lov til at løfte pokalen.

Dagen efter den store guldfest har 28-årige Olsson skrevet et opslag på Instagram, hvor han takker for den massive støtte, som han har fået.

– Godmorgen folk og mestre. Jeg vil bare sige tak til alle, som har tænkt på mig, og tak for supporten i går igennem denne svære tid. Jeg elsker jer alle. Alle går igennem op- og nedture i livet og i fodbold.

– Jeg er så stolt af holdet, klubben, fansene og alle omkring klubben. Mestre. Tak, fantastiske FC Midtjylland, skriver Olsson i et Instagram-opslag mandag.

Den 20. februar mistede Olsson bevidstheden i sit hjem og blev efterfølgende indlagt. Her viste det sig, at den svenske profil var blevet ramt af flere små blodpropper.

Olsson kom til FC Midtjylland fra Anderlecht i sommeren 2023, og han nåede at spille 13 Superliga-kampe i den netop overståede sæson.

FC Midtjylland vandt Superligaen med et point ned til Brøndby på andenpladsen.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vender tilbage til skærmen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’